Kanada ruší výjimku ze sankcí, která umožňovala opravu turbín pro Nord Stream 1

foto Turbína pro plynovod Nord Stream 1 v závodu společnosti Siemens Energy v německém Mülheimu an der Ruhr 3. srpna 2022.

Ottawa - Kanada se rozhodla zrušit výjimku ze sankcí, která umožňovala opravu turbín pro plynovod Nord Stream 1 v Montrealu a jejich následnou přepravu do Německa. Ve středu to oznámila kanadská vláda. Dodala, že k tomuto rozhodnutí dospěla ve spolupráci s Ukrajinou, Německem a dalšími evropskými spojenci, informuje agentura Reuters.

Nord Stream 1 přepravoval plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře a byl hlavní trasou pro dodávky ruského plynu do Evropské unie. Rusko letos dodávky plynovodem Nord Stream 1 do Německa nejprve výrazně omezilo a později provoz plynovodu zcela zastavilo. Svůj postup zdůvodňovalo technickými problémy souvisejícími s protiruskými sankcemi. Evropská unie ale tvrdila, že technické problémy jsou pouhou záminkou a že Moskva používá plyn jako zbraň k prosazení svých zájmů.

Koncem září pak byly u plynovodů Nord Stream 1 a Nord Stream 2 zjištěny úniky plynu. Ukázalo se, že plynovody poškodily výbuchy, které zřejmě byly sabotáží. Ruský prezident Vladimir Putin označil za bláznivá tvrzení, že za výbuchy stojí Rusko, a obvinil z těchto výbuchů Západ.

Nord Stream 2 měl rovněž přepravovat ruský plyn do Německa po dně Baltského moře. Dokončen byl v loňském roce, jeho zprovoznění však zabránil německý kancléř Olaf Scholz krátce předtím, než ruská vojska letos v únoru napadla Ukrajinu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je čtvrtek 28. září 2023

Očekáváme v 21:00 15°C

Celá předpověď