Kipchoge v Berlíně vylepšil světový rekord o půl minuty na 2:01:09

foto Keňský vytrvalec Eliud Kipchoge v cíli berlínského maratonu. (25. září, 2022)

Berlín - Keňský vytrvalec Eliud Kipchoge na Berlínském maratonu posunul hranici vlastního světového rekordu o rovnou půlminutu. Sedmatřicetiletý dvojnásobný olympijský vítěz z královské vytrvalecké trati zvítězil v čase 2:01:09. Předchozí historické maximum 2:01:39 Kipchoge vytvořil před čtyřmi lety právě v německé metropoli.

Ženský závod skončil triumfem Tigist Assefaové, jež se postarala o třetí etiopské vítězství v Berlíně za sebou. Časem 2:15:37 výrazně vylepšila traťový rekord a jako teprve třetí žena v historii pokořila hranici 2:16. Rychleji zvládly maratonskou trať jen rekordmanka Brigid Kosgeiová z Keni (2:14:04) a Britka Paula Radcliffeová (2:15:25). Osobní rekord si osmadvacetiletá Assefaová vylepšila o více než 18 minut.

Kipchoge při čtvrtém berlínském triumfu v kariéře rozběhl závod v první polovině trati na čas pod dvě hodiny a ještě na posledních kilometrech atakoval hranici 2:01. Nakonec se půlminutovým zlepšením oficiálního rekordu přiblížil k vlastnímu absolutně nejlepšímu výkonu z roku 2019, kdy časem 1:59:40 pokořil dvouhodinovou bariéru. Jako světový rekord ale jeho vídeňský běh nemohl být kvůli vytvořeným speciálním podmínkám uznán.

V Berlíně měl tentokrát Kipchoge po nočním dešti, při teplotě vzduchu kolem 11 stupňů Celsia pod zataženým nebem a za bezvětří ideální přirozené podmínky pro rychlý závod. Pomocí vodičů atakoval rekordní čas od počátku, tempo s ním vydržel do poloviny trati jen Andamlak Belihu, zatímco další Etiopan a obhájce prvenství Guye Adola odpadl. Půlmaraton vedoucí duo s vodiči zvládlo za 59:51 a po odstoupení posledního pacemakera po 25 kilometrech se Kipchoge odpoutal i od Belihua a za podpory množství diváků podél trati rekordní tempo udržel.

"Mám radost z přípravy a týmu kolem sebe, nový materiál také fungoval," řekl Kipchoge v televizním rozhovoru. "Moje nohy a tělo se zdají být stále mladé, ale nejdůležitější je moje mysl a ta je také svěží a mladá. Jsem šťastný, že jsem světový rekord překonal," dodal po patnáctém vítězství při sedmnáctém startu v maratonu.

Čtvrtým triumfem v Berlíně se Kipchoge vyrovnal lídrovi statistiky Hailemu Gebrselassiemu z Etiopie, který rovněž tamní trať ozdobil dvakrát světovým rekordem. Jinde než v hlavním městě Německa nebyl rekord překonán od roku 2003, tehdy se tam stal světovým rekordmanem Keňan Paul Tergat (2003); Kipchoge se postaral o osmý zápis za sebou.

Druhé místo v závodě obsadil jeho krajan Mark Korir (2:05:58), o další půlminutu zpět doběhl Tadu Abate z Etiopie.

Berlínský maraton se poprvé od začátku koronavirové pandemie uskutečnil bez jakýchkoliv omezení a zaregistrovalo se do něj 45.527 běžců ze 157 zemí.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je čtvrtek 8. prosince 2022

Očekáváme v 21:00 0°C

Celá předpověď