Koalice Spolu postaví do senátních voleb společné kandidáty v 19 z 27 obvodů

foto Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka (druhý zleva), předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová (čtvrtá zleva) a předseda ODS Petr Fiala (druhý zprava) vystoupili na tiskové konferenci k představení kandidátů koalice Spolu do senátních voleb a podpis memoranda o spolupráci.

Praha - Koalice Spolu, kterou tvoří ODS, TOP 09 a lidovci, postaví v podzimních senátních volbách společné kandidáty v 19 z 27 volebních obvodů. ODS a TOP 09 vyšlou pod logem Spolu do voleb po šesti kandidátech, lidovci sedm. Memorandum o spolupráci stran, které po loňských sněmovních volbách v koalici s Piráty a hnutím STAN složily vládu, a nominace kandidátů dnes ve Valdštejnské zahradě v Praze podepsali předsedové stran Petr Fiala, Markéta Pekarová Adamová a Marian Jurečka. Fiala uvedl, že cílem koalice v podzimních volbách do třetiny Senátu je udržení většiny v horní parlamentní komoře.

Fotogalerie

Koalice je podle Fialy "na dobré cestě přinést změnu", jak slibovala před 20 měsíci při svém založení při vyhraňování proti tehdejšímu vládnímu hnutí ANO Andreje Babiše. Sílu Senátu podle premiéra k dosažení cíle potřebuje. Koho podpoří v prezidentské volbě počátkem příštího roku, oznámí koalice podle Fialy nejdříve v září. Na dotaz novinářů opět odmítl, že by kandidoval. Uvedl, že chce být dál premiérem.

Fiala řekl, že před loňskými sněmovními volbami koaliční strany věděly, že "vyřešit dědictví vlády populistů nebude jednoduché". Nyní je podle něj koalice na dobré cestě, přestože dědictví je ještě horší, než si strany koalice představovaly v nejčernějších představách. "Z naší cesty nesejdeme a neuhneme," konstatoval. Dodal, že v podzimních volbách potřebuje koalice Spolu přesvědčivé vítězství.

Pekarová zdůraznila, že ve shodě postupují strany Spolu ve většině obvodů a mezi kandidáty jsou komunální politici, senátoři a odborníci ve svých oborech. "Věřím, že uspějí a v Senátu budou prosazovat, aby Česko bylo ekonomicky zdatné, aby u nás fungoval právní stát a abychom se prezentovali jako vyspělá země, která už dávno patří na Západ,“ uvedla.

Lidovci vyslali za Spolu do senátních voleb sedm kandidátů, což je nejvíc z koaličních stran. Jurečka zdůraznil důležitost sociální politiky pro koalici. Stěžejním tématem do senátních voleb je podle něj energetická soběstačnost.

Podle lídrů koalice se ukázalo, že projekt Spolu je dlouhodobý, založený na přátelství a společných hodnotách a cílech. Společně chce postupovat i při volbě nástupce prezidenta Miloše Zemana. Fiala uvedl, že koalice má ambici společně podpořit kandidáta na funkci prezidenta z vlastních řad, nebo nezávislého. "Uděláme to jasně a srozumitelně, nejdříve v září, ne teď," konstatoval.

Na novinářský dotaz premiér uvedl, že ho těší výzvy voličů, aby na prezidenta kandidoval sám. Nemá to ale v úmyslu, protože cítí jako závazek svou roli předsedy vlády a chce v ní pokračovat. Za vtip předseda vlády označil výzvu bývalého premiéra Babiše, aby na prezidenta Fiala kandidoval. Babiš podle něj hraje velmi vážnou hru s křehkými pravidly demokracie, když dělá kampaň, ale tvrdí, že nikoli. Neměl by se podle premiéra schovávat, ale jasně říct, co dělá a proč to dělá.

Termín obecních voleb a voleb do třetiny Senátu vypsal prezident na pátek 23. září a sobotu 24. září. Případné druhé kolo se v příslušných senátních obvodech uskuteční 30. září a 1. října. Hlasování o nové hlavě státu se odehraje počátkem příštího roku.

Kandidáti za koalici Spolu:

Senátní obvod č. 16 – Jiří Oberfalzer – navrhující strana ODS

Senátní obvod č. 19 – Hana Kordová Marvanová – navrhující strana ODS

Senátní obvod č. 52 – Miloš Vystrčil – navrhující strana ODS

Senátní obvod č. 55 – Tomáš Töpfer – navrhující strana ODS

Senátní obvod č. 70 – Zdeněk Nytra – navrhující strana ODS

Senátní obvod č. 73 – Stanislav Folwarczny – navrhující strana ODS

Senátní obvod č. 1 – Václav Slavík – navrhující strana KDU-ČSL

Senátní obvod č. 43 – Miluše Horská – navrhující strana KDU-ČSL

Senátní obvod č. 49 – Jaromíra Vítková – navrhující strana KDU-ČSL

Senátní obvod č. 64 – Pavla Löwenthalová – navrhující strana KDU-ČSL

Senátní obvod č. 67 – Ivana Váňová – navrhující strana KDU-ČSL

Senátní obvod č. 76 – Šárka Jelínková – navrhující strana KDU-ČSL

Senátní obvod č. 79 – Eva Rajchmanová – navrhující strana KDU-ČSL

Senátní obvod č. 4 – Jan Paparega – navrhující strana TOP 09

Senátní obvod č. 7 – Karel Naxera – navrhující strana TOP 09

Senátní obvod č. 13 – Marek Slabý – navrhující strana TOP 09

Senátní obvod č. 22 – Jan Pirk – navrhující strana TOP 09

Senátní obvod č. 25 – Jiří Růžička – navrhující strana TOP 09

Senátní obvod č. 37 – Tomáš Czernin – navrhující strana TOP 09

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je pátek 30. září 2022

Očekáváme v 17:00 12°C

Celá předpověď