Juventus přišel o 10 bodů, Nedvěd zproštěn viny

foto Bývalý kapitán fotbalové reprezentace Pavel Nedvěd na snímku z 5. září 2018 v Praze při setkání s novináři.

Řím - Juventus přišel kvůli nesrovnalostem v účetnictví o 10 bodů v tabulce italské ligy a klesl mimo pozice zajišťující účast v Lize mistrů. Sportovní soud Italské fotbalové federace (FIGC) dnes nicméně znovu zprostil viny bývalého viceprezidenta klubu Pavla Nedvěda. Někdejší kapitán české reprezentace dostal v lednu společně s dalšími klubovými funkcionáři osmiměsíční zákaz působení ve fotbale, který v dubnu tribunál Italského olympijského výboru zrušil.

FIGC vynesl trest krátce před výkopem ligového utkání Juventusu v Empoli. Turínský klub po odpočtu klesl v tabulce Serie A z druhého místa na sedmé a ztrácí pět bodů na AC Milán, který se posunul na čtvrtou příčku, jež jako poslední zajišťuje postup do příští sezony Ligy mistrů. Vedení klubu uvedlo, že prostuduje plné znění rozsudku, a pak se rozhodne, zda se odvolá k Italskému olympijskému výboru.

Juventus původně kvůli aféře přišel v tabulce o 15 bodů, tento trest však odvolací soud v dubnu zrušil a vrátil případ k novému projednání fotbalovým orgánům. Vrchní žalobce FIGC Giuseppe Chiné nyní žádal o odpočet 11 bodů a tresty pro Nedvěda a dalších šest bývalých činovníků klubu. Zatímco vynesený trest pro klub byl jen o málo mírnější než jeho požadavek, všech sedm funkcionářů včetně Nedvěda dnes bylo zproštěno viny.

Potrestáni nicméně zůstali bývalý prezident klubu Andrea Agnelli a další tři vrcholní funkcionáři, kteří minulý měsíc s odvoláním neuspěli. Kompletní vedení Juventusu včetně Agnelliho či Nedvěda rezignovalo loni v listopadu, když se podezřením z falšování účetnictví začala zabývat turínská prokuratura.

Juventus podle úřadů několik let uměle nafukoval tržní hodnotu svých hráčů a zapisoval do účetnictví nadměrně vysoké přestupové částky. Předstíral tak, že má větší zisky, než ve skutečnosti měl.

Problémy Juventusu se ještě prohloubily minulý týden, když národní fotbalová federace obvinila klub a jeho bývalé vedení z nesrovnalostí ve výplatách hráčům během dvou "covidových" sezon.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je neděle 28. května 2023

Očekáváme v 9:00 19°C

Celá předpověď