KCNA: Severní Korea otestovala balistickou střelu nesenou železnicí

foto Lidé na vlakovém nádraží v Soulu sledují televizní reportáž o raketovém testu, který 14. ledna 2022 provedla KLDR.

Pchjongjang/Soul - Severní Korea dnes zkušebně odpálila dvě balistické střely krátkého doletu. Podle agentury Reuters to oznámilo velení jihokorejské armády. V letošním roce jde už o třetí raketovou zkoušku KLDR, což Reuters označuje za nezvykle rychlý sled zbrojních testů. Podle severokorejské oficiální tiskové agentury KCNA Pchjongjang při svých dnešních odpalovacích cvičeních otestoval střelu nesenou železnicí.

Jihokorejská armáda uvedla, že střely byly vyslány z vnitrozemské oblasti severokorejské provincie Pchjongan pukto směrem na východ. Doletěly do vzdálenosti 430 kilometrů a dosáhly výšky 36 kilometrů.

KCNA sdělila, že se konalo palebné cvičení, aby se "zkontrolovala a posoudila odbornost v akčních postupech železničního pluku“, které země poprvé otestovala loni v září.

Úřad japonského premiéra a ministerstvo obrany odpal potvrdily. Japonská pobřežní stráž vydala bezpečnostní varování a vyzvala lodě, které se nacházejí mezi Korejským poloostrovem a Japonskem a ve Východočínském moři, aby se měly na pozoru před padajícími objekty.

Indicko-tichomořské velitelství americké armády konstatovalo, že odpal sice nepředstavuje bezprostřední nebezpečí pro USA a jejich spojence, "zdůrazňuje ale destabilizující dopady nedovoleného severokorejského zbrojního programu".

Podle agentury AP byla dnešní severokorejská zbrojní zkouška očividnou odvetou za nové americké sankce, které vláda Joea Bidena uvalila na KLDR za její pokračující raketové testy ve středu. Jen několik hodin před zkouškou Pchjongjang vydal prohlášení, v němž Washington za sankce odsoudil a varoval, že podnikne razantnější kroky, pokud bude americká vláda pokračovat ve svém "konfrontačním postoji". Své raketové testy hájil jako legitimní právo na sebeobranu.

USA tento týden ohlásily sankce proti šesti Severokorejcům, jednomu Rusovi a subjektu, který je podle nich zodpovědný za obstarávání zboží pro severokorejský zbrojní program.

Odpálení rakety dnes nejprve odsoudilo americké, a následně i britské ministerstvo zahraničí. Test podle USA představuje hrozbu pro sousedy Severní Koreje i mezinárodní společenství.

"Jsme i nadále oddaní diplomatickému přístupu ke KLDR a vyzýváme Pchjongjang, aby se zapojil do dialogu. Naše závazky k obraně Jižní Koreje a Japonska zůstávají neotřesitelné," uvedl v prohlášení mluvčí americké diplomacie.

"Dokud program KLDR existuje, je zásadní, aby sankce související s nezákonným severokorejským vývojem zbraní zůstaly v platnosti," řekla mluvčí britského ministerstva zahraničí. Británie zároveň podle ní vyzývá Pchjongjang, aby se vyvaroval dalších provokací a aby přistoupil k dialogu s USA.

KLDR v lednu provedla už dva zkušební odpaly raket. V obou případech tvrdila, že úspěšně otestovala hypersonické střely. Jedna doletěla do vzdálenosti 700 kilometrů, druhá zasáhla cíl vzdálený 1000 kilometrů.

Rozhovory zaměřené na odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova a ukončení severokorejských raketových balistických programů výměnou za uvolnění sankcí nepokročily od roku 2019, kdy summit vůdce KLDR Kim Čong-una a amerického prezidenta Donalda Trumpa v Hanoji skončil neúspěchem. Severní Korea nicméně od roku 2017 dodržuje dobrovolné moratorium na zkoušky jaderných zbraní a také svých největších mezikontinentálních balistických raket.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

3°C

Dnes je čtvrtek 27. ledna 2022

Očekáváme v 21:00 4°C

Celá předpověď