Jižní Moravu zasáhly bouře a tornádo, nejméně jedna oběť, až 200 zraněných

foto Silná bouře se 24. června 2021 přehnala Moravskou Novou Vsí na Břeclavsku.

Brno - Jihomoravský kraj, především Břeclavsko s Hodonínskem ve čtvrtek večer zasáhly velmi silné bouře s kroupami, které poničily domy, auta i zeleň. Objevil se vzdušný vír, zřejmě šlo o tornádo. Bouře si vyžádala nejméně jednu oběť, jde o pacienta převezeného do nemocnice v Hodoníně. Zraněných je odhadem 150 až 200. Některé obce zůstaly odříznuté a evakuují lidi z poničených domů. Uzavřená je téměř celá dálnice D2 ve směru na Brno. Bez elektřiny je 32.000 míst. V kraji pomáhají záchranné složky i z jiných krajů a států. Armáda na jih Moravy pošle dvě ženijní jednotky, aktivovala mechanizovanou brigádu.

Nejvíce postiženými obcemi jsou Moravská Nová Ves, Hrušky, Mikulčice a Lužice. V Moravské Nové Vsi zničila bouře podle starosty Marka Košuta snad stovkám domů. V místě jsou převrácená auta. Polovina obce Hrušky je podle místostarosty Marka Babisze prakticky srovnaná se zemí. V Lužicích podle místostarosty Jakuba Buchty je zasažená asi třetina obce a je nutná evakuace části lidí do sokolovny. Mikulčice podle starostky Marty Otáhalové vypadají jako po válce. V Mikulčicích bouřka převrátila autobus, podle dostupných informací jsou čtyři zranění. Hejtman Grolich uvedl, že byl v v Moravské Nové Vsi, do Mikulčic se ani nedostal.

Kvůli bouřím stálo ve čtvrtek večer na Moravě 14 železničních tratí. Uzavřená je téměř celá dálnice D2 ve směru na Brno, slouží pouze pro přesun složek Integrovaného záchranného systému (IZS). Směr od Brna je průjezdný. Uzavírka ve směru na Brno platí od čtvrtečních 23:20, a to v úseku mezi exitem 48 Břeclav až po nájezd na D1 v Brně, jde o exit 196 Brno-Jih. Omezení mohlo skončit v pátek v 23:55.

Video: Tornádo na jihu Moravy
24.06.2021, 21:53, autor: Marek Sitař, zdroj: ČTK

Bouře si vyžádala nejméně jednu oběť. Ředitel nemocnice v Hodoníně Tesařík Antonín České televizi řekl, že v jejich zařízení zemřel jeden člověk. Nemocnice podle něj vyhlásila traumaplán, zraněné do ní přivážely desítky vozidel, nejen sanitek a hasičů. Zranění podle měli pohmožděniny, otevřené zlomeniny a zranění hlavy. Nebyly to desítky lidí, ale 150 až 200 zraněných. Až ráno budou zjišťovat přesné počty, dodal.

Podle Tesaříka vypadala situace jako na bojišti. "Byla to apokalypsa. Všude byla krev a bezmocní lidé v slzách. Zachraňovali si holé životy a přišli o střechu nad hlavou," řekl.

Záchranáři řeší nehody, lidi zavalené v domech nebo pod spadenými stromy. V terénu je podle mluvčí jihomoravských záchranářů Hedviky Kropáčkové 22 posádek, pomáhají ale i záchranáři ze Zlínského, Olomouckého, Pardubického kraje i Vysočiny a také záchranáři ze Slovenska a Rakouska.

Video: Následky bouře v Moravské Nové Vsi
24.06.2021, 23:30, autor: Zuzana Patíková, zdroj: ČTK

Policie na twitteru informovala o uzávěře některých zasažených lokalit pro civilní vozidla. V nejbližších hodinách tak nebudou volně dostupné autem. Podle policie jde o Hodonín a tři obce na Břeclavsku - Hrušky, Moravskou Novou Ves a Týnec. Podle hejtmana Jana Grolicha (KDU-ČSL) nemají lidé odjinud v žádném případě jezdit na zasažená místa. Poděkoval však za nabídky pomoci.

Všechny jednotky integrovaného záchranného systému (IZS) včetně záchranných útvarů a USAR týmů, které vyhledávají lidi pod sutinami, se přesunují na Hodonínsko. Policie ČR poslala do postižených oblastí 360 policistů jako posily, pomůže také armáda. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) po 22:00 zamířil do Brna na jednání krizového štábu Jihomoravského kraje. Premiér Andrej Babiš (ANO) na twitteru uvedl, že se nemůže kvůli počasí vrátit z Bruselu do ČR. O pomoc postiženým oblastem požádal vicepremiérku Alenu Schillerovou (za ANO). Prezident Miloš Zeman poděkoval IZS za pomoc, zasaženým lidem vyjádřil účast.

Vicepremiérka odjela z Prahy do střediska Hasičského záchranného sboru v Brně, odkud se řídí práce. ČTK Schillerová řekla, že podle informací hasičů se dál nedostane. V Brně chce zjistit rozsah neštěstí a to, jak může vláda pomoci, a to včetně dotačních programů. Zda kabinet svolá, zatím neví. "Teď musím zjistit, co a jak," uvedla.

Jihomoravský hejtman na základě jednání krizového štábu požádal armádu zatím o nasazení dvou ženijních odřadů čili jednotek. Armáda uvedla v pohotovost i 7. mechanizovanou brigádu. ČTK to řekla mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková. Odřady se na místo přesunou podle požadavků krajského krizového štábu, který nyní zasedá.

"Zatím nás jihomoravský hejtman požádal o dva odřady ze 143. ženijního praporu Olomouc, techniku, kterou poskytneme, bude určena k terénním pracím," uvedla mluvčí. Dva odřady znamenají dvakrát pět kusů těžké techniky. "Dále jsme aktivovali, a je v pohotovosti, 7. mechanizovanou brigádu, které je nejblíže k zasaženému prostoru," doplnila mluvčí.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je středa 22. září 2021

Očekáváme v 21:00 11°C

Celá předpověď