Na celé Ukrajině se den po útocích podařilo obnovit dodávky proudu, hlásí Kyjev

foto Centrum Kyjeva po ruském útoku 23. listopadu 2022.

Kyjev - Ukrajinské elektrárny se po středečních plošných výpadcích způsobených masivními ruskými nálety vracejí do provozu a už pokrývají zhruba polovinu toho, co Ukrajina potřebuje, sdělil dnes večer provozovatel ukrajinské sítě. Přestože dodávky byly obnoveny na celé Ukrajině, domácnosti jsou k síti připojovány jen postupně, informoval na telegramu Kyrylo Tymošenko z ukrajinské prezidentské kanceláře. V Kyjevě bylo dnes v podvečer okolo 70 procent domácností stále bez proudu, oznámila podle agentury Unian tamní správa. Elektřinu začaly po pauze vynucené středečními útoky vyrábět také všechny funkční atomové elektrárny na Ukrajině s výjimkou té Záporožské, k původní kapacitě se ale dostávají pomalu.

"Do 19:00 místního času (18:00 SEČ) pokryli výrobci elektřiny asi 50 procent potřeb země. V provozu je už velká část tepelných a vodních elektráren. K původní kapacitě se postupně dostávají všechny jaderné elektrárny s výjimkou obsazené Záporožské elektrárny," uvedla společnost Ukrenerho, která zajišťuje provoz ukrajinské rozvodné sítě. Upozornila, že k původnímu provozu se jaderná zařízení kvůli technologickým danostem vracejí jen postupně.

"Energetici, pracovníci komunálních služeb a záchranáři pracují 24 hodin denně," sdělil Tymošenko z prezidentské kanceláře k obnovám dodávek proudu. Uvedl také, že prioritně byla elektřina obnovena v objektech kritické infrastruktury, a doplnil, že po celé Ukrajině vzniklo na 4000 speciálně vybavených míst, kde si lidé mohou dobít telefon, ohřát se a dát si teplé pití.

Rusko ve středu podniklo další rozsáhlé vzdušné údery na Ukrajinu, které si podle ukrajinských úřadů vyžádaly životy nejméně deseti lidí. Úřady týž den oznámily, že hlavní město je bez vody a přilehlá Kyjevská oblast bez proudu. Rozsáhlé výpadky energií postihly i mnoho dalších míst na Ukrajině, která se prakticky celá pohroužila do tmy, jak podle zpravodajského portálu Meduza ilustrovala i fotografie pořízená ze satelitu. Do režimu havarijní ochrany musely přejít všechny tři funkční atomové elektrárny, které jsou stále pod ukrajinskou kontrolou, což mělo za následek odpojení všech jejich energetických bloků.

V Kyjevě byla dnes v podvečer většina domácností stále bez elektřiny, voda jim ale už tekla. "K 17:20 místního času (16:20 SEČ) je 70 procent bytů v režimu havarijního odpojení proudu. Dodávky vody byly obnoveny ve všech čtvrtích," citovala agentura Unian prohlášení správy města. Starosta Kyjeva Vitalij Kličko upozornil, že v některých bytech, zejména ve vyšších patrech, mohou kvůli nízkému tlaku vody problémy přetrvávat.

Energetici už zajistili proud pro veškerou kritickou infrastrukturu v Kyjevě, proud v domácnostech půjde ale jen s přestávkami vždy na dvě nebo tři hodiny až do doby, kdy se energetická síť stabilizuje, upozornil podle agentury Unian dodavatel elektřiny DTEK.

Ještě ráno byla velká část Kyjevanů bez elektřiny, topení i vody, uvedl bývalý ministr hospodářství Tymofij Mylovanov. "Venkovní teplota se pohybuje kolem nuly. V bytě je ještě teplo z předchozích dnů. Uvidíme, jak dlouho to vydrží," popsal.

"S vodou je ale problém. Problém jsou záchody. Máme v zásobě asi 100 litrů vody. Na našem balkoně je také sníh," dodal exministr. Podotkl, že jde sice o slušnou zásobu vody, ale že do bytu vnikne chlad pokaždé, když dveře na balkon otevře. Mobilní signál i banky podle něj fungují a obchody jsou dostatečně zásobeny potravinami. Často je však k placení nutná hotovost, neboť nefungují terminály pro bankovní karty.

Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu 24. února. V posledních týdnech začala Moskva, která čelí neúspěchům na bojišti a stáhla se z řady dříve obsazených území, plošně útočit na ukrajinskou energetickou infrastrukturu. Ukrajina se kvůli tomu potýká s rozsáhlými výpadky dodávek elektrického proudu.

Kyjev může podle Kremlu ukončit utrpení obyvatel splněním požadavků Moskvy

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je pátek 9. prosince 2022

Očekáváme v 17:00 0°C

Celá předpověď