Kapela Tata Bojs na festivalu Metronome rozezní Křižíkovu fontánu

foto Skupina Tata Bojs vystoupila 18. prosince 2014 v Praze. Na snímku v popředí je baskytarista Mardoša (vl. jménem Marek Huňát).

Praha - Křižíkova fontána na Výstavišti Praha Holešovice bude příští rok jedním z hlavních dějišť pátého ročníku Metronome Festivalu Prague, který se uskuteční 19. a 20. června. Koncert zde odehraje kapela Tata Bojs, jejíž frontman Milan Cais navrhne novou scénu, která ponese název H2O. Tata Bojs se na scénu festivalu Metronome vrátí po dvou letech. V roce 2018 byla skupina jednou z hlavních hvězd jeho třetího ročníku, na kterém tehdy slavila 30. výročí svého založení. ČTK o tom informoval pořadatel festivalu David Gaydečka.

"Pokusím se scénu navrhnout tak, abych využil architekturu místa komplexně a aby pódium působilo na první pohled nestandardně. Scénu budeme modelovat jako sochu. Světlo a projekce budou nástroje k docílení výsledného tvaru," uvedl Cais, který není jen bubeníkem, skladatelem a textařem, ale také respektovaným výtvarníkem a ve své tvorbě spojuje tradiční výtvarné postupy s novými médii.

Cais současně uvedl, že podle jeho názoru to bude "vůbec první koncert v historii Tata Bojs, kdy bude hrát do tří stran neboli 180 stupňů".

Křižíkova fontána byla otevřena v roce 1891 při Jubilejní zemské výstavě. Původní podobu světelné fontány navrhl František Křižík. V souvislosti s přestavbou Výstaviště pro Všeobecnou československou výstavu konanou v roce 1991 fontána prošla velkou rekonstrukcí a vznikl kolem ní amfiteátr pro více než 6000 diváků. V roce 2017 byl provoz fontány zastaven a vznikla petice za její znovuzprovoznění.

Letošní čtvrtý ročník festivalu Metronome nabídl pět hlavních a deset doprovodných scén a zahájil ho koncert Lenky Dusilové. Vedle toho vystoupila britská kapela Morcheeba, bývalý frontman britské popové kapely Oasis Liam Gallagher, slovenská elektronická písničkářka Katarzia, česká Khoiba nebo Pražský výběr. Program dvoudenního festivalu Metronome završila elektronická 3D show průkopnických Kraftwerk.

První ročník Metronome se na Výstavišti konal v roce 2016 s hlavními hvězdami Iggy Popem a kapelou Foals. O rok později lidé přišli hlavně na Stinga a Kasabian a v roce 2018 na Johna Calea, Davida Byrnea či kapely Chemical Brothers a Massive Attack.

Návštěvnost festivalu podle pořadatelů vzrostla ze 7500 diváků v prvním ročníku na letošních přibližně 20.000.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

30°C

Dnes je pátek 7. srpna 2020

Očekáváme v 23:00 21°C

Celá předpověď