Jurečka chce v koalici jednat o navýšení rodičovského příspěvku

foto Ilustrační foto - Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

Praha - Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) chce v dohledné době jednat v koalici o navýšení rodičovského příspěvku a o způsobu jeho valorizace. Sdělil to na dnešní tiskové konferenci poté, co Sněmovna schválila novelu o státní sociální podpoře a pomoci v hmotné nouzi. Míru navýšení nechtěl na dotaz ČTK předjímat.

Rodiče s nízkými výdělky si budou moci podle schválené vládní verze předlohy zvýšit měsíční částku rodičovské z nynějších nejvýše 10.000 korun na 13.000 korun. Podle ministerstva práce si tak v době zdražování budou moci rodiny zvednout příjem, celkovou částku příspěvku pak ale vyberou rychleji. Opoziční ANO neprosadilo růst celkové částky příspěvku o 100.000 korun na 400.000 Kč a SPD na 360.000 korun. Obě úpravy obsahovaly také odlišná pravidla automatické valorizace rodičovské.

Zvýšení rodičovského příspěvku chce Jurečka v dohledné době vrátit na jednání s koaličními partnery. "Budu chtít, abychom se dokázali v příštích měsících dohodnout, kdy a o kolik bychom zvýšili rodičovský příspěvek, a zároveň abychom pracovali na nějaké míře automatické valorizace," uvedl vicepremiér.

Ohledné možné míry navýšení sdělil, že se koalice nejprve na věcech dohodne, pak až je oznámí. "Není to jen o tom dohodnout se politicky. Musíme se dohodnout i z hlediska toho, jakým způsobem to zakomponujeme do státního rozpočtu," dodal Jurečka.

Rodičovská činí 300.000 korun. Naposledy se zvedala od ledna 2020, a to o 80.000 korun. Výdaje se pak meziročně zvedly zhruba o 14 miliard korun, tedy téměř o 60 procent. Loni úřady práce rodičům malých dětí vyplatily přes 35,4 miliardy korun. Letos za první čtyři měsíce to bylo 11,2 miliardy korun. V dubnu se poskytlo 286.600 příspěvků.

Rodič si může určit, jak vysokou částku bude měsíčně pobírat. Čím je příspěvek vyšší, tím rychleji se celková suma vyčerpá. Vládní strany o navýšení příspěvku jednaly už dříve, zatím se nedohodly.

Vláda v programovém prohlášení uvádí, že zváží zavedení valorizace u rodičovské a životního minima. O zvýšení rodičovské začali kvůli zdražování zhruba před čtvrt rokem mluvit koaliční Piráti. Jurečka pak v březnu ČTK řekl, že vedení vládních stran předloží své návrhy na případné valorizace dávek, zmínil právě rodičovskou i životní minimum. Dnes zopakoval, že navýšení životního minima od července projedná vláda příští týden.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je čtvrtek 23. března 2023

Očekáváme v 21:00 11°C

Celá předpověď