Kandidátem ANO na jihomoravského hejtmana by mohl být zase Šimek

foto Hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek (na snímku z 2. dubna 2019).

Praha - Lídrem ANO do voleb na jihu Moravy by se mohl stát současný jihomoravský hejtman Bohumil Šimek (za ANO). Po jednání předsednictva vládního hnutí to řekl jeho člen a šéf Sněmovny Radek Vondráček. Dosavadní lídr kandidátky a místopředseda ANO Petr Vokřál v pondělí oznámil, že v hnutí končí. Už dřív navrhoval zrušení tří stranických organizací v Brně kvůli případnému napojení na korupční prostředí. Rozhodnutí o jejich rozpuštění ale předsednictvo ANO v květnu zrušilo. Vondráček dnes zánik několika buněk ANO v Brně nevyloučil.

"Máme už lídra, který, jenom doufám, tu rukavici zdvihne," řekl novinářům po jednání předsednictva Vondráček. Označil Šimka za logického kandidáta. Poznamenal, že o kandidátce musí ale rozhodnout jihomoravská organizace ANO.

Šimek je dosud na kandidátce, kterou sestavoval Vokřál, na čtvrtém místě. V únoru ji schválil krajský sněm. Rozhodnutí ale nebylo jednomyslné, část delegátů chtěla v čele právě Šimka. Ten dnes řekl, že vyčká, jak se vedení ANO rozhodne.

Šéf předsednictva a premiér Andrej Babiš se minulý týden do Brna vypravil. S Vokřálem se sešel. Jednal ale také s Šimkem. Podle ostravského primátora Tomáše Macury, který je ve vedení ANO, to Vokřál mohl vnímat jako nedůvěru. "Pravda je taková, že mi Petr Vokřál takový pocit naznačil," uvedl Macura. Podle něj Babiš popřel, že by Šimkovi místo lídra jihomoravské kandidátky nabízel. "Těžko se mi dělá soudce," dodal Macura.

Vondráček míní, že Babišova schůzka se Šimkem mohla sehrát roli při Vokřálově rozhodování o odchodu z hnutí. "Možná to zlomový okamžik byl, že si Petr Vokřál vyložil schůzku předsedy hnutí jinak, než byla," řekl Vondráček.

Situace v hnutí na jihu Moravy je napjatá kvůli kauze Stoka. Před soud půjde bývalý člen ANO Jiří Švachula, který byl podle obžaloby hlavním strůjcem korupce při zadávání zakázek na radnici Brno-střed. Spolu s ním jsou obžalováni další lidé. Vokřál navrhoval kvůli možnému napojení zrušit organizace ANO v brněnských Židenicích, Starém Lískovci a v Černovicích.

Babiš se chystá do Brna znovu. Chce se setkat se všemi členy brněnských buněk a vyslechnout si jejich stanoviska. "Musíme dotáhnout ten očistný proces. Není vůbec vyloučeno, je to spíš pravděpodobně, že některé organizace budou zrušeny," uvedl Vondráček.

Podle Macury může být zrušených buněk víc než tři původně ohlášené. Ostravský primátor řekl, že předsednictvo dnes "namalovalo scénář dalších kroků", které by měly vést k vyřešení situace v Brně. "V horizontu týdnů by mělo být jasno," řekl Macura. Termíny upřesnit nechtěl.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

31°C

Dnes je pátek 10. července 2020

Očekáváme v 5:00 16°C

Celá předpověď