Jubileum Miroslava Zikmunda připomenou výstavy i poštovní známky

foto Cestovatel Miroslav Zikmund.

Zlín - Výstavy, projekce filmů i radioamatérské vysílání připomenou sté narozeniny Miroslava Zikmunda, které oslaví ve čtvrtek. V ten den vyjde speciální edice známek České pošty, které uctí i Zikmundova celoživotního přítele Jiřího Hanzelku. Cestovatelům bude částečně věnován také zlínský filmový festival, letos zaměřený na objevování a cestování. Ve Zlíně, kde Zikmund žije, chystá akce Muzeum jihovýchodní Moravy, které spravuje archiv cestovatelů, a Klub H+Z. "Celý tento rok je připomínkou stých narozenin pana Zikmunda," řekla ČTK členka výboru klubu, pracovnice zlínského muzea a Zikmundova spolupracovnice Magdalena Preiningerová.

"Už loni jsme vydávali dvouletý kalendář složený z fotografií Hanzelky a Zikmunda velkého formátu," uvedla Preiningerová. Připravuje se výstava dvou mladých plzeňských cestovatelů, kteří se loni vydali po stopách Hanzelky a Zikmunda v Asii. Výstava bude nejdříve v Plzni, kde se Zikmund narodil, v létě bude k vidění ve Zlíně. Na zlínském filmovém festivalu připomenou cestovatele projekce jejich filmů, připraveny budou i besedy.

Cestovatelské dvojici H+Z je ve zlínském muzeu věnována stálá expozice, nedávno začala také výstava uměleckých děl inspirovaných cestami H+Z i samotnými cestovateli.

"Ve spolupráci s radioamatérem Jiřím Králem z Ostravy bude aktivována radioamatérská značka OL100ZH. Na amatérských krátkovlnných pásmech se budou vysílat do celého světa informace o cestovatelích H+Z. V dubnu bude radioamatérské vysílání rozšířeno i na značku OL60ZH a bude se vysílat na originálním zařízení Jiřího Hanzelky přímo z Tatry 805, která absolvovala druhou cestu," uvedla Preiningerová. Vysílat se bude z Baťova institutu, kde zlínské muzeum sídlí. "Tímto způsobem muzeum připomene 60. výročí startu legendární dvojice na druhou cestu," uvedla Preiningerová.

V červnu budou v muzeu vystaveny vybrané práce účastníků desátého ročníku fotosoutěže Co jsme viděli na svých cestách a ostatní přešli, kterou vyhlašuje pravidelně Klub H+Z.

Aktivity klubu a muzea Preiningerová se Zikmundem konzultuje. Její pohled na cestovatele se přitom s lety měnil. "Čím víc se o člověku dozvídáte, tím se objevují další a další stránky té osobnosti. Dodnes mě pan Zikmund dovede neuvěřitelně překvapit, nejen svými encyklopedickými znalostmi, ale i pohledem na věci, které jsme třeba zažili a díváme se na ně jinak," uvedla Preiningerová.

Na Zikmunda v těchto dnech vzpomíná řada lidí, nejen ve Zlíně. Například zlínské divadlo, kam Zikmund donedávna pravidelně chodil a které před několika lety uvedlo původní hru o osudech cestovatelů, mu na den jeho narozenin připravuje dárek, řekl dnes ČTK ředitel divadla Petr Michálek. Zikmund má také stále v první řadě hlediště "své" sedadlo, na kterém je cedulka se jménem cestovatele.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je čtvrtek 18. července 2019

Očekáváme v 15:00 25°C

Celá předpověď