Kim slíbil usilovat o to, aby summit s Trumpem přinesl výsledky

foto Ilustrační foto - Americký prezident Donald Trump (vpravo) a severokorejský vůdce Kim Čong-un po podpisu společného dokumentu na summitu v Singapuru.

Pchjongjang/Peking - Severokorejský vůdce Kim Čong-un slíbil, že se při chystaném druhém summitu s americkým prezidentem Donaldem Trumpem bude snažit zajistit takové výsledky, které naplní očekávání mezinárodního společenství. Oznámila to dnes oficiální čínská agentura Nová Čína, podle níž Kim o svých záměrech mluvil tento týden na jednání s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Jihokorejský prezident Mun Če-in vzápětí uvedl, že summit USA-KLDR i jednání lídrů obou Korejí jsou takřka hotovou věcí.

Kim navštívil svého hlavního diplomatického spojence Čínu začátkem týdne a pozorovatelé cestu vysvětlují jako snahu koordinovat postoje před zatím oficiálně nepotvrzenou druhou schůzkou Kima s Trumpem. Jednalo se o čtvrtou Kimovu návštěvu Číny během necelého roku.

Čínská státní média dnes uvedla, že Kim při své návštěvě Pekingu získal podporu čínského vedení pro plánovaný druhý summit s Trumpem. Čínský prezident Si Ťin-pching podle agentury Nová Čína vyjádřil naději, že oba vůdci si při nadcházející schůzce "vyjdou vstříc".

Si rovněž prohlásil, že Peking je připraven hrát "pozitivní a konstruktivní roli" při udržování míru a denuklearizaci Korejského poloostrova, napsala agentura Nová Čína. Chystaný summit Kima s Trumpem označil za "vzácnou historickou příležitost".

Čínský prezident také přijal pozvání k návštěvě Severní Koreje, napsala čínská státní média s tím, že ale pořád není jasné, kdy by se tato návštěva měla uskutečnit.

Kim Čong-un se tento týden v Číně sešel s čínským prezidentem a navštívil také farmaceutickou továrnu specializující se na čínskou medicínu, napsal zpravodajský server BBC News. Ve středu Kim Peking opustil svým obrněným vlakem. Čínská státní média jako obvykle čekala se zveřejněním obsahu jednání až do Kimova odjezdu, napsala agentura AFP.

Vůdci USA a KLDR se setkali poprvé na historickém summitu loni v červnu v Singapuru. Společně se zavázali k úsilí o denuklearizaci a mír na Korejském poloostrově a k vybudování nových vztahů mezi USA a KLDR. Ujednání ale neobsahovalo příliš konkrétní závazky a rozhovory od té doby nepokročily.

Podle Kima by měl druhý summit přinést výsledky, ale KLDR zároveň potřebuje, aby byly brány vážně její "důvodné obavy" spojené s jaderným odzbrojením. Severní Korea označuje své jaderné zbraně za pojistku před možným útokem ze strany USA či sousední Jižní Koreje a bez ohledu na loňské zmírnění napětí ve vztazích s Washingtonem se dosud neodhodlala výrazněji pokročit v odzbrojování.

Výměnou za denuklearizaci žádá Pchjongjang od Washingtonu bezpečnostní záruky a zrušení sankcí, které na KLDR uvalila Rada bezpečnosti OSN kvůli jejím jaderným a raketovým zbrojním testům. Spojené státy trvají na tom, že KLDR se musí nejprve zcela vzdát jaderných zbraní a umožnit kontrolu mezinárodním inspektorům, než budou ochotny zrušit sankce.

Jihokorejský lídr Mun dnes podle agentury AFP řekl, že Kimova čínská cesta naznačuje brzké uspořádání vrcholné schůzky s Trumpem. Na spadnutí je podle něho i další jednání hlav obou zemí Korejského poloostrova. Mun rovněž uvedl, že bude tlačit na omezení sankcí proti KLDR tak, aby bylo možné obnovit provoz společného průmyslového komplexu Kesong.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je středa 17. července 2019

Očekáváme v 3:00 14°C

Celá předpověď