Knižní čtvrtek uvede knihy o 17. listopadu či pokračování Prašiny

foto Knihy. Výstava knih. Ilustrační foto

Praha - Organizátoři akce Velký knižní čtvrtek dnes představili rekordních 20 novinek, které se na pultech knihkupců objeví 17. října. Letos akce nabízí třeba 250 stran o 17. listopadu 1989 či pokračování knihy Prašina. Novinářům to na tiskové konferenci za pořadatele sdělila mluvčí Petra Vondrová. V minulosti knižní čtvrtek uspěl například s bestsellerem Poslední aristokratka, které se prodalo kolem 100.000 výtisků.

"Vybrali jsme knihy, ve kterých si každý čtenář může najít tu svou. Velká část titulů, které vybereme, se později dostane do nominací národních cen a hodně z nich tu cenu získá. Například v soutěžích Magnesia Litera, Kniha roku a další," uvedl za pořadatele obchodní ředitel nakladatelství Kosmas Ctirad Fuchs.

Zúčastněných titulů každým rokem přibývá. "Komerční hledisko pro nás není úplně prioritní. Do jisté míry se snažíme čtenářům nabídnout nějakou kvalitní a zajímavou alternativu k již známým kouskům," dodal Fuchs.

Na titulu Ten den - 17. listopad 1989 spolupracovali s autory bývalí studenti vysokých škol. "Je to kniha jenom o 17. listopadu. Mluvili jsme asi s osmdesáti účastníky sametové revoluce, kteří o tématu ještě nehovořili, nebo jen málo. Ten den byl plný strachu a nejistoty," řekl spisovatel a publicista Aleš Palán, jenž za titulem stojí. Vzpomínky nejen demonstrujících doprovází většinou dosud nepublikované fotografie, dopisy, deníkové záznamy, oficiální dokumenty či malby.

Loni Palán zaujal bestsellerem Raději zešílet v divočině a letos kromě historické knihy přihlásil novinku "Jako v nebi, jenže jinak. Nová setkání se samotáři z Čech a Moravy", ve které odhaluje životní příběhy solitérů žijících mimo civilizaci. Rok a půl jezdil do odlehlých oblastí Jizerských hor nebo Beskyd. Kniha ožila fotografiemi Johany Pošové.

Spisovatel a novinář Jan Dražan (vlevo) a senátor Marek Hilšer s dcerou vystoupili 7. února 2019 v Praze na tiskové konferenci s autory Velkého knižního čtvrtku, který se bude konat 14. března. Velký knižní čtvrtek se v Česku koná po vzoru Británie. Pořadatelé začínali s jedním za rok a měl pomoci knihám a knihkupcům v době ekonomické krize, později se rozrostl na dvě opakování za rok. V posledním březnovém výběru knih se představil například loňský prezidentský kandidát Marek Hilšer s životopisnou knihou Tango pod Hradem, ve které vypráví o svém vstupu do politiky a zamýšlí se nad stavem české společnosti. Kompletní seznam letošních knih je zveřejněn na webu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je sobota 15. srpna 2020

Očekáváme v 15:00 25°C

Celá předpověď