KL 435 od Kovosvitu: přívětivé ovládání i úsporný provoz

foto Kovosvit MAS

Zcela nový soustruh, který přebírá a dále posouvá to nejlepší z předchozích modelů společnosti z jižních Čech, je svými parametry nad konkurenčními výrobky. V Brně má tuzemskou premiéru dokončená verze této novinky.

Fotogalerie

Přední český výrobce obráběcích strojů, společnost Kovosvit MAS, představuje na Mezinárodním strojírenském veletrhu (MSV) nový soustruh KL 435. Premiéru mají v Brně také soustruhy KL 285 QUICK a pětiosé vertikální obráběcí centrum MCU 450, které vystavuje jihočeský podnik s kulatým jubileem v nových variantách.

„Kovosvit si letos připomíná 80 let od svého založení. Po mohutných oslavách 75. výročí jsme se nicméně rozhodli, že počkáme s velkolepými oslavami na 100 let. Letošní oslavy budou zaměřeny zejména na zaměstnance Kovosvitu,” uvedl před veletrhem generální ředitel Libor Kuchař. Tradiční vystavovatel se tak na nejvýznamnější průmyslovém veletrhu ve střední Evropě, namísto oslav, soustředí na prezentaci svých produkčních novinek.

Soustruh KL 435 navazuje na SP 430

Kovosvit MAS: Soustruh KL 435 Soustruh KL 435 si mohli zákazníci a obchodní partneři Kovosvitu poprvé prohlédnout na dubnových Zákaznických dnech, tehdy ještě rozpracovaný na montáži. Do Brna na MSV nyní přicestoval dokončený stroj.

KL 435, který je dalším z řady KL (Kovosvit Lathe), navazuje na KL 285, který společnost poprvé ukázala na MSV v minulém roce. Výrobní řada KL je evolucí řady produkčních soustruhů SP. Samotný KL 435 je přímým pokračováním SP 430 – konstruktéři se při inovaci zaměřili na ergonometrii a celkovou přívětivost ovládání stroje.

Základní parametry původního SP 430, ať už jde o tuhost, provedení skeletu, velikost zástavbového prostoru či kinematiku, nebylo nutné zásadně měnit. Vývojáři proto zaměřili pozornost na vylepšení dílčích detailů. Šlo například o úpravy na ose Z. Výsledkem je zlepšená tuhost v této ose. Dále byl upraven způsob upevnění lineárního vedení. Tyto kroky mají přispět k delší životnosti těchto komponentů.

Další snahy o zlepšení se soustředily na vřeteník, konkrétně na hlavní vřeteno. Původní odměřování bylo nahrazeno odměřováním, které je součástí vřetena, což zvyšuje přesnost polohování osy C.

U vřetena se navíc podařilo zvýšit průchodnost pro obrábění z tyčového materiálu.

U vřetena velikosti A8 jde o posun z 80 mm na 86 mm, u vřetena velikosti A11 z 90 mm na 95 mm.

Inovovaný stroj poskytne obsluze podstatně vylepšený způsob seřizování polohy upnutí součásti. Upínací válec byl místo indukčních spínačů vybaven přímým odměřováním. Polohu upnutí součásti nastaví obsluha velmi jednoduše na obrazovce řídícího systému, a to pouhým stisknutím tlačítka. Odpadá pracné a zdlouhavé mechanické nastavování indukčních spínačů.

Změna v umístění hydraulického agregátu

V soustruhu KL 435 pracuje nový hydraulický agregát s proporcionálními ventily pro nastavování upínacích tlaků sklíčidla a koníka. Tlaky upínání se dají nastavit přímo z ovládacího panelu.

Další změnou k lepšímu je přesunutí hydraulického agregátu. Zatímco u SP 430 je umístěný v blízkosti obsluhy, u KL 435 se nachází v zadní části stroje. Přínosy jsou dva. Teplo, které agregát generuje, se dostane co nejdále od oblasti vřeteníku, čímž se snižuje riziko deformací způsobené teplotou a zvyšuje se stabilita stroje. A dále hluk, který agregát vydává, se po umístění do zadní části stroje výrazně zmenší.

Oproti předchůdci SP 430 se KL 435 dále liší novým ovládacím panelem řídícího systému. Jeho naklápění ve dvou směrech zvyšuje pohodlí obsluhy. Ovládací panel je identický se strojem KL 285. To znamená, že když si zákazník zakoupí další stroj nové řady KL, bude pracovat s ovládacím panelem, na který je zvyklý.

Soustruh KL 435 je kompatibilní s požadavky „Průmyslu 4.0“. Stroj umí zasílat monitoring požadovaných veličin přímo do zvoleného systému tak, aby vedoucí nebo manažeři výroby měli přehled o stavu a vytíženosti stroje. Samozřejmostí je připravenost stroje pro robotizaci a možnost jeho začlenění do výrobních linek. Stroj je vybaven i hibernační režimy, které v časech mimo výrobu šetří spotřebu energie.

Kombinace nových a převzatých parametrů zaručuje soustruh, který je výkonný, přesný a trvanlivý. Obecně platí, že stroje Kovosvit MAS jsou svými parametry nad obdobnými modely jiných výrobců, ať už z hlediska velikosti nástrojové hlavy, nebo použití motorů vřeten. Stroje postavené v Kovosvitu MAS jsou robustnější a mají větší výkon.

Varianta KL 285 QUICKnabízí litinové lože

Kovosvit MAS: Soustruh KL 285 CNC soustruh KL 285 ve variantě Super Precision, který předvedl Kovosvit MAS v Brně v roce 2018, střídají tentokrát na MSV tři nové stroje ve variantě QUICK.

Dva soustruhy KL 285 řady QUICK poskytne výrobce ze Sezimova Ústí partnerskému Svazu strojírenské technologie pro zavedenou soutěž programování studentů. Na stánku Kovosvitu MAS bude k vidění stroj ve variantě KL 285 SY QUICK, vybavený osou Y a protivřetenem.

Nová varianta soustruhu KL 285 QUICK vychází z řady principů v předešlé verzi Super Precision. Stěžejní komponenty jsou od předních českých, evropských a japon- ských dodavatelů. Cílem techniků firmy Kovosvit bylo, aby stroje KL 285 plnily obvyklé požadavky na přesnost, výkon, rychlost obrábění, spolehlivost. Ty dnes doplňují parametry jako snadná ovladatelnost, ergonomie, nízká hlučnost, snadný servis a moderní design. Varianta stroje KL 285 SY QUICK s osou Y a protivřetenem představuje nejvyšší možnou technologickou konfiguraci.

Soustružení s předešlou variantou Super Precision se svou přesností blížilo broušení. Tohoto stupně bylo dosaženo mimo jiné uložením vřeteníku na masivní konzole z polymerního betonu, který tlumí vibrací. Nová verze KL 285 QIUCK je postavená na litinovém loži. Tento materiál zajišťuje dostatečnou tuhost a přesnost stroje. Pro nejnáročnější odběratele je k dispozici právě zpřesněná varianta Super Precision.

Nový soustruh KL 285 postupně nahradí stroje řady SP280. S ohledem na vysokou cenu pracovní plochy v halách je navržen tak, aby prošel dvoukřídlými dveřmi. Dopravník třísek je možné nasměrovat dozadu.

Stroj je také energeticky úspornější. Soustruh KL 285 QUICK vyhovuje požadavkům strategie Průmysl 4.0, jeho případné adaptace pro konkrétní technologii zpracovává divize MAS Automation přímo v Kovosvitu.

Centrum MCU 450 zvýšilo rozjezd osy Z

Kovosvit MAS: Centrum MCU 450 Obráběcí stroj MCU 450 se vrací na brněnské výstaviště po dvou letech. Stroj se dočkal vylepšení technických parametrů. Nejdůležitější změnou je zvětšení pojezdu v ose Z o 120 mm z původních 400 mm na 520 mm. Zároveň došlo ke zvýšení rozjezdu v ose X z původních 450 mm na 500 mm. Těmito úpravami se výrazně zvýšily užitné vlastnosti tohoto multifunkčního pětiosého vertikálního obráběcího centra. V nabídce Kovosvitu MAS doplňuje stroj MCU 450 pětiosá obráběcí centra MCU 1100 a MCU 700. MCU 450 je v této řadě nejmenší. Respektuje klíčové požadavky zákazníků, kteří využívají pětiosé kontinuální obrábění pro komplexní často tvarově náročné dílce, kladou důraz na maximální možnou kvalitu povrchu a dodržení přesného tvaru.

Sortiment vřetenových jednotek nabízených pro MCU 450 vychází ze současného sortimentu společnosti Kovosvit MAS. Statická, dynamická a teplotní optimalizace stroje byla řešena ve spolupráci s pracovištěm RCMT při ČVUT Praha, využity byly nejmodernější návrhové a výpočetní postupy v oblasti virtuálního modelování obráběcích strojů.

Kovosvit MAS už zařadil stroj MCU 450 do sériové výroby a v tomto roce dodá na trh jednotky kusů. Na výběr mají zákazníciz variant s řídícím systémem Siemens (Siemens 840D) nebo Heidenhain (Heiden- hain TNC640). Kvalitu tohoto stroje nejlépe dokazují dodávky na náročné trhy Evropské unie jako jsou Itálie nebo Švédsko, kde si ho oblíbili zejména výrobci v leteckém průmyslu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

29°C

Dnes je středa 12. srpna 2020

Očekáváme v 3:00 19°C

Celá předpověď