K dřívějším penzím v náročných profesích se vláda postavila neutrálně

foto Ilustrační foto - Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) hovoří na tiskové konferenci po jednání vlády 1. března 2021 v Praze.

Praha - Neutrální stanovisko zaujala vláda na dnešním jednání k poslaneckému návrhu ČSSD na dřívější odchody do starobního důchodu pro lidi v náročných profesích. Na twitteru o tom informovala ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Sociální demokraté dnes označili předpis za jednu z priorit, které chtějí ještě do voleb prosadit v Poslanecké sněmovně.

Důchodová novela předpokládá, že pracovníci v náročných povoláních by mohli odejít do penze bez sankce až o pět let dříve. Základní pravidlo by se řídilo zásadou, že za deset let náročné profese by se snížil věk pro odchod do důchodu o rok, uvedla dnes na tiskové konferenci ČSSD Maláčová. Zaměstnavatel by hradil za každého takového zaměstnance o pět procent vyšší odvody. "Vláda k tomu dala neutrální stanovisko," doplnila ministryně na twitteru při jednání vlády.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) na tiskové konferenci po jednání vlády řekla, že se při hlasování zdržela. Mezi její menší výhrady k návrhu patří to, že není úplně zřejmé, koho by se týkal. "Zásadní ale je, že zvyšuje sociální pojištění zaměstnavatelů, kterých se to týká, ze 21,5 na 26,5 procenta. To se domnívám, že v této postcovidové době není dobré," uvedla. Návrh by měla také předkládat vláda, nikoliv poslanci, míní. Klubu ANO ale nebude doporučovat, aby odmítl zrychlené projednání předpisu.

Obdobnou předlohu podali sociální demokraté již dříve, Sněmovna ji dosud neprojednala. Nyní zahrnuje také zdravotnické záchranáře a záchranáře horské služby. Možnost předčasného důchodu pro ně prosadili v jiné novele poslanci ANO. Ukázalo se však, že ustanovení nebude možné v praxi využít a žádosti bude správa sociálního zabezpečení zamítat.

Kabinet ve svém stanovisku uvedl, že zásadní změny v důchodovém pojištění by měla předkládat vláda. Podle podkladů se také pozastavil nad tím, že výběr náročných profesí vychází z předpisů o ochraně veřejného zdraví, jejichž smysl je jiný.

Účinnost předlohy předkladatelé navrhli od roku 2023. Odhadli, že v prvních letech by dodatečné výdaje státu činily desítky až nízké stovky milionů korun, následně kolem dvou miliard korun ročně. Dodatečné příjmy z vyšších odvodů by představovaly kolem 1,3 miliardy korun za rok.

Sociální demokraté chtějí, aby novelu Sněmovna schválila zrychleně už v úvodním kole. Není však jisté, zda ji zvládnou prosadit do programu zářijové schůze Sněmovny.

Hygienici budou mít stejné tarify jako lékaři a vyšší zvláštní příplatky

Zaměstnancům hygienické služby se změní odměňování, víc budou mít hygienici v klíčových pozicích a zvýší se zvláštní příplatky. Návrh ministerstva práce a sociálních věcí dnes schválila vláda, informovalo ministerstvo. Lidem na klíčových postech by se podle nařízení vlády tarif mohl až zdvojnásobit, ostatním by ale mohl klesnout. Změna má stabilizovat hygienickou službu zatíženou epidemií covidu a zajistit rovnější podmínky při odměňování lékařských a nelékařských státních zaměstnanců.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) po jednání vlády uvedl, že vedle nového znění nařízení kabinet uvolnil na odměny hygieniků 125 milionů korun, další dva miliony půjdou na odměny do Ústavu zdravotnických informací a statistiky. Vláda rozhodla také o posílení financí na takzvanou chytrou karanténu, pomocí které hygiena kontaktuje nemocné covidem a jejich kontakty. Hlavně na call-centra, jejichž význam podle Vojtěcha stoupne s očekávaným růstem epidemie covidu na podzim, má jít celkem 176 milionů korun.

Podle takzvané tabulkových míst bylo letos na začátku roku v hygienických stanicích zhruba 2000 míst ve státní službě a dalších 300 běžných míst. Lékaři z hygien ve státní službě měli zvláštní tarifní stupnici, ta změnou nařízení zanikla. Podle ministerstva zdravotnictví se neosvědčila, platí se podle ní 16 lékařů. Hygienici budou mít nově stejné tarify jako ostatní lékaři. Tyto částky jsou ale nižší. Novela zaručuje, že si nynější pracovníci dosavadní plat na svém místě ponechají a neklesne jim. Vojtěch uvedl, že nové nařízení činí odměňování hygieniků koncepčnější, někteří zaměstnanci hygieny si podle něj přilepší až o 15.000 korun.

Nařízení má naopak od příštího roku umožnit, aby se z některých míst v hygienické službě staly posty klíčové. Pracovníci na nich by tak mohli pobírat až dvojnásobek stanoveného tarifu. Zvýšit se mají také příplatky pro lidi, kteří pracují v terénu. Místo 500 až 1300 korun by nově mohli od ledna mít od 750 do 2500 korun. O výši příplatku rozhodne vedení hygienické stanice.

Hygienická služba se dlouhodobě potýká s personálními problémy. Situaci zhoršila covidová epidemie, kdy role hygieniků vzrostla. Podle ministerstva zdravotnictví by změny v odměňování mohly pomoci stav stabilizovat.

Resort práce v podkladech k novele uvádí, že lékaři v Česku předloni vydělávali v průměru přes 84.700 korun. V soukromých zařízeních to bylo asi 78.800 korun. Podle informačního systému o průměrném výdělku zhruba polovinu částky tvoří odměny, příplatky a náhrady. Lékař ve státní službě na hygieně měl ve třinácté platové třídě 43.000 korun, píše ministerstvo práce.

Odborová konfederace se stanovením klíčových pozic souhlasí. Vítá i navýšení příplatků hygieniků v terénu. Je ale proti rušení tarifní stupnice a její nahrazení tabulkou s nižšími tarify. Podle odborářů je také nutné na ohodnocení plánovaných klíčových pracovníků zajistit dostatek peněz, jinak bude změna jen kosmetická. Ministerstvo financí je proti případnému navyšování výdajů. Odmítá růst celkové sumy na výdělky. Pochybuje ale o tom, zda úspory po škrtnutí tarifní stupnice s vyššími částkami a přechod na nižší tabulku budou na pokrytí navýšených platů všech nových klíčových zaměstnanců stačit.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je úterý 21. září 2021

Očekáváme v 21:00 13°C

Celá předpověď