Česko v Lipsku otevřelo svůj stánek, je o něj velký zájem

foto Česko oficiálně otevřelo 21. března 2019 po poledni svůj stánek na knižním veletrhu v Lipsku, kde je letos hlavním hostem.

Lipsko (Německo) - Česko dnes po poledni oficiálně otevřelo svůj stánek na knižním veletrhu v Lipsku, kde je letos hlavním hostem. Od rána ho navštívilo už několik tisíc lidí. Řadě z nich se jeho svérázné pojetí, které má odkazovat na českou touhu mít vlastní moře, líbí, podle některých by ale mohl být klidně větší.

Česká účast v Lipsku se nese pod heslem Ahoj!, které je v německojazyčném prostředí spojováno s mořeplavbou, čemuž odpovídá i koncept národního stánku. "Myšlenku českého moře nebo jiného spojení s loděmi tady odrážejí tvary objektů, barvy i vlajkové stožáry, které připomínají stěžně," říká architekt a designér Martin Hrdina, jenž koncept navrhl.

"Všechny objekty ve stánku mají více než jednu funkci. Například tohle hlediště je pro čtení a přednášky, ale z vnější strany je to knihovna, kde si můžete sednout na lavici a číst," přibližuje druhou hlavní myšlenku českého stánku. Ten je vyveden ve čtyřech hlavních barvách - červené, modré, žluté a černé. První dvě jsou spojeny s Českem, druhá a třetí zase s Lipskem a černá symbolizuje barvu textu v knihách.

O český stánek byl v prvních hodinách po otevření knižní přehlídky návštěvníkům velký zájem. Na jeho slavnostní otevření se přišlo podívat dokonce tolik lidí, že se mnoho z nich ani nevešlo do kulatého hlediště. Řada zájemců tak akci sledovala z odstupu, nebo se u jednoho ze čtenářských boxů, které slouží zároveň jako knihovny, věnovala četbě zvláštních novin, které Česko pro každý ze čtyř dní veletrhu připravilo.

"Velmi se mi líbí, ty barvy jsou dobře zvolené. Každopádně to lidi přitahuje," myslí si o stánku německý student Carl-Leon Flügel, který se spolužáky hledal informace o Franzi Kafkovi. "Je tady velmi živo, spousta lidí, což ne vždycky bývá na festivalech. Vidím, že je zájem, tak co člověk může chtít víc," pochvaluje si stánek i česká spisovatelka Sylvie Richterová. Akorát by podle ní i některých dalších návštěvníků mohl být o něco větší. "To by mohl a bylo by pořád plno, kdyby byl větší," míní.

Méně sdílní už byli němečtí návštěvníci stánku při otázkách na to, co vlastně vědí o nové české literatuře. "Neznám žádné mladé české autory," přiznala třeba studentka Lena Kewelohová.

Česká účast v Lipsku by to podle ministra kultury Antonína Staňka, který je z českého stánku nadšený, mohla pomoci změnit. "Všichni (autoři), kteří tady jsou, mají obrovskou šanci proniknout na německy mluvící trh," věří.

Na knižní přehlídce se představí celkem 55 českých autorů. Německé publikum má také možnost seznámit se s asi 70 novými překlady českých knih.

Rudiš nakonec cenu v Lisku nezískal, uspěla Němka Stellingová 

Český spisovatel Jaroslav Rudiš nakonec prestižní cenu lipského knižního veletrhu nezískal. Z pěti nominovaných dnes v kategorii beletrie uspěla Němka Anke Stellingová s knihou Ovečky v suchu (Schäfchen im Trockenen). Šestačtyřicetiletý Rudiš byl nominován za svůj první německy psaný román Winterbergova poslední cesta (Winterbergs letzte Reise).

Turnovský rodák se po česko-německém autorovi Janu Faktorovi stal teprve druhým Čechem nominovaným na cenu knižní přehlídky, která se v kategoriích beletrie, literatura faktu/esejistika a překlad uděluje od roku 2005 a je spojena s odměnou 20.000 eur (513.000 korun).

Vedle Rudiše se letos o cenu ucházeli i turecko-německý spisovatel Feridun Zaimoglu, v Polsku narozený německý autor Matthias Nawrat a dvojice německých spisovatelek Kenah Cusanitová a Anke Stellingová. Právě poslední jmenovaná, sedmačtyřicetiletá v Berlíně žijící autorka nakonec uspěla s příběhem čtyřicátnice Resi, která je konfrontována s krizí, když dostane výpověď z bytu a navíc zjišťuje, že už nedokáže držet krok se svými kamarádkami.

"Pro Anke Stellingovou se moc raduju, protože to je skvělá knížka, vtipná, tragikomická. My jsme si spolu hodně dobře rozuměli. Vůbec celá ta parta nominovaných jsme spolu byli na cestách a docela nás to bavilo všechny dohromady a já si myslím, že každý by se radoval pro toho dalšího, kdo by vyhrál," řekl ČTK a Českému rozhlasu po udělení cen Rudiš.

"Pro mě je ta nominace obrovský úspěch, nečekaný úspěch, že jsem se tam dostal s mým prvním německým románem. To je prostě bomba," poznamenal také.

Román českého autora Winterbergova poslední cesta vypráví o nekonečné železniční cestě dvou mužů - pečovatele závislého na pivu a starého sudetského Němce - dějinami střední Evropy. I když se tyto dějiny muži snaží znovu pochopit, ve výsledku se v nich podle Rudiše stále více ztrácejí.

V Německu se Rudišově 540stránkové knize dostalo vřelého přijetí. Rozhlasová a televizní stanice NDR o ní psala jako o "velikém evropském románu", deník Tagesspiegel zase jako o "strhující, melancholické a vysoce komické cestovní novele". Podle listu Sächsische Zeitung byla Winterbergova poslední cesta dokonce favoritem na cenu lipského veletrhu.

Rudiš, který studoval němčinu a historii a žije střídavě v Německu a v Česku, už loni získal Cenu literárních domů německojazyčných zemí. Porotci ocenili Rudišovo různorodé literární dílo a jeho schopnost pracovat s literaturou v odlišných formách. V minulosti se podílel třeba na komiksové trilogii a filmu Alois Nebel, s Jaromírem Švejdíkem (Jaromír 99) zase založil skupinu Kafka Band.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je pátek 15. listopadu 2019

Očekáváme v 17:00 9°C

Celá předpověď