K očkování proti covidu se registrovalo přes 27.300 dětí ve věku 12 až 15 let

foto Očkování proti koronaviru, očkovací centrum - ilustrační foto.

Praha - K očkování proti nemoci covid-19 se mohou ode dneška registrovat i děti ve věku 12 až 15 let. Do 18:20 jich tuto možnost využilo více než 27.300, řekl ČTK mluvčí Národní agentury pro komunikační technologie (NAKIT) Lukáš Trnka. V této věkové skupině žije v ČR asi 456.500 dětí. Vakcíny mohou vybraná očkovací centra podávat hned první den, v každém kraji budou nejméně dvě. Na očkování bude muset dítě doprovodit alespoň jeden zákonný zástupce. Děti budou očkovány vakcínou firem Pfizer a BioNTech.

"Dětské kolektivy mohou být rizikem pro šíření choroby a její případné přenesení do rodin, proto považujeme očkování dětí proti onemocnění covid-19 za důležité. U plně naočkovaných dětí předpokládáme, že by se jich už netýkalo testování," uvedl k tomu ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Vakcínu dětem v očkovacím centru podle ministerstva nemusí aplikovat přímo dětský lékař. Musí být ovšem na místě pro případ komplikací, pokud je centrum mimo nemocnici. Pokud je v nemocnici s lůžkovým oddělením, nemusí být přímo u očkování. V každém kraji budou nejméně dvě taková centra, ve většina více. V Praze, Ostravě či Ústí nad Labem se mohou děti nechat očkovat na osmi místech.

Registrace i následná rezervace termínu jsou možné přes Centrální registrační systém. Podle pokynů ministerstva zdravotnictví lidé nejprve po vyplnění telefonního čísla v položce "Očkování krok 1: Registrace" dostanou první PIN kód pro přístup do registračního formuláře. Po vyplnění formuláře a zaslání žádosti dostanou zájemci potvrzení o registraci e-mailem i v SMS. Až zvolené očkovací místo vypíše volné termíny, dostanou zájemci o vakcinaci další SMS s druhým PIN kódem a identifikačním číslem pro rezervaci na očkování. S případnými dotazy se mohou lidé obracet na telefonní linku 1221.

Očkování proti covidu-19 začalo v Česku na konci loňského prosince. Jako první byli očkováni nejstarší lidé a pracovníci ve zdravotnictví. Postupně se možnost vakcinace otevírala pro další věkové skupiny, chronicky nemocné či pracovníky kritických profesí. Zhruba od začátku června se už mohli nechat očkovat všichni lidé starší 16 let. Zatím bylo v Česku podáno 8,12 milionu dávek vakcín a plně naočkováno je zhruba 3,19 milionu lidí. U většiny podávaných vakcín jsou totiž pro plné naočkování potřeba dvě dávky.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je čtvrtek 21. října 2021

Očekáváme v 13:00 16°C

Celá předpověď