Ke koronaviru začíná v Česku fungovat bezplatná linka 1212

foto Ilustrační foto - V areálu Fakultní nemocnice Ostrava začala 14. března 2020 fungovat dočasná odběrová ambulance pro pacienty, kteří mají podezření, že se nakazili novým typem koronaviru. Lidé tam budou moci zajít na základě doporučení hygienika. Nemocnice zachová i výjezdové odběrové týmy. Zleva jsou vrchní sestra Kliniky infekčního Lékařství Šárka Kumorová a vrchní sestra Kliniky plicních nemocí a tuberkulózy Zdenka Pražáková.

Praha - K novému typu koronaviru začíná v Česku fungovat bezplatná celostátní informační linka 1212, oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na twitteru a jeho ministerstvo na webu. Ministerstvo žádá, aby linku 155 lidé využívali jen v ohrožení života.

"Pokud potřebujete poradit, volejte 1212. A pro ty, kteří raději píší, testujeme on-line chat." napsal Vojtěch. Ministerstvo uvedlo, že telefonní číslo slouží jako rozcestník pro občany a základní linka s informacemi ke koronaviru a nemoci COVID-19, kterou virus způsobuje. "Prosíme všechny občany, aby linku 155 využívali výhradně v případě ohrožení života!" vyzvalo. Novou linku podle něj obsluhují operátoři z řad zaměstnanců ministerstev i dobrovolníci z veřejnosti.

Ministerstvo také uvedlo, že si váží spolupráce státní správy i soukromého sektoru, který se před několika dny spojil s cílem zřízení plošné informační sítě, testování a nasazovaní technologií, které se postupně zprovozňují. "Postupně jsou také nasazovány desítky dalších operátorů, již zpracovávají a odpovídají na dotazy. Prosíme veřejnost o maximální trpělivost," dodalo ministerstvo.

Upozornilo, že odpovědi na nejčastější dotazy na informačních linkách jsou na webech jednotlivých ministerstev. Internetový chat by měl být vedle webu ministerstva zdravotnictví zprovozněn také na stránkách ministerstva dopravy.

Počet nakažených koronavirem v Česku přesáhl 250, první případy nákazy byly potvrzeny 1. března. Některá média v minulosti informovala o případech lidí, kterým se kvůli koronaviru nedařilo dovolat na hygienické stanice nebo linku Státního zdravotního ústavu (SZÚ).

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

30°C

Dnes je neděle 9. srpna 2020

Očekáváme v 3:00 19°C

Celá předpověď