Jiří Suchý na Vltavě zpíval písně o vodě, začal festival Prague Sounds

foto Jiří Suchý zahájil 2. září 2021 v Praze koncertem Árie měsíce na plovoucí scéně na Vltavě hudební festival Prague Sounds.

Praha - Jiří Suchý, který 1. října oslaví 90. narozeniny, na koncertu na plovoucí scéně u Slovanského ostrova zazpíval písně inspirované vodním živlem. Vystoupení s názvem Árie měsíce z plovoucího hlediště pro tisíc lidí, mostu Legií a vltavských nábřeží sledovaly stovky posluchačů. Představení zahájilo hudební festival Prague Sounds, který nabídne do 8. září ještě čtyři koncerty.

Fotogalerie

Orchestr divadla Semafor večer zahájil upravenou skladbou Vltava Bedřicha Smetany. Poté za doprovodu tanečnic v historických plavkách dorazil Suchý ve svém typické slamáčku. Vystoupení zahájil písní Árie měsíce z pásma Zuzana je zase sama doma z roku 1961, kterou s textem Suchého a hudbou Jiřího Šlitra zpíval Waldemar Matuška. Poté společně s Jitkou Molavcovou nabídl výběr semaforských písniček.

Přítomní si s ním zanotovali například Když se vodník ženil z představení Kytice nebo skladbu Kapitáne kam s tou lodí? známou z filmu Kdyby tisíc klarinetů. Suchý, který připomněl i svoji roli vodníka Čochtana ze hry Divotvorný hrnec, na vystoupení pod širým nebem prokázal, že je stále v dobré kondici. Když opouštěl na lodi plovoucí scénu, doprovázel ho aplaus vestoje.

Své jubileum Suchý oslaví 1. října premiérou představení s názvem Znám ještě starší lidi ve svém domovském divadle Semafor. "Pozvolna mě opouští mládí," konstatoval dnes s úsměvem.

První ročník festivalu Prague Sounds pořádají organizátoři tradiční hudební přehlídky Struny podzimu. Na festivalu zahraje na stejném místě 4. září americký violoncellista Yo-Yo Ma. O dva dny později multiinstrumentalista a skladatel Jiří Slavík na plovoucí scéně společně se souborem Ondráš a hráčem na lidové nástroje Marianem Friedlem představí projekt kRok za kRokem. V úterý 7. září se tam představí jazzový klavírista Brad Mehldau a zpěvák Ian Bostridge ve společném projektu vycházejícím mimo jiné z tvorby Williama Shakespeara a Johanna Wolfganga Goetha. Festival na Vltavě 8. září zakončí americká gospelová zpěvačka Lizz Wrightová.

Plovoucí scéna Prague Sounds má kapacitu téměř tisíc diváků. Na její stavbu bylo použito 38 pontonů. Její velikost je 14 krát deset metrů. Stavba trvala čtyři dny. "Letošní 25. výročí Strun podzimu slavíme novým open air festivalem Prague Sounds s umělci, kteří se nesmazatelně zapsali do historie festivalu," prohlásil ředitel festivalu Marek Vrabec.

Vstupenky na koncerty a podrobný program jsou k dispozici na webu www.praguesounds.cz.

Festival Struny podzimu se bude konat v obvyklém termínu od října do listopadu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

10°C

Dnes je pondělí 25. října 2021

Očekáváme v 13:00 10°C

Celá předpověď