Každý osmý zaměstnanec v ČR sleduje z pracovního zařízení weby pro dospělé

foto Práce na počítači - ilustrační foto.

Praha - Každý osmý zaměstnanec velké firmy v Česku přistupuje ze zařízení používaného pro práci na stránky s obsahem pro dospělé. Ty představují potenciální bezpečnostní riziko. Tyto stránky navštěvuje 15 procent mužů a necelá desetina žen. Vyplývá to ze zářijového průzkumu bezpečnostní firmy Kaspersky mezi 1050 respondenty, jehož výsledky má ČTK k dispozici.

"Stránky s obsahem pro dospělé mohou být často zdrojem škodlivých programů a obtěžujícího softwaru, jako je reklamní adware. Rozhodně by je tedy uživatelé neměli navštěvovat ze svých pracovních zařízení, jejichž prostřednictvím se připojují do firemní sítě,“ uvedl generální ředitel Kaspersky pro východní Evropu Miroslav Kořen. Nejvíce na takové stránky z pracovního PC, notebooku, tabletu nebo smartphonu přistupují zaměstnanci velkých firem nad 250 zaměstnanců ze Středočeského a Ústeckého kraje.

Pracovat z domova na vlastním zařízení může v současnosti téměř 58 procent zaměstnanců tuzemských korporací. Pouze polovina z nich má od zaměstnavatele pro tento případ nastavená jasná pravidla a zásady bezpečného chování na internetu. Šest z deseti zaměstnavatelů se ujišťuje, zda má zaměstnanec na svém osobním zařízení, které používá pro pracovní účely, nainstalovaný bezpečnostní software. Pouze 46 procent pak při práci na home office používá vzdálený přístup k firemní síti prostřednictvím VPN.

Ochota nechat zaměstnance na home office pracovat na jejich osobních zařízeních se liší region od regionu. Nejčastěji mohou tento benefit využívat zaměstnanci korporací ve Zlínském kraji (73 procent), v Praze (66 procent) a Středočeském kraji (62,5 procenta), nejméně naopak na Vysočině (45 procent) a v Karlovarském kraji (41 procent).

V souvislosti s pandemií covid-19 obdržela takřka třetina zaměstnanců korporací v Libereckém kraji škodlivý e-mail, který zneužíval tohoto tématu. V Olomouckém kraji to byla zhruba čtvrtina zaměstnanců (23,8 procenta), celorepublikově pak necelá pětina.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je pondělí 29. listopadu 2021

Očekáváme v 3:00 -2°C

Celá předpověď