Jurečka do měsíce předloží balíček kroků ke zmírnění dopadů cen na postižené

foto První den sjezdu Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS), 29. dubna 2022, Praha. Na snímku je místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

Praha - Ministerstvo práce předloží do měsíce návrh balíčku opatření ke zmírnění dopadů růstu cen na lidi s postižením. Na sjezdů odborů v Praze to dnes řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Zmínil příspěvek na mobilitu a příspěvek na zaměstnávání handicapovaných.

"Mám do měsíce vládě přinést balíček, který je zacílen na zdravotně postižené," uvedl Jurečka.

Příspěvek na mobilitu je pro lidi s průkazem ZTP či ZTP/P. Činí 550 korun měsíčně. Naposledy vzrostl o 150 korun od ledna 2018. Loni se na něm vyplatilo 1,7 miliardy. Novelu se zvýšením příspěvku předkládá nyní ve Sněmovně i opoziční SPD, navrhuje navýšení na 800 korun.

Stát vyplácí také třeba příspěvek na výdělek lidí s handicapem pro firmy s víc než polovinou postižených pracovníků. Jejich pracovní výkon bývá omezený. Podniky mohou od státu získat tři čtvrtiny jejich mzdových nákladů, ale nejvýš 13.600 korun. Částka se upravovala naposledy předloni od října, kdy se přidalo 800 korun. Zaměstnavatelé žádají o vyšší podporu. Poukazují na to, že minimální mzda roste, příspěvek se ale neupravuje. Nejnižší výdělek činí od letoška 16.200 korun. Od ledna se zvedl o tisícikorunu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je pondělí 16. května 2022

Očekáváme v 21:00 17°C

Celá předpověď