Kalousek podle Michálka brání postupu opozice proti Babišovi

foto Předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek (na snímku z 6. ledna 2018).

Praha - Bývalý ministr a předseda TOP 09 Miroslav Kalousek svou špatnou pověstí jako předseda sněmovního klubu TOP 09 blokuje podle šéfa pirátských poslanců Jakuba Michálka možnost opozice postupovat proti ANO Andreje Babiše. Měl by odstoupit, řekl dnes Michálek novinářům. Kalousek ČTK řekl, že Michálek by se měl zabývat svým klubem. Jde mu podle něj o zánik TOP 09 a jeho vidí jako překážku.

"Jestliže jedním dechem říká, že TOP 09 by měla zaniknout a já že bych měl neměl být předsedou klubu, aby byla lepší spolupráce, tak o jaké spolupráci mluví, když si přeje, aby TOP 09 zanikla," uvedl Kalousek. Logicky z toho podle něj vyplývá, že ho Michálek vidí jako překážku v tom, aby TOP 09 zanikla. "Z mého pohledu to je dobře, protože TOP 09 nezanikne. Já si to nepřeju," řekl ČTK. Reagoval tak i na dřívější Michálkův rozhovor pro server Aktuálně v němž šéf poslanců Pirátů uvedl, že TOP 09 by měla zaniknout.  

Kalouskovi nedůvěřují podle průzkumů tři čtvrtiny lidí, což omezuje možnosti opozice, míní Michálek. Podobný názor podle něj mají i ostatní opoziční strany, jen to neříkají veřejně. Z politiků ostatních opozičních stran se k věci vyjádřil pouze místopředseda ODS Martin Kupka. "Já bych čekal kádrování od komunistů, možná od poslanců z hnutí ANO, ale od Pirátů to bych nečekal," řekl novinářům.

Bývalý ministr a předseda TOP 09 Miroslav Kalousek (na snímku z 9. července 2019).

Zástupci opozičních stran se podle Michálka sešli ve čtvrtek. "Měli jsme první schůzku ke spolupráci, abychom se zamysleli, co můžeme dělat, abychom prosadili to pozitivní z našich návrhů," uvedl, jako příklad zmínil například vzdělávání nebo rozdělování dotací. Kalouskova osobnost podle Michálka ale hatí možnost společné výsledky prezentovat navenek. TOP 09 na schůzce zastupovala nová předsedkyně Markéta Pekarová Adamová.

Podle Michálka by Kalousek měl jít do ústraní. "V okamžiku, kdy jednu z nejmocnějších funkcí má pan Kalousek, je nemožné, abychom prosadili jakoukoliv alternativu, protože pan Babiš to bude vždy svádět na pana Kalouska," uvedl Michálek.

Kdyby Babiš Pirátskou stranu neměl, tak by si ji musel vymyslet, míní Kalousek. "Má-li být hlavním mediálním tématem diskuse o tom, že TOP má zaniknout a Kalousek zahynout, tak to je fantastický výsledek, to by nevymyslel ani Prchal," řekl novinářům s odkazem na Babišova mediálního poradce Marka Prchala.

"Ať se pan Michálek stará o svůj klub, o sebe, o své rodinné zázemí a já se budu starat o sebe také," reagoval Kalousek s odkazem na spory uvnitř Pirátů, kvůli kterým Michálek čelil hlasování o odvolání z funkce místopředsedy strany.

Opoziční strany podle Michálka chtějí koordinovat svou aktivitu, aby byla efektivní a nebylo možné dál kritizovat opozici, že je málo životaschopná. "Chceme společně prosazovat nějaké body, například na mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny, které nebudou namířené pouze ke kritice Andreje Babiše, ale k tomu, abychom nabídli konstruktivní alternativu, na které se shodne velká část České republiky," uvedl.

Po sjednocení opozice volá spolek Milion chvilek, který proti premiérovi Babišovi pořádá demonstrace. 

Bartoš podpořil Michálka v diskusi o roli Kalouska v politice

Šéf Pirátů Ivan Bartoš se postavil za předsedu sněmovního klubu své strany Jakuba Michálka. V kritice předsedy poslanců TOP 09 Miroslava Kalouska a konstatování, že by měl jít tento politik do ústraní, podle něj Michálek popsal současnou politickou realitu. I Bartoš míní, že je třeba integrovat opozici a Kalousek v tom hraje svou roli. Šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová uvedla, že Michálek přestřelil a měl by se starat o svou vlastní stranu.

Podle Bartoše je postoj Michálka popisem současné politické reality. "Jistý proces integrace v této části spektra je určitě žádoucí, ostatně se o tom přeci veřejně hovoří a veliká část společnosti to i takto vnímá. Stejně tak jako roli pana bývalého předsedy Kalouska," napsal Bartoš ČTK. Pokud se podle něj nepodaří změnit volební zákony, které nahrávají vítězi voleb a ve kterých hlasy voličů nemají stejnou váhu, je podle Bartoše sjednocení opozice jedním z možných řešení postupu proti hnutí ANO premiéra Andreje Babiše.  

Pekarová uvedla, že Michálek hodně přestřelil. "Určitě by neměl komentovat, jaké jsou personálie jiných stran, to mu nepřísluší. Ať se stará o pirátskou stranu, my mu do personálií také nekecáme," řekla novinářům. Aktuální hádka je podle ní zcela zbytečná a zastiňuje jiné podstatné věci, které strany dělají.

Spor mezi šéfy obou klubů přitom ve sněmovních kuloárech vygradoval. Michálek novinářům řekl, že strany se musí zbavit nálepky, že opozice je Kalousek. "My jsme se o tom několikrát bavili, pan Kalousek vždycky naštvaně odejde, toho dalšího člověka urazí," uvedl. "Pan Kalousek o mně řekl, že jsem kokot, tupec, neomarxista a několik dalších výrazů, já se snažím soustředit na podstatu debaty," uvedl Michálek.

TOP 09 je podle něj odsouzena k živoření, nebo zániku, pokud bude Kalousek jednou z jejích hlavních tváří. "My jsme s panem Kalouskem komunikovali, já ho osobně slušně oslovil, on nejdříve zavtipkoval, že už píše rezignační dopis. Následně mi řekl, že ho nemám kádrovat a ať jdu do prdele," dodal Michálek.

Podle Michálka bývalý ministr a předseda TOP 09 svou špatnou pověstí jako předseda sněmovního klubu TOP 09 blokuje možnost opozice postupovat proti Babišovi. Měl by odstoupit, řekl dnes Michálek novinářům. Kalousek ČTK řekl, že Michálek by se měl zabývat svým klubem. Jde mu podle něj o zánik TOP 09 a jeho vidí jako překážku. Michálek totiž ve čtvrtek v rozhovoru pro server Aktuálně uvedl, že TOP 09 by měla zaniknout.  

TOP 09 a Piráti přes dlouhodobou animozitu na centrální úrovni spolupracují v koalici na pražském magistrátu. Pirátský primátor Zdeněk Hřib dnes na tiskové konferenci po výzvě bývalého předsedy TOP 09 Jiřího Pospíšila řekl, že se s Michálkovým výrokem o zániku TOP 09 neztotožňuje a na magistrátu se mu s ní spolupracuje dobře.

Pospíšil pak na sociálních sítích uvedl, že čekal od Michálka omluvu za výrok o konci TOP 09, který přinesl server Aktuálně. "Místo toho přišel další útok, aby Miroslav Kalousek odstoupil z čela poslaneckého klubu. Političtí partneři by se měli respektovat, ne na sebe útočit. Andrej Babiš se směje," uvedl.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je úterý 7. července 2020

Očekáváme v 5:00 12°C

Celá předpověď