KLDR zřejmě otestovala dvě řízené střely

foto Lidé na nádraží v Soulu sledují v televizi řízenou střelu, kterou 25. ledna 2022 testovala KLDR.

Soul - Severní Korea dnes pravděpodobně zkušebně odpálila dvě řízené střely, které dopadly do moře u jejího východního pobřeží. Podle agentury Reuters to oznámilo velení jihokorejské armády. Jedná se již o pátý raketový test KLDR od začátku roku.

Rada bezpečnosti OSN zkoušky řízených střel Severní Koreji nezakazuje, na rozdíl od balistických raket. Jihokorejské vojenské zdroje uvedly, že řízené střely byly vyslány z vnitrozemské oblasti KLDR. Jihokorejská a americká rozvědka odpaly analyzují, aby zjistily, jaký typ zbraní Pchjongjang testoval.

"Řízené střely jsou pomalejší než balistické, takže jsou považovány za menší hrozbu, ale dokážou zasáhnout cíle s vysokou přesností," uvedl jihokorejský vojenský expert I Sang-min.

Lidé na nádraží v Soulu sledují v televizi řízenou střelu, kterou 25. ledna 2022 testovala KLDR. Severní Korea stupňuje raketové testy v očividné snaze vyvinout tlak na vládu amerického prezidenta Joea Bidena a přinutit ji k ekonomickým ústupkům v době, kdy špatným řízením zničené severokorejské hospodářství trpí sankcemi uvalenými na KLDR za její jaderné a raketové programy a koronavirovou krizí.

Rozhovory zaměřené na odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova a ukončení severokorejských raketových balistických programů výměnou za uvolnění sankcí nepokročily od roku 2019, kdy summit vůdce KLDR Kim Čong-una a tehdejšího amerického prezidenta Donalda Trumpa v Hanoji skončil neúspěchem.

Minulý týden Severní Korea pohrozila obnovením testů atomových zbraní a největších mezikontinentálních balistických raket, které Kim Čong-un v roce 2018 pozastavil. Podle některých expertů by KLDR mohla dramaticky zesílit své zbrojní aktivity po únorových zimních olympijských hrách, které pořádá Čína, jež je pro Severní Koreu hlavním politickým spojencem a poskytovatelem hospodářské pomoci.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je sobota 28. května 2022

Očekáváme v 15:00 17°C

Celá předpověď