K říjnovým sněmovním volbám se přihlásilo 22 seskupení

foto Volební místnost. Ilustrační foto.

Praha - K letošním volbám do Sněmovny předložilo kandidátní listiny 22 volebních seskupení. Je jich zhruba o třetinu méně než při minulých volbách před čtyřmi roky. Tehdy dodalo kandidátky 31 stran a hnutí. Vyplývá to ze zjištění ČTK na krajských úřadech a pražském magistrátu. Lhůta pro nominace dnes v 16:00 skončila. Podobně jako v minulých letech ne všechna seskupení přihlásila své adepty na poslance ve všech krajích.

Největší výběr by mohli mít voliči v Praze a v Jihomoravském kraji, kde bylo podáno 21 kandidátek. Naopak v Karlovarském, Ústeckém, Libereckém a Královéhradeckém kraji se sešlo po 17 kandidátkách.

Kandidátní listiny podle očekávání podaly všechny sněmovní strany, které podle průzkumů mají šanci znovu obsadit poslanecká křesla. ANO, SPD, ČSSD a KSČM kandidují samostatně, ODS, KDU-ČSL a TOP 09 vytvořily koalici Spolu, koaliční kandidátku sestavili také Piráti se Starosty.

Zástupci Trikolóry se propojili se Soukromníky a Svobodnými jako jedna volební strana. Místa ve Sněmovně by si chtěl udržet rovněž Volný blok. Favorizovanější je ale podle průzkumů nové hnutí Přísaha bývalého policisty Roberta Šlachty.

Novou volební stranou je také Hnutí Prameny, které tvoří mimo jiné hnutí Cesta odpovědné společnosti a Strana národní svobody. Podobně v Alianci pro budoucnost jsou zástupci Rozumných nebo Demokratické strany zelených. Konkurenci budou mít mimo jiné v Alianci národních sil. Mezi nováčky patří rovněž hnutí Otevřeme Česko normálnímu životu, které bojuje mimo jiné proti koronavirovým opatřením, dále hnutí Senioři 21, Švýcarská demokracie nebo nově registrovaná anarchistická strana Nevolte Urza.cz.

Kandidátky předložili také Zelení, Moravané, Moravské zemské hnutí, monarchistická strana Koruna česká, strana Levice a strana Volte Pravý blok jako jeden z volebních matadorů, která kandiduje v hlavním městě.

Krajské úřady a pražský magistrát v nadcházejících dnech zkontrolují, zda strany a hnutí a jejich kandidáti splnili všechny náležitosti požadované volebním zákonem. Bezchybné kandidátky zaregistrují 20. srpna. Volby se uskuteční 8. a 9. října.

Přehled stran, hnutí a koalic, které předložily kandidátní listiny letos a při minulých sněmovních volbách v roce 2017:

volby 2021 volby 2017
ANO 2011 ANO 2011
ČSSD ČSSD
KSČM KSČM
koalice Spolu ODS
koalice Spolu TOP 09
koalice Spolu KDU-ČSL
Piráti a Starostové Piráti
Piráti a Starostové STAN
SPD SPD
Trikolóra, Svobodní, Soukromníci Svobodní
Volný blok Blok proti islamizaci
Zelení Zelení
Aliance pro budoucnost ODA
Aliance pro budoucnost Rozumní
Aliance pro budoucnost Řád národa
Volný blok DSSS
Hnutí Prameny Cesta odpovědné společnosti
Přísaha - občanské hnutí Roberta Šlachty -
Otevřeme Česko normálnímu životu -
Koruna česká -
Aliance národních sil -
Moravané -
Moravské zemské hnutí -
Levice
Senioři 21 -
Švýcarská demokracie -
Nevolte Urza.cz. -
Volte Pravý Blok www.cibulka.net Volte Pravý Blok www.cibulka.net
- SPO
- Realisté
- SPR-RSČMS
- Referendum o EU
- Sportovci (dříve Sportovci pro společnost)
- Radostné Česko
- Dobrá volba 2016
- ČSNS
- Občané 2011
- Unie H.A.V.E.L 17
- Společnost proti developerské výstavbě v Prokopském údolí
- Česká národní fronta
- Národ Sobě

 

DSSS stáhla adepty na poslance z kandidátek Volného bloku

Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS) se rozhodla stáhnout své adepty z kandidátek Volného bloku pro letošní sněmovní volby. Na stranickém facebooku to dnes oznámil předseda krajně pravicové strany Tomáš Vandas. Za hlavní důvod tohoto kroku označil nenávistnou mediální kampaň vůči lídrům strany. Na rozhodnutí upozornil Deník N.

"Na základě rozhodnutí předsednictva Dělnické strany sociální spravedlnosti stahujeme naše kandidáty z volebních kandidátek Volného bloku," oznámil Tomáš Vandas. Zdůvodnil to tím, že čelní kandidáti Volného bloku a vůbec celá strana čelí "obrovské nenávistné mediální kampani", přičemž zástupci DSSS jsou označováni za neonacisty a extremisty.

"Nechceme dávat záminku, aby Volný blok by terčem nenávistných mediálních kampaní," uvedl Vandas. Rozhodnutí bylo podle něj učiněno dobrovolně a po dohodě s Volným blokem. Strana chce s tímto uskupením nadále spolupracovat a podílet na volební kampani, dodal Vandas, který už v červnu oznámil své rozhodnutí nekandidovat. Přesto hodlá vystupovat na předvolebních akcích Volného bloku.

Lídrem Volného bloku je poslanec Lubomír Volný (dříve SPD), který už v únoru ohlásil snahu o sjednocení národoveckých a vlasteneckých sil pro říjnové sněmovní volby. Na kandidátky pozval zástupce Bloku proti islamizaci, Obrany domova nebo České suverenity. O hlasy voličů se za uskupení budou rovněž ucházet bývalá kandidátka KSČM na prezidentku Jana Bobošíková nebo členka Rady České televize Hana Lipovská. Ta nedávno uvedla, že pokud se by se ve Volném bloku objevovaly extremistické body, kandidátku by opustila.

DSSS pravidelně řadí mezi pravicové extremisty zprávy ministerstva vnitra o extremismu. Zpráva za rok 2019 uvádí, že DSSS po odchodu některých neonacistických aktivistů ztratila na významu a až na výjimky rezignovala na pořádání vlastních akcí. Ve zprávě za minulý rok vnitro uvádí, že DSSS představuje již delší dobu marginální subjekt a její shromáždění se potýkají s nízkou účastí.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je pátek 17. září 2021

Očekáváme v 5:00 13°C

Celá předpověď