Kazachstán má nového premiéra, začne stahování spojeneckých vojáků

foto Příslušníci spojeneckých jednotek Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti hlídkují v ulicích kazachstánského města Almaty, 11. ledna 2022.

Nur-Sultan - Kazachstánský parlament dnes na návrh prezidenta Kasyma-Žomarta Tokajeva schválil jako nového premiéra země Alichana Smajlova, jenž dosud vedl prozatímní kabinet. Prezident podle agentury TASS rovněž jmenoval ministry nové vlády. Tokajev také ohlásil, že spojenecké jednotky z postsovětské Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (ODKB) zahájí během dvou dnů stahování z Kazachstánu a dokončí ho za deset dnů.

"Hlavní mise mírových sil ODKB byla úspěšně dokončena," sdělil Tokajev parlamentu ve videokonferenčním hovoru. Vojenská aliance šesti bývalých sovětských států vyslala jednotky do středoasijské země na žádost prezidenta Tokajeva minulý týden, kdy Kazachstán zachvátily nejhorší nepokoje od získání nezávislosti před třemi desítkami let. Vyslání více než 2000 vojáků zejména z Ruska v rámci mise ODKB kritizovaly mimo jiné USA.

Novým premiérem země se dnes stal devětačtyřicetiletý Alichan Smajlov. Ten dosud vedl prozatímní kabinet, který vznikl poté, co prezident Tokajev 5. ledna po propuknutí nepokojů odvolal původní vládu. V ní byl Smajlov prvním vicepremiérem a ministrem financí.

V nové vládě si své posty zachovali mimo jiné ministři zahraničí, vnitra nebo obrany. Změnil se ale například šéf resortu energetiky. Nový kabinet se poprvé sejde ve středu. Premiér Smajlov v telefonickém rozhovoru předsedu ruské vlády Michaila Mišustina ujistil, že kazachstánská vláda se i nadále bude "pevně držet kurzu prohlubování strategického partnerství s Ruskou federací", uvedla agentura TASS.

Kazachstánský prezident dnes zároveň mluvil o iniciativách, které mají snížit rozdíly ve finanční situaci obyvatel, zvýšit daně v těžebním sektoru a odstranit nesrovnalosti ve státních zakázkách. Slíbil rovněž předložit balíček politických reforem. Kromě toho oznámil pětileté moratorium na zvyšování platů například poslanců a členů vlády, poznamenal server Kommersant. Do dvou měsíců má naopak vzniknout program na zvýšení příjmu obyvatel.

Svého mentora a mocného předchůdce v prezidentském úřadu Nursultana Nazarbajeva dnes Tokajev obvinil z toho, že podporoval skupinu bohatých firem a lidí, která ovládá zemi, uvedla agentura AFP a připomněla, že příbuzní bývalého vůdce země ovládají klíčové pozice a velkou část ekonomiky. Podle současného prezidenta nastal čas systematicky a pravidelně pomáhat národu. Podle Kommersantu má vzniknout veřejný fond na řešení sociálních problémů.

Někteří analytici naznačili, že významnou roli při nepokojích mohly sehrát boje mezi bohatou elitou země, poznamenal Reuters. Tokajev už minulý týden odvolal Nazarbajeva z pozice šéfa mocné bezpečnostní rady státu, díky níž si exprezident podle agentury Reuters zachoval velkou moc, ačkoliv prezidentský úřad opustil v roce 2019.

Jednotky ODKB byly nejprve rozmístěny v metropoli Nur-Sultanu, což vyvolalo spekulace, že jejich misí byla ochrana vlády a Tokajeva v době, kdy prezident nemohl plně věřit vlastním bezpečnostním silám, píše Reuters. Hlava státu už dříve odvolala šéfa kontrarozvědky KNB Karima Masimova, kterého následně policie zatkla kvůli podezření z velezrady. Dnes Tokajev obvinil KNB z toho, že přehlédla hrozbu a při nepokojích řádně nezakročila. "V některých městech šéfové oddělení KNB opustili (budovy), zanechali za sebou střelné zbraně a tajné dokumenty, ačkoliv měli dostatečný bojový arzenál," prohlásil.

Tokajev v pondělí uvedl, že v zemi byl obnoven ústavní pořádek, i když protiteroristická operace ještě zcela neskončila. Označení teroristé používá Tokajev pro účastníky rozsáhlých nepokojů, které se minulý týden rozšířily do řady měst. Podle Tokajeva byli mezi strůjci nepokojů bojovníci z různých středoasijských zemí včetně Afghánistánu a z Blízkého východu.

Prezident v pondělí zopakoval, že během protestů přišlo o život 16 příslušníků bezpečnostních sil. Počet obětí mezi civilisty se podle něj upřesňuje. Ruská a místní média v neděli s odkazem na zdravotníky uvedla, že o život přišlo 164 lidí, policie ani ministerstvo zdravotnictví ale tento údaj zatím nepotvrdily.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je středa 19. ledna 2022

Očekáváme v 21:00 3°C

Celá předpověď