Kdy a kde je možné získat půjčku po skončení insolvence?

foto

Klienti bankovních i nebankovních společností, kteří nebyli schopni z nejrůznějších důvodů řádně splácet své finanční závazky, se v mnoha případech dostanou do situací, kdy je pro ně jediným řešením osobní bankrot a insolvenční řízení. Bohužel ani insolvenční řízení nezaručí jedinci či rodině, že se jejich situace nějak výrazně zlepší. Po absolvování insolvenčního řízení bývá rozpočet pořád velmi napjatý a volných financí je nedostatek. V případě, že se udá nějaká další nenadálá finanční komplikace, může opět vyvstat otázka, zda si půjčit a od koho?

Půjčka po skončení insolvence

Nabízí se otázka, zda je další půjčka po skončení insolvence tím správným řešením? Po osobním bankrotu a insolvenčním řízení je obecně doporučováno nezatížit svůj či rodinný rozpočet dalšími úvěry. Insolvenční řízení je ideálním začátkem pro budování finanční rezervy a vymanění se z bludného kruhu půjček, dluhů a splácení.

Pokud se i tak jedinec rozhodne využít služeb finanční instituce a o půjčku si zažádat, bude mu vyhověno? Kde si zažádat o půjčku po skončení insolvence? Insolvenční řízení neznamená, že má klient v daný okamžik takzvaně čistý štít, není tomu tak. Klient je poté i nadále veden v insolvenčním rejstříku, který patří mezi registry dlužníků. Záznam v insolvenčním registru zůstává po dobu 5 let. Bohužel během těchto 5 let neobdrží žadatel půjčku od bankovní instituce.

Banky a bankovní instituce mají celý schvalovací proces půjček mnohem přísnější než nebankovní instituce a nikdo se záznamem v registrech dlužníků nemůže v bance získat půjčku. Bankovní instituce tím chrání sebe, a jak již bylo řečeno, chrání tím také žadatele o půjčku, který má špatnou platební bonitu a dalšími půjčkami se akorát dostane do dluhové pasti, ze které by už nemusela existovat žádná záchrana v podobě insolvenčního řízení. Klient po insolvenci může tedy požádat o půjčku pouze nebankovní instituci.

Nebankovní půjčky po skončení insolvence

Není ale pravidlem, že všechny nebankovní instituce poskytnou půjčku žadatelům, kteří mají zápis v insolvenčním registru. V současnosti také většina nebankovních institucí, například půjčka Zonky, nahlíží do registrů dlužníků a žadatelům, kteří v nich mají zápis, úvěr neschválí.

Nebankovní instituce, které poskytnou půjčku žadateli se záznamem v registrech dlužníků, obvykle ale neposkytují výhodné podmínky, často jsou tyto nebankovní půjčky s vysokými úroky a nevýhodnými podmínkami. Žadatel musí zvážit, zda bude doopravdy schopný takovýto úvěr splácet a zda markantním způsobem nezatíží jeho či rodinný rozpočet.

Například výše zmíněná nebankovní půjčka Zonky nabízí velice výhodné podmínky. Lidé půjčují lidem za velice solidních podmínek. Služeb této půjčky mohou klienti využít až po uplynutí pětileté lhůty, kdy dojde k výmazu z insolvenčního rejstříku. Po vymazání z insolvenčního rejstříku je půjčka Zonky velmi vhodnou a oblíbenou půjčkou mezi klienty.

Mikropůjčky po skončení insolvence

Žadatelům o půjčku, kteří mají negativní záznam v insolvenčním registru, jsou nejčastěji schváleny tzv. mikropůjčky či krátkodobé půjčky, které mají splatnost obvykle 1 až 3 měsíce. Tyto půjčky mohou být poměrně výhodné, protože většina z nich nabízí první půjčku zdarma. Pokud si klient u nebankovní společnosti vypůjčí první půjčku a řádně ji splatí, často zaplatí pouze vypůjčenou částku a nic navíc. Další půjčky už ale tak výhodné nejsou.

Finanční rezerva a správné hospodaření s penězi

Každý člověk, který řádně vydělává peníze, by se měl snažit, aby se nedostal do okamžiku, kdy využije služeb úvěrových společností na drobné výdaje. Jedna půjčka, například na rekonstrukci bytu, na koupi bytu, nebo hypotéka, je v pořádku a často klientům velmi usnadní životní situace a investici. S výběrem nejvýhodnější půjčky pomáhá online srovnání půjček. Online srovnání půjček s sebou přináší informace o dostupných půjčkách na trhu, o výši měsíčních splátek, o celkovém RPSN a pomáhá klientovi s výběrem té nejvýhodnější půjčky.

V momentě, kdy si ale klienti půjčují bezmyšlenkovitě a na cokoliv, půjčky řeší dalšími půjčkami, nastává dluhový kolotoč, který velmi často končí naprostým zadlužením a osobním bankrotem.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je čtvrtek 30. června 2022

Očekáváme v 9:00 23°C

Celá předpověď