Johnson představil plán uvolnění, Německo otevřelo další školy

foto Britský premiér Boris Johnson (na snímku z 22. ledna 2021).

Londýn/Berlín - Britský premiér Boris Johnson dnes představil plán postupného uvolnění koronavirových restrikcí v Anglii. Bude se odehrávat ve čtyřech etapách vždy s rozestupem pěti týdnů. Jako první se v březnu otevřou školy, většina omezení však bude zrušena až červnu, uvedla agentura Reuters. Opatrný odchod z koronavirové uzávěry umožnila podle Johnsona mimo jiné úspěšná očkovací kampaň.

Školy se v Anglii otevřou 8. března, nadále v nich ale bude omezené sdružování ve venkovních prostorách. Od začátku ledna jsou v Anglii vzdělávací zařízení otevřená jen pro některé žáky, například ty, jejichž rodiče pracují v klíčových odvětvích. Ostatní se učí na dálku z domova.

"Nebezpečí je nadále značné," řekl Johnson v britském parlamentu s tím, že chystané rozvolňování bude opatrné, avšak nezvratné. "Jsme schopni podniknout tyto kroky díky odhodlání britské veřejnosti a mimořádnému úspěchu systému veřejného zdravotnictví NHS při očkování více než 17,5 milionu lidí po celém Spojeném království."

Závěrečná fáze by podle dnes představeného plánu měla nastat 21. června. Předpokladem dodržení této "cestovní mapy" ovšem je, že budou pokračovat současné pozitivní trendy snižování přírůstků nově nakažených a že do situace nezasáhne žádná nová varianta koronaviru.

Od druhého březnového pondělí má mít každý obyvatel anglických pečovatelských domů povoleného jedno návštěvníka, se kterým se může držet za ruce, píše BBC. Od stejného data má být v Anglii povoleno i setkávání dvou lidí z různých domácností, zatím jenom ve venkovních prostorách.

Skupinky až šesti osob či dvě domácnosti by se venku mohly setkávat od 29. března. Ve stejný den se podle vládního koordinátora pro očkování Nadhima Zahawiho mají otevřít i venkovní sportoviště jako tenisové kurty či basketbalová hřiště a povolen bude organizovaný sport pro dospělé i děti.

Ve fázi naplánované na 12. dubna se podle agentury DPA otevřou muzea, obchody, knihkupectví a venkovní prostory restaurací. Od 17. května pak bude možné zajít do kina, ubytovat se v hotelu či sportovat v uzavřených prostorách. Ve stejný den se obnoví také lety z Anglie do zahraničí. Svateb a dalších významných událostí se bude moci účastnit do 30 lidí.

V následujících měsících se předpokládá uvolnění restrikcí i ve Skotsku, Walesu a Severním Irsku, kde jsou za veřejné zdraví zodpovědné místní regionální vlády.

Poprvé od vánočních prázdnin se dnes do školek a prvních dvou tříd základních škol vrátily děti ve Skotsku. Tamní ministr školství John Swinney však upozornil, že vláda bude pozorně sledovat vývoj epidemické situace, aby vyhodnotila, jaké bude mít uvolnění dopad na počet infekcí. Uvedl také, že Skotsko neplánuje otevřít všechny školy 8. března, jako to pravděpodobně učiní Anglie.

Vládní poradce Chris Whitty nicméně varoval před předčasným vyhlášením vítězství nad pandemií. Podle něj bude navzdory hromadné vakcinaci obyvatel koronavirová nákaza představovat v Británii problém i v několika následujících zimách. Očkování podle něj přírůstky nakažených a zemřelých o hodně sníží, zcela nákazu ale nevymýtí.

Británie má v absolutních číslech celosvětově pátý nejvyšší počet zemřelých v souvislosti s covidem-19. Od počátku epidemie zde zemřelo víc než 120.000 lidí. Za poslední týden v Británii přibylo v průměru 11.000 nakažených denně, nejvyšší denní přírůstky zaznamenala země v prosinci, kdy případů infekce za den přibývalo až 80.000.

Celkem se koronavirus v 67milionové Británii od počátku pandemie potvrdil u zhruba 4,1 milionu lidí. Alespoň první dávku vakcíny proti covidu-19 v Británii dostalo přibližně 17,7 milionu lidí, tedy asi čtvrtina populace. V poměru na počet obyvatel jich více aplikovali jen zdravotníci v Izraeli a ve Spojených arabských emirátech. Britský ministr zdravotnictví Matt Hancock o víkendu oznámil, že hodlá do konce července alespoň první dávku podat všem dospělým.

Johnsonem ohlášené rozvolňování přišlo v den, kdy zdravotnické úřady ve Skotsku a Anglii zveřejnily výsledky studií, podle nichž očkování proti covidu-19 patrně výrazně snižuje riziko, že lidé nakažení touto nemocí skončí v nemocnici. Podle DPA ukazují studie také na to, že vakcíny jsou účinné i proti takzvané britské mutaci koronaviru, kterou epidemiologové označují za nakažlivější než základní variantu viru SARS-CoV-2.

Návrat dětí do berlínských škol doprovázelo velké vítání 

Velké vítání, ale také trochu zmatků dnes provázelo znovuotevření berlínských základních škol, které byly kvůli koronaviru více než dva měsíce uzavřené. Vedle Berlína dnes začaly opět fungovat školy a školky v dalších devíti německých spolkových zemích, o návratu k normálu ale nelze zdaleka hovořit. Děti se prozatím učí v menších skupinách a s rouškami, rovněž provoz školek je ještě výrazně omezený.

Školy pro návrat dětí připravily podrobné hygienické plány, jejichž cílem je co nejvíce omezit fyzický kontakt s rodiči a také mezi žáky samotnými. "Dodržujte odstup od všech osob, které nepatří do vaší domácnosti, dítě veďte k tomu samému," vyzvala rodiče základní škola v berlínské čtvrti Moabit. To, že děti takové instrukce doma dostaly, nasvědčovaly ráno jejich jen zprvu nesmělé vzájemné pozdravy. Po pár okamžicích ale veškerá zdrženlivost padla a děti se začaly vzájemně objímat. Rodiče ale mezi sebou odstup dodržovali a nasazené měli i roušky.

Střídání žáků ve školách určují harmonogramy, které jsou vypracovány tak, aby se rodiče a děti z jiných skupin u školy nepotkávali a aby koupelny při povinném mytí rukou nebyly přeplněné. Moabitská škola vpouští žáky do budovy všemi vchody, odchod je možný jen přes dvůr, kam ale rodiče nesmí. Učitelé s rodiči se tak vzájemně dorozumívají máváním.

Ne všichni rodiče dnes ráno přivedli děti do správných skupin, takže se s nimi museli vrátit domů a přijít znovu až později dopoledne. Další děti, které měly přijít ráno, nedorazily a dostavily se až na pozdější vyučovací blok.

I když se vyučování zdaleka nevrátilo do původních kolejí a místo celého dopoledne trvá jen tři vyučovací rodiny, rodiče jsou spokojení. "Čekala jsem na tenhle den skoro tři měsíce, už to bylo opravdu dlouhé," řekla Valeria, která dnes dopoledne přivedla do první třídy dceru Fabianu. Ta v úterý oslaví sedmé narozeniny. "Žádná velká sešlost ale nebude, pozvala jen nejlepší kamarádku, se kterou se sejde v parku. Dlouho se teď neviděly, takže budou spokojené obě," dodala.

Podobně radostný byl dnes i návrat do školek. Ty v Berlíně z nouzového režimu, kdy byla zaplněnost stanovena na maximálně 50 procent, přešly na 60procentní vytíženost. Přednost mají děti rodičů, kteří zastávají povolání důležitá pro chod země, poté jsou upřednostňováni předškoláci a děti, kteří se německy teprve učí. Některé školky v Berlíně se docházku snaží spravedlivě rozdělit, takže se děti po dvou či třech dnech střídají.

Vedle Berlína se dnes vrátily do škol a školek děti třeba také ve spolkových zemích Bavorsko, Braniborsko, Severní Porýní-Vestfálsko, Šlesvicko-Holštýnsko nebo Hesensko, zatímco v Sasku a Dolním Sasku to bylo již o týden dříve. O obnovení prezenční výuky rozhodují samy spolkové země. Radost nemají jen rodiče, ale i německá ministryně školství Anja Karliczeková.

"Je dobře, že mnoho škol v Německu postupně krok za krokem obnovuje prezenční vyučování," řekla Karliczeková v rozhovoru s agenturou DPA. "Děti, obzvláště ty menší, se potřebují navzájem," dodala.

Otevírání škol vítají i psychologové či ekonomové, kteří poukazují na to, že i tak bude mít školní výluka dlouhodobé dopady na společnost, protože povede k růstu nerovnosti. Největší následky si pak ponesou ti, kteří měli s učením problémy ještě před pandemií. Řešení by podle nich mohlo být opakování ročníku.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je neděle 7. března 2021

Očekáváme v 19:00 2°C

Celá předpověď