Jizvy po holení: víte, jak se jich zbavit?

foto Holení - ilustrační foto.

Jeden nesprávný tah žiletkou a místo krásně oholených nohou či tváře se objeví nevzhledná krvácející rána, která zanechá jizvu. Vzniku těchto „znamení“ občas zabránit nelze, ale správnou péčí o ránu můžeme jejich rozsah hodně zredukovat.

Nepodceňujte přípravu

Nejlepší řešení, jak předejít vzniku jizev po holení, je zabránit pořezání se. Toho lze docílit následovně:

1.Používejte ostré žiletky. Správně by se měly vyměnit po 3–4 holeních za nové. Čím je žiletka tupější, tím více dráždí  pokožku a může zapříčinit vznik ošklivých jizev.

2.Vyzkoušejte elektrický holicí strojek. Je bezpečnější, hrozí zde menší riziko pořezání.

3.Pokožku na holení připravte. Nejprve požadovanou oblast namáčejte několik minut v teplé vodě pro změkčení chlupů i kůže. Poté naneste dostatečné množství holicí pěny nebo gelu a nechte ho vsáknout několik minut předtím, než začnete s holením.

4.Nespěchejte. Nejvíce říznutí vzniká při příliš rychlém pohybu žiletky, tah by proto měl být rovnoměrný a vedený pevnou rukou.

5.Pozor na rizikové partie. Některé oblasti jsou vzhledem k anatomickému uspořádání náchylnější k pořezání, zvláště opatrní buďte při holení v oblasti kotníků a intimních partií.

První pomoc při pořezání

Rány vzniklé holením nebývají naštěstí příliš hluboké. I tak se ale můžou objevit komplikace v podobě hnisavé infekce. Jak tedy správně ošetřit ránu?

1.Zastavte krvácení – přitlačte na ránu čistý hadřík nebo kus gázy po dobu 15 minut, přičemž odolejte pokušení krvácení kontrolovat, tím totiž jen dobu krvácení prodloužíte.

2.Vydezinfikujte ránu – pomocí peroxidu vodíku či jiných antiseptických přípravků.

3.Místo zabalte – tím zabráníte vzniku infekce.

Pokud krvácení nepřestává nebo se v ráně objeví hnis, měli byste ihned navštívit lékaře.

Správná péče pomáhá 

Bohužel se někdy jizva objeví i navzdory usilovné péči o ránu. Její velikost a vzhled však záleží na tom, jak se o postižené místo staráte. Čím můžete zabránit vzniku velké nevzhledné jizvy?

Pravidelně vtírejte do rány vyživující krémy, tím udržíte místo vlhké a zároveň zlepšíte průtok krve postiženou oblastí.

Při pobytu na slunci na ránu aplikujte sluneční emulzi s co nejvyšším ochranným faktorem, slunce totiž může poškodit regenerující se buňky.

Vyplatí se též používat krémy s alfa-hydroxykyselinami, díky nimž bude jizva bledší a méně viditelná.

Jezte pestrou stravu, bohatou především na zinek a vitamin C – tyto nezbytné látky pomáhají tvořit kolagen v hojící se ráně.

V případě vzniku nevzhledných jizev se můžete poradit s dermatologem o vhodnosti takzvaného chemického peelingu, který viditelné jizvy pomáhá odstraňovat.

http://www.hojeni-ran.cz/

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je pondělí 17. ledna 2022

Očekáváme v 19:00 1°C

Celá předpověď