K očkování proti covidu registrováno přes 200.000 lidí od 16 do 30 let

foto Očkování proti koronaviru - ilustrační foto.

Praha - Od půlnočního spuštění registrací do dnešního odpoledne se k očkování proti koronaviru zaregistrovalo více než 200.000 lidí ve věku 16 až 29 let. Údaje k dnešním zhruba 16:30 zveřejnili zástupci projektu Chytrá karanténa. V Česku mladých v této věkové skupině žije podle statistiků přibližně 1,485 milionu.

Očkování proti novému typu koronaviru začalo koncem prosince a lidé se k němu mohli přihlašovat postupně podle věku. Přednost měli také příslušníci klíčových profesí ve zdravotnictví či ve školách. Zdravotníci v Česku dosud aplikovali přes 5,5 milionu dávek některé ze čtyř druhů vakcín. Plně naočkováno je téměř 1,6 milionu lidí.

Rozhodnutí otevřít očkování pro všechny zájemce od 16 let oznámil premiér Andrej Babiš (ANO) v neděli. Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) schválila použití očkovací látky od firmy Pfizer/BioNTech i pro lidi od 12 let. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) o víkendu odhadl, že očkování skupiny 12+ vláda spustí nejpozději ve druhé polovině léta. "Ale to bych spekuloval, bude záležet na zájmu generace 16+," uvedl. Dnes na twitteru požádal, aby se lidé k očkování registrovali. "Je čas se vrátit zpět k normálnímu životu," dodal.

Lidé se k očkování mohli začít přihlašovat postupně podle věku, od toho se odvíjí také zájem a proočkovanost jednotlivých skupin. Osmdesátníci se očkují od poloviny ledna, sedmdesátníci od začátku března. S každou další věkovou skupinou podíl registrovaných klesá. Mezi čtyřicátníky projevila zájem o očkování zhruba polovina.

Česko podle Vojtěcha zatím nemá přesné informace o tom, kolik výrobci dodají dávek vakcíny proti covidu-19 v červenci, srpnu a následujících měsících. Podle dat o dodávkách, které má ČTK k dispozici, se v červnu počítá se třemi miliony až 3,23 milionu dávek. To by stačilo na očkování více než 100.000 dávek denně každý červnový den.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je úterý 21. září 2021

Očekáváme v 3:00 10°C

Celá předpověď