K očkování se v systému hlásí 180.000 seniorů, termín má 63.000

foto Ilustrační foto - V očkovacím centru Fakultní nemocnice v Olomouci pokračovalo 18. ledna 2021 očkování seniorů starších 80 let. Na snímku je pan Milan Janek.

Praha - K očkování proti koronaviru se od pátku registrovalo víc než 180.000 lidí starších 80 let. Termín pro podání vakcíny dostalo z on-line registračního systému 63.000 z nich. Údaje dnes před 18:00 na dotaz ČTK sdělil vládní zmocněnec pro IT Vladimír Dzurilla. Neměl informaci, kolik seniorů už bylo na základě rezervace očkováno ani o aktuálním počtu volných míst pro očkování.

Senioři mají možnost se k očkování registrovat od pátečních 08:00. Lidí nad 80 let žije v Česku zhruba 440.000, klienti domovů seniorů jsou očkování bez registrace od prosince. Senioři se mohou registrovat na webu crs.uzis.cz nebo telefonicky přes linku 1221.

Začátek očkování proti koronaviru lidí nad 80 let v pátek doprovázely technické problémy, v sobotu očkování v některých nemocnicích zpomalily dočasně nedostupné údaje o rezervacích. Objevily se také případy, kdy senioři dostali termín vakcinace v nemocnici, kde se ještě neočkovalo. Ministerstvo zdravotnictví odmítlo, že by chyba byla na jeho straně. Podle mluvčí Barbory Peterové je dostupnost termínů pro očkování proti covidu-19 v kompetenci očkovacích center, která je do rezervačního systému zadávají. Například mluvčí novojičínské nebo neratovické nemocnice, kde se chyby v rezervacích objevily, naopak mluvily o technických problémech v centrálním registračním systému.

"Problém je někde uprostřed," řekl k tomu dnes Dzurilla. Za termíny sice podle něj odpovídají očkovací místa, měly ale na úpravy málo času. "Od pátku to řešíme," podotkl. Vznik rezervačního systému ve spěchu a na poslední chvíli, kdy už nebyl čas ho řádně odzkoušet, je příčinou jeho potíží podle zástupců opozice i některých odborníků na informační technologie. Zahájení registrací lidí nad 80 let od 15. ledna ohlásil 3. ledna premiér Andrej Babiš (ANO).

Další úprava systém čeká tento pátek, odkdy by nově registrovaní senioři měli dostávat druhý kód PIN až ve chvíli, kdy se objeví termín vakcinace v jejich okolí. Dosud ho obdrželi hned a museli volné termíny sledovat v systému a "soutěžit" o ně. Kritizovali to hejtmani, změnu jim slíbil ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Nově tak systém umožní dávat od pátku v očkování přednost starším lidem, napsal dnes server SeznamZprávy.cz s odvoláním na informace z Národní agentury pro komunikační a informační technologie (NAKIT). Senioři, kteří už druhý PIN mají, musejí ale volné termíny nadále hlídat.

Vedle očkování seniorů starších 80 let pokračuje také očkování zdravotníků a zaměstnanců a klientů domovů pro seniory nebo domovů se zvláštním režimem určených pro pacienty s demencí. Senioři mají při vakcinaci přednost, protože je koronavirus ohrožuje výrazněji než mladší generace.

Blatný dnes ve Sněmovně řekl, že k dnešním 11:00 bylo v Česku podáno téměř 130.000 vakcín proti koronaviru. Naočkováno je tak podle něj 1,3 procenta populace, což je průměr v Evropě. Vakcínu od firem Pfizer a BioNTech dostali první lidé v Česku 27. prosince. Od minulého týdne se do ČR distribuuje také vakcína od firmy Moderna. U obou je potřeba aplikovat dvě dávky.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je čtvrtek 9. prosince 2021

Očekáváme v 13:00 1°C

Celá předpověď