K prokázání bezinfekčnosti budou platit všechny druhy testů či prohlášení

foto Samotestování antigenními testy - ilustrační foto.

Praha - K prokázání bezinfekčnosti budou od úterý všude platit všechny druhy testů na koronavirus včetně samotestů nebo čestné prohlášení. Po jednání vlády to uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Ve všech oblastech se podle něj pravidla sjednocují. Epidemiolog a bývalý šéf skupiny pro uvolňování opatření ministerstva zdravotnictví Rastislav Maďar ČTK dnes sdělil, že to poškodí systém ochrany populace a nahraje to lidem, kteří se chtějí testům vyhnout. Od úterý 8. června se může zvýšit počet diváků na kulturních akcích na 1000 uvnitř a 2000 venku a bazény či wellness budou moci naplnit kapacitu na 50 pct. Rozvolnění omezení v restauracích podle Vojtěcha vláda zatím neplánuje.

"Už to nebude tak, že někde stačí pouze laboratorní test, jinde mohou být samotesty, potvrzení od zaměstnavatele nebo ze školy, čestná prohlášení a tak dále," řekl ministr.

V současné době se lidé mohou prokazovat na některých místech, akcích či ve službách jen negativním antigenním testem provedeným zdravotníkem nebo laboratorně vyhodnoceným PCR testem. Například do restaurace je ale možné jít i s potvrzením ze školy či zaměstnání o provedeném samotestu a provozovatelé navíc nemají povinnost bezinfekčnost kontrolovat. Na nerovné podmínky si stěžovali například pořadatelé kulturních akcí, kteří povinnost test kontrolovat dosud mají.

Člen Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) Maďar uvedl, že dnešní krok vlády jen více proděraví systém ochrany lidí před covidem-19. "Mnoho lidí si řekne: nahrává to nepoctivcům, kteří si mohou situaci ulehčovat, tak proč bych chodil na test já, když mi stačí napsat něco na papír, a za minutu je hotovo," sdělil ČTK.

Sjednocením požadavků podle Maďara převáží nespolehlivá varianta prokazování bezinfekčnosti. "Zjevně to politicky funguje tak, že nejdříve se udělá výjimka z odborně správného a bezpečného řešení, protože to správné řešení nejde nedostatečným nastavením systému a kapacit logisticky zvládnout všude. A potom se pod záminkou, že se vyrovnají rozdíly, udělá z té nespolehlivé nouzové varianty dominantní systém tím, že se uzná plošně," uvedl. Server Lidovky.cz dnes napsal, že Maďar se vrací na ministerstvo jako odborný poradce Vojtěcha. ČTK Maďar sdělil, že ministr má zájem o jeho odborné názory, a pokud potřebuje konzultaci, vyžádá si Maďarovo stanovisko nebo ho přizve na on-line jednání.

Od června se změnil počet profesionálních antigenních či PCR testů, které mají lidé hrazené z veřejného zdravotního pojištění. Místo dřívější frekvence jednou za tři dny je antigenní test možno podstoupit jen jednou za týden, navíc k tomu jsou ale dva PCR testy, které si lidé dosud museli platit. Ministerstvo stanovilo od června nižší cenu, kterou testovacím centrům a laboratořím za ně platí zdravotní pojišťovny, antigenní stojí 201 korun a PCR 614 korun. Podle Vojtěcha se chystá na stejné úrovni i zastropování ceny pro samoplátce.

Další možností, jak bezinfekčnost prokázat, je potvrzení o prodělání nemoci v posledních šesti měsících nebo uplynutí nejméně 22 dní od podání první dávky vakcíny. Kromě potvrzení, které dostanou lidé na očkovacím či testováním místě, si mohou certifikát stáhnout také z webu Očkovací portál občana.

Zvýší se počet diváků na kulturních akcích, bude na nich možné jíst a pít

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na tiskové konferenci po jednání vlády uvedl, že k prokázání bezinfekčnosti budou všude platit všechny druhy testů včetně samotestů nebo čestné prohlášení. Na různé podmínky pro návštěvy restaurací a kulturních zařízení si v minulých dnech stěžoval ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Možnost prodávat občerstvení je zásadní zejména pro provozovatele multikin, podle nichž je fungování multikina bez prodeje občerstvení ztrátové. Zaorálek minulý týden po schůzce s Vojtěchem uváděl, že by se od tohoto týdne měly podmínky pro různé oblasti srovnat. Společnosti Cinema City a Cinestar koncem minulého týdne oznámily, že jejich sály přivítají diváky ve čtvrtek 10. června. Otevřít by se mělo 12 multiplexů a jeden megaplex Cinema City a všech 13 poboček Cinestar v zemi.

Při zvýšení maximálního možného počtu návštěvníků od 8. června zatím stále bude platit, že je možné naplnit jen polovinu hlediště venku i uvnitř. Od 14. června pak bude kapacita venku už bez omezení, pro vnitřní sály stále budou moci pořadatelé využít jen polovinu kapacity. Uvnitř budou moci i nadále být jen usazení diváci, venku bude možné od 14. června prodávat i lístky na stání s tím, že na každého diváka musí vyjít čtyři metry čtvereční.

Stále bude pro návštěvníky platit nutnost mít zakryté dýchací cesty.

Hudební promotér David Gaydečka dnes ČTK sdělil, že strategii rozvolňování vlády nerozumí. "Vážíme si kroku, kdy ministerstvo kultury před pár týdny vytvořilo větší nátlak na ministerstvo zdravotnictví, aby si všimlo, že tu na jeho další kroky čeká přes 170.000 lidí z oblasti kulturního průmyslu. Nicméně vůbec nechápeme, jaký je teď plán. Zatímco jsou bez velkých limitů otevřeny zoo, obchody, služby, doprava i veřejný prostor jako například parky, za které vláda přímo odpovídá, soukromí provozovatelé kultury mají opět přísnější limity," uvedl.

Logiku by podle něj dávalo, aby s podmínkami pro zoo srovnala vláda i kulturní akce, které se konají ve venkovních prostorech. Odvolává se na dříve prezentované tabulky rozvolňování, kde jednotlivé stupně zmírňování opatření určovala incidence nových nákaz. Při sedmidenní incidenci 25 případů na 100.000 obyvatel by se podle této tabulky, kterou vláda schválila, mohly konat venkovní akce pro 7000 lidí ve dvou sektorech a uvnitř pro 3000 diváků. "V Británii, Španělsku, USA i jinde, kde se situace vyvíjí také pozitivně, se to tak již děje. Snad zas nebudeme ve všem pozadu," uvedl Gaydečka.

Zaorálek protestoval proti tomu, že vláda koncem května umožnila restauratérům otevřít i vnitřní prostory za několika omezujících podmínek. Při návštěvě kina či divadla však dosud lidé museli mít buď test z profesionálního odběrového místa, potvrzení o prodělaném očkování či nemoci covid-19. Kinaři a provozovatelé divadel navíc nemohli stále prodávat občerstvení, byť v původním plánu schváleném vládou se počítalo, že se tato služba uvolní s otevřením vnitřních prostor restaurací. Zaorálek v té souvislosti mluvil o tom, že hlavní hygienička Pavla Svrčinová porušila dohody o rozvolňování.

Rozvolnění omezení v restauracích vláda zatím neplánuje

Rozvolnění aktuálních omezení v restauracích a dalších stravovacích provozech vláda zatím podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) neplánuje. Režimová opatření chce mít nastavená do konce měsíce. Nutnost mít negativní test na koronavirus při posezení v těchto podnicích by podle něj měla platit do doby, než se dosáhne určité proočkovanosti obyvatelstva. Vojtěch to dnes řekl na tiskové konferenci po jednání vlády.

V gastronomických zařízeních mohou nyní u stolu sedět nejvýše čtyři lidé, pokud se nejedná o členy jedné domácnosti. U stolu s deseti a více místy mohou sedět skupiny čtyř lidí vzdálené od sebe alespoň 1,5 metru. Mezi stoly jsou nutné odstupy minimálně 1,5 metru, v provozovnách nesmí být více lidí, než je míst k sezení. Hosté musejí mít při vstupu do podniku nasazený respirátor a musí jim být zajištěna možnost si vydezinfikovat ruce.

"Pokud jde o otázku režimových opatřeních v restauracích, tady v tuto chvíli neplánujeme rozvolnění. Určitě bychom ho chtěli mít nastaveno do konce měsíce," řekl dnes Vojtěch.

Zákazníci se mohou ve stravovacích provozech usadit jen v případě, že mají negativní PCR test ne starší než sedm dní, nebo antigenní test starý maximálně tři dny. Stačí potvrzení o podstoupení testu ze zaměstnání nebo doložení čestného prohlášení zákonného zástupce, že dítě se otestovalo ve škole. Možné je se i na místě otestovat schválenou samoodběrovou sadou.

Stravovací podniky vláda naposledy uzavřela od 18. prosince. Zahrádky se mohly znovu otevřít 17. května, vnitřní prostory 31. května. Po uvolnění v minulém týdnu počet otevřených gastronomických podniků podle společnosti Storyous dodávající do restaurací technologie a pokladní systémy vzrostl o deset procent a počet účtenek stoupl o 22 procent. Oproti stejnému období v roce 2019 má ale stále otevřeno o pětinu méně restaurací a tržby jsou o 24 procent nižší, uvedla dříve.

Bazény či wellness budou moci od úterý naplnit kapacitu na 50 pct

Bazény, wellness centra či sauny budou moci od úterý podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) naplnit kapacitu na 50 procent. V provozech nebudou návštěvníci muset nosit roušky, prokazovat se nebude nutné výhradně profesionálně provedeným testem na koronavirus, ale například i potvrzením o jeho podstoupení ze zaměstnání. Vojtěch to dnes řekl na tiskové konferenci po jednání vlády.

Zmíněné provozy mohly po nuceném uzavření v souvislosti s protiepidemickými opatřeními otevřít od 31. května. V bazénech a na koupalištích nyní platí limit jednoho člověka na 15 metrů čtverečních vodní a odpočinkové plochy v její bezprostřední blízkosti. Lidé nemusejí mít zakrytá ústa a nos prakticky jen ve vodě. V saunách, wellness nebo solných jeskyních smí být kapacita naplněna na maximálně 30 procent.

Vstup do bazénů, wellness či saun byl nyní podmíněn negativním PCR nebo antigenním testem provedeném v oficiálním odběrovém místě. Nyní ministerstvo zdravotnictví sjednotilo podmínky, které platí třeba v restauracích. Uznatelné bude potvrzení od zaměstnavatele nebo čestné prohlášení zákonných zástupců dítěte o podstoupení testu ve škole. Mělo by být možné provést test i na místě pomocí samoodběrové sady. Vstup bude dále možný pro očkované a ty, kteří v posledních 180 dnech nemoc covid-19 prodělali.

Vláda znovu podmínky pro bazény změnila. Původně plánovala od 31. května uvolnit venkovní bazény a koupaliště za naplnění 50 procent kapacity. Na mimořádném jednání 28. května vzhledem k rozhodnutí Nejvyššího správního soudu rozhodla o možnosti otevřít i vnitřní bazény či sauny od posledního květnového dne. Některé provozy tak nestihly vše k fungování připravit a otevírají se zpožděním.

Bazény a bazénová centra i sauny patřily k nejdéle uzavřeným provozům. Kvůli druhé vlně pandemie jim vláda fungování zakázala od 9. října. Krátce a s mnoha omezeními mohly otevřít v prosinci.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je úterý 21. září 2021

Očekáváme v 21:00 13°C

Celá předpověď