Jizdu na silnicích komplikuje déšt, sněžení a vítr

foto Automobil na zasněžené silnici - ilustrační foto.

Praha - Řidiči v Královéhradeckém kraji by měli být opatrní na Trutnovsku a v Krkonoších, kde dnes ráno padal déšť se sněhem. Na horách v Ústeckém kraji hustě sněží a kvůli silnému větru hrozí tvorba sněhových jazyků. Vozovky na Vsetínsku mohou dnes ráno místy namrzat, sjízdné jsou se zvýšenou opatrností.

Královéhradecký kraj

Řidiči v Královéhradeckém kraji by měli být opatrní na Trutnovsku a v Krkonoších, kde dnes ráno padal déšť se sněhem. Sněhové přeháňky zasáhly Náchodsko a Rychnovsko, uvedli silničáři. Teploty se dnes ráno pohybovaly v kraji kolem nuly, na horách od minus jednoho do minus pěti stupňů.

Dnes by mělo být v Královéhradeckém kraji zataženo až oblačno. Odpoledne by mělo na většině území pršet, ve vyšších polohách se čeká sněžení. Na horách by měl vát vítr v nárazech o rychlosti přes 100 kilometrů v hodině. Teploty by se měly pohybovat od dvou do pěti stupňů nad nulou. Na horách od minus tří stupňů do nuly.

Liberecký kraj

V Libereckém kraji připadlo od nedělního večera do dnešního odpoledne do deseti centimetrů sněhu. Sněžilo hlavně v horských oblastech Jizerských hor a Krkonoš a ve vyšších polohách se tvoří i sněhové jazyky a závěje. Technika je na problémových místech v provozu, řekl ČTK Eduard Bark ze společnosti Silnice LK, která má silnice v Libereckém kraji na starosti.

"Jinak žádné problémy hlášeny nemáme. Vše je průjezdné a s opatrností sjízdné," uvedl před 15:30 Bark. Také silnice I/10 z Tanvaldu na Harrachov a dál do Polska podle něj zatím zůstává průjezdná i pro nákladní dopravu. "Srážky, které byly předpovídané, se zatím úplně nenaplnily," dodal. Na Liberecku zůstává pro kamiony nad šest tun uzavřená silnice třetí třídy z Mníšku do Raspenavy přes Oldřichovské sedlo, kterou silničáři nesolí. Řidiči kamionů musejí směrem na Raspenavu a Hejnice po silnici I/13 přes Frýdlant, která se udržuje chemicky.

Hasiči měli v souvislosti s větrem v kraji za dnešek do 15:00 kolem deseti výjezdů ke spadlým stromům. Většinou to bylo na silnice. "Nic vážného," dodala mluvčí krajského hasičského sboru Eva Klímová.

Silný vítr dnes ovlivnil provoz lanových drah v lyžařských střediscích. Podle údajů od provozovatelů po celý den nejezdily sedačkové lanovky na Tanvaldském Špičáku v Jizerských horách, dopoledne na Lysou horu v krkonošské Rokytnici nad Jizerou a předčasně skončil odpoledne provoz lanovky Skalka na Ještědu v Liberci.

Meteorologové očekávají, že k večeru by mělo srážek ubývat. V noci bude převážně oblačno, k ránu na horách ojediněle sněhové přeháňky. Teploty se v noci budou pohybovat kolem nuly, na horách klesnou až k minus pěti stupňům. Utišit by se měl vítr, foukat bude mírný severozápadní do 22 kilometrů v hodině.

Moravskoslezský kraj

Silnice v Moravskoslezském kraji jsou sjízdné, ale na některých musí dávat řidiči větší pozor. Se zvýšenou opatrností je třeba jet například po silnicích v Jeseníkách v okrese Bruntál. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic.

Silnice na Bruntálsku jsou po chemickém ošetření mokré. V oblasti jsou sněhové přeháňky nebo prší se sněhem, fouká silný vítr a místy jsou mlhy. Podobná situace je na Novojičínsku, kde je navíc na některých silnicích nižších tříd slabá vrstva nového sněhu krytá posypem.

Na Frýdecko-Místecku jsou také silnice mokré a fouká vítr. Pro nákladní vozy těžší 12 tun je nadále uzavřený zhruba pětadvacetikilometrový úsek silnice I/56 mezi Frýdlantem nad Ostravicí a Bílou v Beskydech na Frýdecko-Místecku. Silnice, která je jedním z hlavních tahů na Slovensko, se nesmí solit a v kopcích je ledovka.

Podle předpovědi meteorologů dnes bude v kraji oblačno až zataženo, místy bude občas pršet nebo pršet se sněhem. V polohách nad 600 metrů nad mořem bude sněžit. Teploty se budou pohybovat nad nulou, v horách pod nulou.

Ústecký kraj

Silnice v Ústeckém kraji jsou po ošetření sjízdné se zvýšenou opatrností. Na horách hustě sněží a kvůli silnému větru hrozí tvorba sněhových jazyků. Kvůli srážkám, které jsou v nížinách dešťové či smíšené, je snížená viditelnost. Vyplývá to z informací silničářů a meteorologů.

"Aktuálně jsou silnice sjízdné se zvýšenou opatrností. Na horách chumelí," řekl dnes ráno ČTK dispečer ze Správy a údržby silnic Ústeckého kraje. Ve vyšších polohách hrozí námraza. Na vedlejších komunikacích leží místy v nížinách uježděná vrstva sněhu.

Meteorologové předpokládají, že nárazy větru mohou dosáhnout rychlosti až 75, na horách až 110 kilometrů v hodině. Nejvyšší denní teploty vystoupají ke třem až šesti stupňům Celsia, na horách se budou pohybovat od minus jednoho do plus dvou stupňů.

Kraj Vysočina

Silnice na Vysočině jsou s opatrností sjízdné. Po solení jsou hlavní tahy mokré, zledovatělý sníh leží jen na výše položených lesních úsecích. Kvůli sněžení, které přešlo v neděli večer hlavně přes severní část kraje, vyjížděli silničáři s 63 vozy. ČTK to řekl dispečer krajské správy a údržby silnic Aleš Hubený.

"Následně podle výstrahy přišel silnější vítr, takže nám to trochu silnice vyfoukalo. Nad ránem už jsme nemuseli jet s tolika auty," řekl Hubený. Sněžilo především na Havlíčkobrodsku a Žďársku a v okolí Humpolce na Pelhřimovsku.

Podle meteorologů bude dnes na Vysočině zataženo v polohách pod 600 metrů nad mořem bude padat déšť se sněhem. Odpoledne by mělo sněžit na celém území. Nejvyšší odpolední teploty budou dva až pět stupňů Celsia. Vítr s nárazy přes 70 kilometrů v hodině bude večer slábnout.

Zlínský kraj

Vozovky na Vsetínsku mohou dnes ráno místy namrzat, sjízdné jsou se zvýšenou opatrností. Silnice nižších tříd v horských oblastech okresu pokrývá v lesních úsecích nesouvislá uježděná vrstva sněhu do pěti centimetrů krytá posypem. Také tam by motoristé měli při jízdě dbát zvýšené opatrnosti, stejně jako na vlhkých a mokrých silnicích na Zlínsku a Uherskohradišťsku. Vozovky na Kroměřížsku jsou většinou suché a sjízdné bez omezení. Vyplývá to z údajů zveřejněných Ředitelstvím silnic a dálnic ČR (ŘSD).

Pro těžká nákladní vozidla je od 6. ledna kvůli ledovce na vozovce uzavřeno 20 kilometrů silnice I/56 mezi Horní Bečvou na Vsetínsku a Ostravicí na Frýdecko-Místecku. Omezení platí pro auta s váhou přesahující 12 tun.

Ve Zlínském kraji je dnes většinou zataženo, na Vsetínsku se sněhovými přeháňkami. Místy, především na Uherskohradišťsku a Vsetínsku, musejí řidiči počítat s nárazy větru, které dnes mohou podle meteorologů přechodně dosahovat rychlosti až 65 kilometrů v hodině. Teploty se v kraji ráno pohybovaly od minus čtyř do plus jednoho stupně Celsia.

Podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu bude dnes ve Zlínském kraji zataženo až oblačno, místy se slabým sněžením, zejména na Valašsku. Postupně lze v polohách pod 600 metrů nad mořem očekávat slabý déšť nebo déšť se sněhem, odpoledne od severu srážky na celém území. Večer budou srážky od severovýchodu ustávat a bude ubývat oblačnosti. Nejvyšší odpolední teploty vystoupají na tři až šest stupňů Celsia.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je sobota 28. května 2022

Očekáváme v 9:00 15°C

Celá předpověď