Karanténa nebude nutná, když nakažený i kontakt budou mít roušky

foto Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na snímku z 14. září 2020.

Praha - Do karantény nebudou muset lidé, kteří se potkají s nakaženým covidem-19 s rouškou či respirátorem a sami také budou mít ochranu dýchacích cest. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) dnes po jednání Rady vlády pro zdravotní rizika oznámil, že nový metodický pokyn bude účinný od úterý. Podle dokumentu na ministerském webu o koronaviru, který byl vydán v pátek, ale nová metodika platí už ode dneška. Na dotaz ČTK to potvrdila mluvčí úřadu Gabriela Štěpanyová. Karanténa nebude podle ministra od úterý nutná pro lidi, kteří nemoc prodělali v posledních 90 dnech.

Počet lidí v karanténě v Česku opět roste. Podle údajů ministerstva práce do ní lékaři s e-neschopenkou od 1. do 13. září poslali přes 9600 lidí. Jen od minulého pátku do neděle jich bylo 1281. Za první dva zářijové týdny byl tak počet vyšší než za celý květen a červen dohromady. V srpnu do karantény s e-neschopenkou nastoupilo 10.000 osob a v dubnu 13.600. Teď v neděli v ní bylo 7790 lidí, tedy jako v polovině dubna. Zatím nejvíc Čechů a Češek v karanténě sociální správa evidovala 26. března, a to 22.400. Podle ministra by se díky této změně a všeobecné povinnosti nosit roušky ve vnitřních prostorách mohly počty lidí v karanténě snížit.

Ministr dnes řekl, že nové pokyny pro posílání lidí do karantény vydá hlavní hygienička s účinností od úterý. Dokument vydaný hlavní hygieničkou Jarmilou Rážovou v pátek ale krajské hygienické stanice žádá, aby podle něj postupovaly od 14. září.

Cílem je podle ministra eliminovat karantény lidí, kteří jsou prakticky bez rizika. "Za předpokladu, že (kontakt) nemá symptomy, bude poučen, aby sledoval svůj zdravotní stav po dobu deseti dní od kontaktu a případně volal svého praktického lékaře," doplnil ministr. Za dostatečnou ochranu dýchacích cest se podle dokumentu nepovažuje šála či šátek.

Na večerní tiskové konferenci po jednání vlády Vojtěch doplnil, že v případě, že by nastal ve výpovědích lidí rozpor a například při vytrasování by jeden člověk tvrdil, že si dýchací cesty chránil, a druhý by to popřel, hygiena půjde cestou opatrnosti. "V tomto směru hygiena bude volit předběžnou opatrnost a v takovém případě bude daný člověk do karantény umístěn," uvedl.

Podle ministra se změní také termín prvního testu u lidí, kteří se setkali s někým nakaženým a nemají žádné příznaky. "Asymptomatický kontakt je testovaný první až pátý den, nově to bude čtvrtý až pátý den, protože nemoc se projevuje se zpožděním po kontaktu s pozitivním," řekl Vojtěch.

Do karantény posílají hygienici rizikové kontakty nakažených lidí, od 1. září byla její délka zkrácena ze dvou týdnů na deset dní. Stejně byla zkrácena i nařízená izolace lidí přímo nakažených.

Pokud lidé příznaky mají, jsou v izolaci ještě tři až čtyři dny po jejich vymizení. K ukončení karantény ani izolace není třeba test, výjimkou jsou lidé pracující ve zdravotnictví a sociálních službách a lidé se zhoršenou imunitou.

Karanténa je oddělení lidí, u nichž je podezření, že byli v kontaktu s někým nakaženým. Člověk, kterému byla nařízena domácí karanténa, by měl zůstat doma a nevycházet ani na nákup či k lékaři. Pouze ti, kteří nemají možnost využít pro potřeby nákupu dodavatelské služby, mohou na nezbytně nutnou dobu opustit domov.

Izolace se týká lidí, u nichž se nemoc laboratorně prokázala, a slouží k jejich oddělení od ostatní populace. U méně závažné infekce může být v domácím prostředí, při závažnějším průběhu na infekčním oddělení v nemocnici.

Vojtěch: Nemocnice zvládnou násobně víc pacientů s covidem-19

Nemocnice podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) zvládnou násobně víc pacientů s covidem-19, i vážných případů. Volná je podle něj víc než čtvrtina lůžek na odděleních anesteziologie a resuscitace a jednotkách intenzivní péče a 58 procent plicních ventilací. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) je v nemocnicích 305 pacientů s nákazou novým typem koronaviru a intenzivní péči potřebuje 51 z nich. Řekli to novinářům po dnešním jednání vládní Rady pro zdravotní rizika.

Podle ministra je zásadní kapacity nemocnic každý den sledovat. "Psal jsem dopis hejtmanům, aby zajistili, že všechny nemocnice budou hlásit informace do dispečinku intenzivní péče," uvedl Vojtěch. Postupně se do dispečinku podle něj napojují i zdravotnické záchranné služby, zatím jich je zhruba polovina. "Bude přesně vědět, kde jsou jaké kapacity volné, kam směřovat pacienta s covidem," dodal.

V nemocnicích je podle vedoucího Klinické skupiny COVID a Dispečinku intenzivní péče při ministerstvu zdravotnictví Vladimíra Černého 2,1 procenta z pozitivně testovaných, uvedl v tiskové zprávě. V těžkém stavu je podle něj asi čtvrtina hospitalizovaných. "Nejvíce pacientů je v Praze a Jihomoravském kraji. Umělou plicní ventilaci nyní potřebuje nejvíce pacientů v Praze," uvedl.

Riziko, že bude muset nakažený do nemocnice, podle dat roste s věkem. U mladých lidí do 45 let je to asi 1,6 procenta, u starších 75 let téměř 40 procent. Podobně souvisí s věkem také ohrožení těžkým průběhem. Lidem do 45 let hrozí u 0,1 procenta osob a desetině lidí nad 75 let.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je sobota 19. září 2020

Očekáváme v 13:00 19°C

Celá předpověď