Kandidátka běloruské opozice vyzvala bezpečnostní síly k nenásilí

foto Kandidátka v běloruských prezidentských volbách Svjatlana Cichanouská na tiskové konferenci v Minsku, 10. srpna 2020.

Minsk - Kandidátka běloruské opozice na prezidentský úřad Svjatlana Cichanouská vyzvala bezpečnostní síly, aby se zřekly násilí, a své stoupence, aby upustili od provokací. V Minsku a dalších běloruských městech se konaly protesty proti výsledku nedělních prezidentských voleb. Rázně proti demonstrantům bezpečnostní síly zakročily zejména v metropoli. Další celostátní protest je svolán na dnes večer od 19:00 místního času (18:00 SELČ).

V ulicích Minsku byly tisíce lidí. Bezpečnostní síly nasadily slzný plyn, zábleskové granáty, gumové projektily a vodní děla. Místní novináři na sociálních sítích zveřejnili fotky zbitých a zakrvavených demonstrantů. Množství raněných zmiňuje agentura DPA. Agentura AFP i místní novináři píší o zatýkání protestujících.

Ministerstvo vnitra uvedlo, že bude o počtu zadržených a raněných informovat později.

"Chci připomenout armádě a policii, že jsou součástí národa," apelovala na bezpečnostní síly Cichanouská, jež zároveň od provokací zrazovala své stoupence. "Vím, že běloruský lid se zítra probudí v nové zemi," dodala.

Oficiální výsledky voleb zatím nebyly zveřejněny. Podle odhadů ale prezidentské klání přesvědčivě vyhrál dosavadní autoritářský vůdce Alexandr Lukašenko, když získal 79,7 procenta hlasů, informovala agentura Belta. Hlasování podle opozice doprovázely podvody, režim zakázal účast nezávislých pozorovatelů, zadrženo bylo velké množství novinářů i aktivistů.

V průběhu noci zveřejnily volební výsledky jednotlivé místní volební komise, podle nichž Lukašenko utrpěl těžkou porážku, napsala agentura DPA.

"Policie v Minsku se drží přísného scénáře prezidenta, ale v některých regionálních městech je to docela jiný obrázek," napsal na twitteru moskevský zpravodaj listu The Independent Oliver Carroll. "Objevují se zprávy, že pořádková policie skládá zbraně a přechází na druhou stranu. Velkou otázkou v nadcházejících dnech bude, které instituce zachovají Lukašenkovi loajalitu," dodal.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je úterý 22. září 2020

Očekáváme v 21:00 19°C

Celá předpověď