Kim si ve Vladivostoku prohlédl bombardéry a vojenskou fregatu

foto Severokorejský vůdce Kim Čong-un (uprostřed vlevo) poslouchá výklad vrchního velitele ruského námořnictva admirála Nikolaje Jevmenova (vpravo) při návštěvě fregaty Maršál Šapošnikov ve Vladivostoku 16. září 2023.

Vladivostok - Vůdce KLDR Kim Čong-un dnes při svém pátém dni návštěvy Ruska absolvoval prohlídku vojenského vybavení na základnách ruského dálného východu. Ruský ministr obrany Sergej Šojgu mu v okolí města Vladivostok předvedl bombardéry schopné nést jaderné zbraně, nadzvukové střely či fregatu Maršál Šapošnikov. Informovaly o tom tiskové agentury.

Kimova návštěva má podle obou stran ukázat možnosti spolupráce obou zemí v době, kdy Rusko potřebuje další zbraně pro svou pokračující agresi na Ukrajině. Severokorejský diktátor dnes podle agentur zhlédl například bombardéry Tu-160, Tu-95 a Tu-22, které Moskva nasazuje v ukrajinské válce.

"Mohou doletět do Japonska a zpátky," prohlásil podle agentur Šojgu. Kim se na zveřejněných záběrech usmívá a ptá se například na to, jak se z bombardérů odpalují střely.

Ruský ministr mu předvedl rovněž letoun Mig-31 vybavený nadzvukovými střelami Kinžal, které mohou nést jaderné hlavice. Jejich dolet je až 2000 kilometrů a jejich rychlost je až 12.000 kilometrů v hodině.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un (uprostřed vlevo) a ruský ministr obrany Sergej Šojgu (uprostřed vpravo) na letišti ve Vladivostoku 16. září 2023. Severokorejská státní agentura KCNA uvedla, že předmětem jednání Kima se Šojguem byly "praktické otázky" posílení vojenské spolupráce mezi oběma zeměmi. Kim si podle agentury prohlédl ruskou Tichomořskou flotilu vybavenou mimo jiné strategickými jadernými ponorkami a pochválil ji za "přínos míru v regionu". Začátkem září KLDR uvedla do služby svou první funkční "taktickou jadernou útočnou ponorku", připomněla agentura Reuters.

Po armádních prohlídkách Kim navštívil i vladivostocké divadlo, kde zhlédl první dějství baletního představení Šípková Růženka.

Kim do Ruska v úterý přijel ze Severní Koreje obrněným vlakem a na nádraží Chasan poblíž rusko-severokorejské hranice jej přivítali funkcionáři. Po dlouhé cestě vlakem na sever se ve středu na kosmodromu Vostočnyj setkal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, kterému dal najevo bezmeznou podporu všech jeho kroků. V pátek pak navštívil město Komsomolsk na Amuru a tamní letecký závod, kde se vyrábějí stíhačky.

Zatím není jasné, jak dlouho severokorejský vůdce v Rusku zůstane, napsala agentura RIA Novosti s odkazem na ruského velvyslance v KLDR Alexandra Macegoru. Program Kimovy cesty je podle diplomata "opravdu nabitý" a návštěva ještě není u konce.

Možná užší zbrojní spolupráce mezi Severní Koreou a Ruskem vyvolává obavy nejen v Jižní Koreji, ale také ve Spojených státech. Obě země jsou znepokojeny z toho, že by nevyzpytatelný severokorejský diktátor mohl získat přístup k některým vyspělejším technologiím z Ruska a naopak poskytnout Moskvě nedostávající se zbraně pro pokračování války na Ukrajině. Washington i Soul v pátek prohlásily, že vojenská spolupráce obou zemí je porušením sankcí OSN vůči Pchjongjangu. Kreml po Putinově setkání s Kimem prohlásil, že oba státy budou spolupracovat v citlivých oblastech, neupřesnil však, zda půjde i o dodávky zbraní.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je pátek 29. září 2023

Očekáváme v 9:00 22°C

Celá předpověď