Kárný senát začal projednávat návrh na odvolání pražské soudkyně Michorové

foto Nejvyšší správní soud začal 23. listopadu 2021 projednávat kárnou žalobu na soudkyni Darinu Michorovou (na snímku) z Městského soudu v Praze. Za průtahy jí hrozí odvolání z funkce.

Brno - Nejvyšší správní soud (NSS) dnes začal projednávat kárnou žalobu na začínající soudkyni Darinu Michorovou z Městského soudu v Praze. Za průtahy jí hrozí odvolání z funkce, tedy nejpřísnější postih ukládaný v kárném řízení. Soudkyně vinu doznala, svého jednání litovala. Zda rozhodnutí padne už dnes, nelze předjímat.

Žalobu na Michorovu podala předsedkyně Městského soudu v Praze. Podle kárného návrhu Michorová čtyřikrát instruovala pracovnici soudní kanceláře, aby v informačním systému vyznačila určité datum vypravení písemného vyhotovení rozsudku. Verdikty ale v písemné podobě dokončila až po vyznačených datech a v některých případech také po zákonné lhůtě. Místopředseda pro správní úsek soudu Aleš Sabol za navrhovatelku řekl, že šlo o úmyslné a předem promyšlené jednání, kterého se dopouštěla opakovaně. Soudkyni vytýkal především zmanipulování údajů a to, že k podvodnému jednání naváděla pracovnice soudní kanceláře. "Nešlo o jednání ojedinělé, které by bylo možno považovat za exces. A činila tak, přestože byla pracovnicemi kanceláře upozorňována, že je to nepřípustné," uvedl Sabol.

Mladá soudkyně začala na pozici po rodičovské dovolené pracovat na začátku roku, pochybení se dopustila v prvních třech měsících. Vinu doznala. Uvedla, že jako soudkyně začínala a potřebovala se s agendou teprve seznámit, napadaly jí tam však věci, které vyžadovaly ústní projednání a rychlé vyřízení. Dodala, že se do práce těšila a chtěla podávat výkony. "Dostala jsem se ale do spirály, ze které je těžké vystoupit. Kdybych to mohla vrátit zpátky, určitě bych se rozhodla jinak. Velmi mne mrzí, že jsem takto postupovala," řekla soudkyně.

Kárný senát NSS může ukládat za různé prohřešky soudcům důtky, případně jim snížit plat až o 30 procent na dva roky, případně je odvolat z funkce předsedy senátu. Odvolání z funkce, které navrhuje předsedkyně městského soudu, je nejpřísnější trest, který může kárný senát uložit. Přistupuje k němu jen zřídka. Rozhodnutí kárného senátu je definitivní, opravným prostředkem je pouze ústavní stížnost, která nemá odkladný účinek.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

0°C

Dnes je středa 8. prosince 2021

Očekáváme v 7:00 -2°C

Celá předpověď