Kapacity testovacích míst v Praze i Brně jsou pro dnešek plné

foto Lidé se registrují 23. dubna 2020 u odběrového stanu v Kateřinské zahradě v Praze, kde začalo testování dobrovolníků do studie kolektivní imunity vůči koronaviru. Studie má ukázat, jaký podíl obyvatel už má proti koronaviru protilátky a získal případně imunitu.

Praha/Brno/Litoměřice - Dnešní kapacita testovacích míst studie covid-19 na testování kolektivní imunity v populaci byla v Praze naplněna zhruba po 15 minutách od jejich otevření. Stovky lidí stály v dlouhých frontách, na poslední se dnes zřejmě nedostalo. Odběrovou kapacitu již naplnili i zájemci o testy v Brně. Lidé už nemají do stanů na Moravském náměstí ani u kampusu chodit. Enormní zájem je také v Litoměřicích. Od rána stály před výstavištěm Zahrady Čech, kde se v pavilonu G odebírají vzorky, stovky lidí. Zdravotníci zde otestovali více lidí, než je denní limit.

Výsledky testování v určených krajích, které mají záměrně různou epidemiologickou výchozí situaci, poslouží pro studii kolektivní imunity. Ta by měla začátkem května ukázat, jak je populace takzvaně promořená, tedy kolik lidí mohlo nemoc prodělat bez příznaků či může být přenašečem. Pomůže to při rozhodování o uvolňování opatření kvůli koronaviru. V ČR je k dnešnímu ránu přes 7100 potvrzených případů nemoci covid-19.

Výzkumníci vybrali regiony, které se epidemiologicky velmi liší. Od Jihomoravského kraje a Brna, kde jsou tři až čtyři desítky nakažených na 100.000 obyvatel, přes Prahu (123) a Olomouc (161) po Litoměřice (400) a Uničov a Litovel (665).

Kapacity testovacích míst byly v Praze plné po 15 minutách

Dnešní kapacita testovacích míst studie covid-19 na testování kolektivní imunity v populaci byla v Praze naplněna zhruba po 15 minutách od jejich otevření. Stovky lidí stály v dlouhých frontách, na poslední se dnes zřejmě nedostalo. Lidé by proto měli zvážit přijít v pátek nebo v dalších dnech, od pátku budou organizátoři čekajícím vydávat pořadová čísla, řekla ČTK mluvčí 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze Petra Klusáková. V Praze dnes bylo podle informací Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) otestována více než třetina z požadovaných 5000 testovaných osob.

"Zájem předčil veškerá naše očekávání. Lidé by měli zvážit, jestli nedorazit později. Budeme pokračovat ještě dalších sedm či osm dní a budeme pravidelně informovat o tom, jaké věkové skupiny jsou naplněny," řekl novinářům dopoledne děkan 1. LF Aleksi Šedo.

V plánu je v Praze otestovat tisícovku dětí mezi osmi a 17 lety, 1500 lidí mezi 18 a 39 lety, 1500 lidí mezi 40 a 59 lety a 1000 lidí od 60 do 89 let. Za dnešní den tři hlavní testovací místa, u Palackého náměstí, na náměstí Míru a v Kateřinské zahradě poblíž Karlova náměstí, otestovala nejvíc lidí ve věku mezi 40 a 59 lety (645), naopak nejméně bylo dětí (110). Pro další dny tak pražská odběrová místa potřebují ještě 890 dětí ve věku osm až 17 let, zhruba tisícovku lidí 18 až 39 let, 855 lidí ve věku 40 až 59 let a 780 seniorů od 60 do 89 let.

Před vyšetřením krve vyplní každý zájemce o test dotazník a souhlas se zapojením do studie. "Samotné vyšetření je triviální, odběr krve z bříška prstů. Znají to třeba diabetici, kteří si měří glykémii," popsal Šedo. Kapka krve se pak dá spolu se dvěma kapkami reakčního činidla do testovací pipety a během deseti až 15 minut je znám výsledek. "Je-li negativní, tak se s onemocněním s velkou pravděpodobností nesetkal. Je-li pozitivní, tak onemocnění v minulosti prodělal, a to způsobem, který mohl být i bez klinických příznaků," dodal s tím, že pozitivní zájemce čeká ještě klasický test z výtěru z nosohltanu a izolace do doby, než budou znát výsledek.

"Množství lidí, kteří nemoc prodělali bez klinických příznaků, nebude velké. Jedním z cílů této studie je, aby bylo zjištěno, jak opravdu velké je," uvedl Šedo. Podle toho pak bude možné podle něj i plánovat kapacity ve zdravotnictví. S podílem bezpříznakových nemocných počítají i modely odhadující budoucí vývoj epidemie, které připravuje Ústav zdravotnických informací a statistiky.

Provoz odběrových míst zajišťují akademická pracoviště, v Praze zejména medici z 1. LF a armáda. Centra umístěná v Zítkových sadech, Kateřinské zahradě a na náměstí Míru v Praze 2 otevřela v 10:00, první lidé u nich čekali už před osmou hodinou. V Kateřinské zahradě testují do 15:00 seniory, ve frontě mezi nimi vznikaly i konflikty, které řešili organizátoři i městská policie. Od 15:00 je pak místo vyhrazené pro testování dětí. Znovu se otevřou v pátek v 10:00, lidé tam pro snadnější řízení příchozích dostanou pořadová čísla.

Na místě pro dospělé do 59 let na náměstí Míru čekaly stovky lidí už hodinu před otevřením. Lidé ve frontách si podle zpravodajky ČTK na místě například četli knihy nebo sledovali informace na mobilech. Nejvíce zájemců bylo ráno ve věku 30 až 35 let, podíl žen a mužů byl zhruba vyrovnaný. V Zítkových sadech byly před osmou ráno jen dvě čekající ženy, přes den ale lidé v odstupech zaplnili všechny cestičky v přilehlém parku. Také na místě v Kateřinské zahradě vyhrazeném pro seniory lidé čekali už dvě hodiny před otevřením, ve frontě navíc docházelo ke strkanicím a konfliktům.

Speciální místo je také v Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM), kam jsou zvaní jeho pacienti. Otevřené bude podle informací na webu IKEM ještě v pátek. Pacienti, kteří mají blíž jiná odběrová místa, mohou dorazit i tam.

Davy lidí přišly na testování v Brně, kapacita je dnes vyčerpaná

Obrovský zájem vyvolalo dnes v Brně testování kolektivní imunity vůči koronaviru, které ráno začalo na dvou místech. Zájemci čekali ve frontách už před zahájením testování v 8:00. Ani ne tři hodiny po otevření stanů organizátoři vyzvali lidi, aby už dnes nechodili, protože naplnili denní kapacitu. V jednom stanu stačí za den otestovat asi 350 lidí. Stany budou na Moravském náměstí a u univerzitního kampusu týden od 8:00 do 18:00. Pro příští dny se uvažuje o rezervačním systému.

Video: Davy lidí přišly na testování v Brně, kapacita je dnes vyčerpaná
22.04.2020, 17:20, autor: ČTK/MP Brno, zdroj: ČTK/MP Brno

"Nově příchozí dostávají informaci, že už je naplněná denní kapacita, a proto by měli přijít jindy," uvedla mluvčí Masarykovy univerzity v Brně Tereza Fojtová. Nikdo by neměl být v prvních testovacích dnech odmítnutý. "Pokud se na někoho jeden den nedostane kvůli naplnění denní kapacity, může se dostavit další den," řekla Fojtová.

Odmítnutí může nastat až v případě, že se naplní stanovený počet určité věkové skupiny. "Neočekáváme to ale ani dnes, ani zítra (v pátek)," uvedl děkan Lékařské fakulty Masarykovy univerzity Martin Repko. Testy musejí projít senioři, lidé v produktivním věku i děti. Michaela Jelínková z Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) řekla ČTK, že na další dny vzniknou koridory a zváží se zřízení rezervačního systému, což by mohlo komplikace kvůli velkému zájmu vyřešit. Podle Repka je to ale spíš o dobrovolnosti a poslušnosti lidí, kteří na testování přijdou. Mluvčí ÚZIS Lenka Svobodová ČTK řekla, že zatím není jasné, kolik lidí bylo testovaných, výsledky za dnešní den by mohly být navečer.

První zájemci se u stanů začali objevovat už v 6:30. Byli to především starší lidé, protože mezi 8:00 a 10:00 je testování vyhrazeno pro seniory. Někteří se dohadovali kvůli předbíhání nebo věku. Situaci dopoledne uklidnili vojenští a městští policisté, kteří lidi v řadách usměrňovali.

Kapacity pro dnešek jsou vyčerpané také na odběrových místech v Praze. Lidé, kteří teď stojí na konci front, zřejmě přijdou na řadu až večer. V Litoměřicích, kde se rovněž v rámci studie testuje, zatím podle informací ČTK zvládají odbavit všechny příchozí.

Rychlotesty z krve ukážou, zda mají lidé na koronavirus protilátky, což by mohlo znamenat, že nemocní buď byli, nebo nemoc právě prodělávají bez příznaků. Bude-li test pozitivní, lidé podstoupí klasické testy, které nemoc potvrdí, nebo vyloučí. Testování se mohou zúčastnit občané ČR s trvalým nebo dlouhodobě přechodným pobytem v Brně a na Brněnsku, bez akutních potíží a bez diagnózy a příznaků nemoci covid-19. Lidem se měří teplota, podmínkou je nižší než 37,3 stupně Celsia.

Testování vzbudilo v Litoměřicích velký zájem

Enormní zájem je v Litoměřicích o testovací studii zaměřenou na zjištění úrovně kolektivní imunity vůči onemocnění covid-19. Od rána stály před výstavištěm Zahrady Čech, kde se v pavilonu G odebírají vzorky, stovky lidí. Na odebírání vzorků se podílí zdravotníci a lékaři, řekla novinářům koordinátorka testování Marcela Koudelková z Ústavu zdravotnických studií a statistiky. Dnes večer ČTK řekla, že zdravotníci otestovali více lidí, než je denní limit. Testování začalo v 8:00, potrvá podle předpokladů zhruba týden.

"Splnili jsme denní limit," uvedla Koudelková s tím, že se pohybuje zhruba okolo 400 odběrů. Zatím ale nedokáže predikovat, kdy zdravotníci otestují posledního člověka. Podle informací Ústavu zdravotnických studií a statistiky se dnes v Litoměřicích nechalo otestovat 544 lidí. Nejvíce ve věku od 60 do 89 let, a to 264.

Na Litoměřicku je v kraji nejvíc potvrzených případů nákazy koronavirem, podle krajské hygienické stanice v Ústí nad Labem jich je přes 230. Testovat se však budou podle mluvčí města Evy Břeňové pouze obyvatelé Litoměřic. "Předpokládá se, že budou odebrány 3000 vzorků, a to ve třech věkových kategoriích, přičemž z každé věkové kategorie to má být 1000 vzorků," řekla dnes novinářům Břeňová.

Zdravotníci budou odebírat krev od 8:00 do 18:00, první dvě hodiny jsou vyhrazeny pro občany od 60 do 89 let. Dalšími kategoriemi jsou lidé ve věku od 40 do 59 let a od 18 a do 39 let.

Studie poskytne odborníkům informace potřebné v boji proti pandemii koronaviru, ukáže, v jaké míře přišli lidé s koronavirem do kontaktu. Odborníci díky studii také zjistí klíčové údaje pro výzkum choroby covid-19, kterou nový typ koronaviru způsobuje.

Testování by mělo skončit 1. května. "Nikdo nedokáže odhadnout, jakou rychlostí se tak bude dít," uvedla Břeňová. Podle Koudelkové se kvůli enormnímu zájmu lidí o odběry počítá s brzkým ukončením testování. "Máme určité kapacity, teď se teprve rozjíždíme, ale budeme se snažit vyhovět všem," řekla Koudelková. O tom, že by se počet testovaných měl zvyšovat, nemá informace.

Testovací stany v Brně a v Praze dnes také zaznamenaly ohromný zájem. Tam se dnes kapacita vyčerpala, dalším zájemců bylo doporučeno nechodit.

Příchozím účastníkům studie se po vyplnění potřebných dokumentů odebere krev z prstu. Ke zjištění pozitivity slouží test, kde se po 15 až 20 minutách objeví, zda je, nebo není osoba pozitivní, a pokud ano, test ukáže i případné protilátky testovaného vůči nemoci covid-19. "V případě, že je pozitivní, pokračuje do druhé větve a to jest faryngeální stěr, který provádějí zdravotníci armády," řekla Koudelková a doplnila, že poté by měl člověk kontaktovat hygienickou stanici.

Armáda zabezpečuje chod odběrového místa. "Do našeho stanu přijdou občané, kteří měli při prvním rychlotestu pozitivní nález," řekl novinářům Jan Schwarzbach z krajského vojenského velitelství. Dodal, že vzorky budou vojáci přepravovat do laboratoře.

Výzkumníci vybrali regiony, které se epidemiologicky velmi liší. Od Jihomoravského kraje a Brna, kde jsou tři až čtyři desítky nakažených na 100.000 obyvatel, přes Prahu (123) a Olomouc (161) po Litoměřice (400) a Uničov a Litovel (665). V Litoměřicích se nemoc rozšířila v domově důchodců, kde onemocnělo asi 70 klientů a zaměstnanců. Uničov a Litovel byly dva týdny na začátku epidemie uzavřené kvůli vysokému výskytu nakažených. Tam testování začne v pátek a bude kvůli podrobnějšímu zkoumání odebráno účastníkům studie více krve do zkumavky.

Testovací stany v Olomouci již stojí, navýšení kapacity se řeší

Armáda během dneška postavila na okraji Olomouce dvě rozměrná odběrová místa, kde budou zdravotníci od pátku postupně testovat 4000 lidí přihlášených do testovací studie. Zájem o testy byl v krajském městě enormní. Všechna místa od pátku až do začátku května byla zaplněna během dvou hodin. Odběrové stany od dnešního rána stavěla armáda také v Litovli a v Uničově, tam by mělo projít od pátku testem 2500 lidí. I tam už jsou kapacity beznadějně obsazeny. Hejtman Olomouckého kraje kvůli tomu stále jedná o navýšení počtu míst.

Pro Olomoucký kraj byla určena kapacita 6500 lidí, zájem je však podstatně vyšší. Kraj se nyní snaží kapacitu navýšit. "Pořád o tom jednáme, budeme to vyhodnocovat podle průběhu po víkendu. Udělám vše pro to, abych něco prosadil," řekl dnes ČTK hejtman Ladislav Okleštěk. Olomoucký kraj jako jediný rozhodl o zavedení rezervačního systému, vyhnout by se tak v pátek měli zdravotníci dlouhým frontám lidí, které dnes atakují odběrová místa v jiných částech republiky.

Chystaná testovací studie zaměřená na zjištění úrovně kolektivní imunity vůči onemocnění covid-19 se na Olomoucku setkala s enormním zájmem. Například jen v Olomouci byla během 20 minut zaplněna téměř tisícovka míst, všech 4000 míst bylo obsazeno během dvou hodin. Obsazena jsou již také všechna místa v Litovli a Uničově. Podle starosty Litovle volali kvůli testům i lidé z okolních okresů. "Chtějí si udělat rychlotest, aby měli jistotu. Ale to není účel studie, potřebujeme, aby se tam dostali lidé odsud, kteří byli v kontaktu s koronavirem," řekl dnes ČTK starosta Viktor Kohout.

V Litovli odběrové místo budovala armáda rovněž od rána, za pomoci techniky s jeřábem. "Zázemí stanu jsme vyladili už v úterý. Vyřešili jsme občerstvení, sprchování personálu po službách, vyladily se odpady," doplnil Kohout. Odběrové místo v Litovli tvoří několik stanů. Hlavní stan má pět místností pro odběry a administrativní část. Vybudováno je zde i zázemí pro lidi, kteří budou čekat na výsledky testů krve odebrané ze žíly. Připraveny jsou i dva autobusy, které budou sloužit jako ubytování pro vojáky.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je pondělí 21. září 2020

Očekáváme v 21:00 18°C

Celá předpověď