Jiří Faltýnek u soudu v Brně odmítl, že by po něm někdy chtěli ovlivnění zakázky

foto Syn předsedy poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslava Faltýnka Jiří Faltýnek 8. června 2021 přichází ke Krajskému soudu v Brně, který projednával korupční kauzu na radnici městské části Brno-střed.

Brno - Jako svědek dnes vypovídal u Krajského soudu v Brně v případu údajné korupce na radnici části Brno-střed Jiří Faltýnek, syn šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka. Řekl, že po něm nikdy nikdo nechtěl ovlivnění žádné veřejné zakázky. Faltýnek působil v představenstvu brněnských tepláren, jeho jméno a jméno jeho otce zazněly v některých odposleších. Oba odmítli jakoukoliv spojitost s celou kauzou. Soud dnes odročil hlavní líčení na září.

Kvůli ovlivňování zakázek v kauze zvané Stoka stojí před soudem 11 lidí, včetně někdejšího politika za hnutí ANO Jiřího Švachuly, a dvě firmy. Organizovaná skupina podle obžaloby ovlivňovala zadávání veřejných zakázek na radnici městské části a tamní správy nemovitostí a peníze k nim měly jít i z městských firem včetně tepláren. Faltýnek v představenstvu tepláren působil od konce roku 2014 zhruba rok, poté přešel do dozorčí rady společnosti, kde je řadový člen dosud.

Faltýnek popsal, jak teplárny vypisovaly výběrová řízení. Uvedl, že za jeho působení v představenstvu se zvedl počet oslovovaných firem asi o třetinu, teplárny prý také nově začaly využívat dotační tituly. Na dotaz uvedl, že se nesetkal s tím, že by po něm někdo chtěl, aby ovlivnil nějakou veřejnou zakázku, ani mu nikdo nenabízel úplatky. "Ze zkušenosti, kterou mám, jsem se ale setkal s tím, že se někteří lidé mým jménem či jménem mého otce snažili něčeho dosáhnout," uvedl Faltýnek.

Uvedl, že zná obžalovaného Švachulu, z obžalovaných dále Petra Liškutina (dříve ANO), který v dotčené době působil jako vedoucí investičního odboru v Brně-středu a také jako místostarosta Brna-Ivanovic, a také podnikatele Ivana Trunečku. Jeho firma od tepláren získávala zakázky. Faltýnek uvedl, že se Švachulou se zná z osobního života, kdy mají společnou zálibu ve víně a umění. Švachula se podle něj nikdy nezajímal o jeho činnost v teplárnách a nechtěl po něm ani žádné materiály.

Faltýnek se prý i krátce potkal s dalším obžalovaným, a to s podnikatelem Samanem El-Talabanim. El-Talabani se mu představil u Švachuly v galerii. Faltýnkovi prý řekl, že už o něm slyšel a že ho zajímá hnutí ANO a že zařizuje bezpečnost. "Ze schůzky jsem neměl dobrý pocit," uvedl Faltýnek. Setkání trvalo prý asi pět minut.

Faltýnek byl u zrodu brněnské buňky ANO, poté byl za ANO brněnským zastupitelem. Zastupitelem je dosud, a to za Nezávislé zastupitele pro Brno. Stále je také členem dozorčí rady tepláren.

U soudu dnes zazněly výpovědi celkem tří svědků. Dva ale nedorazili. Hlavní líčení mělo pokračovat ve středu a ve čtvrtek, odročeno je na září.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je středa 23. června 2021

Očekáváme v 1:00 18°C

Celá předpověď