Kandidátku ČSSD na jihu Moravy opustilo 14 lidí, protestují proti zásahu vedení

foto Ilustrační foto - Zleva náměstek hejtmana Jihomoravského kraje Marek Šlapal, předseda jihomoravské ČSSD Břetislav Štefan, předseda ČSSD Jan Hamáček a náměstek hejtmana Roman Hanák na snímku z 24. června 2020 v Újezdu u Brna.

Brno - Kandidátní listinu ČSSD pro podzimní volby do Poslanecké sněmovny na jihu Moravy dnes po jednání jihomoravské organizace opustilo 14 kandidátů, končí i volební manažer. Upozornil na to Deník N. Informaci ČTK potvrdil předseda jihomoravské ČSSD Břetislav Štefan. Důvodem je podle něj zásah vedení strany do kandidátky, kterou si jihomoravská organizace odhlasovala. Předseda ČSSD Jan Hamáček ČTK napsal, že ho rezignace některých členů kandidátky mrzí. Uvedl, že si váží těch, kdo respektují finální podobu kandidátky, která podle něj vznikla v souladu s řády. Podobně se vyjádřil místopředseda ČSSD Roman Onderka, kterého vedení strany dosadilo do čela krajské kandidátky.

Centrální vedení na místo lídra dosadilo statutárního místopředsedu ČSSD Onderku namísto Břetislava Štefana, pro něhož hlasovalo 85 procent členů jihomoravské organizace. Dalším zásahem bylo posunutí Kateřiny Valachové na vyšší pozici, konkrétně na druhou za Onderku.

"Důvodem je nerespektování vnitrostranické demokracie. Vznikal tady u nás tým, který chtěl lidem ukázat, že sociální demokracie se dokáže modernizovat a komunikovat jinak. Jižní Morava měla být symbolem pozitivní změny. Chtěli jsme udělat změnu bez okoukaných tváří a otřepaných frází," řekl ČTK Štefan.

Spolu s ním kandidátku opustilo dalších 13 lidí, mimo jiné starosta Kunštátu Zdeněk Wetter, místostarosta Boskovic Petr Malach nebo vědkyně a vysokoškolská pedagožka Helena Pluháčková.

Hamáček ČTK napsal, že vedení ČSSD rezignace některých členů kandidátky mrzí. "Bereme ji na vědomí. Vážíme si těch, kteří respektují výsledek finálního sestaveni kandidátky předsednictvem ČSSD dle našeho řádu primárek pro sněmovní volby," uvedl. Vyjádření ve stejném znění následně poslal ČTK také Onderka.

ČSSD si podle Hamáčka i Onderky se situací poradí a podá kompletní kandidátku. "Finální podoba kandidátní listiny ČSSD v Jihomoravském kraji nabídne voličům mnoho zajímavých osobnosti i názorových proudů uvnitř sociální demokracie, což vnímáme jako šanci oslovit široké spektrum levicových i levo-středových voličů na jižní Moravě," doplnil předseda strany.

Roman Onderka, bývalý brněnský primátor, na krajské kandidátce úplně chyběl, vedení strany jeho dosazení do čela kandidátky zdůvodnilo tím, že na tomto místě mají v krajích stát lidé s největší šancí na získání důvěry voličů.

Na kandidátce nyní zůstalo 20 kandidátů.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je středa 6. července 2022

Očekáváme v 17:00 21°C

Celá předpověď