Jiří Čunek nebude kandidovat na předsedu lidovců

foto Senátor Jiří Čunek za KDU-ČSL čeká 6. října 2018 ve volebním štábu ve Zlíně na výsledky 1. kole senátních voleb. Čunek obhajuje senátorksé křeslo v obvodě Vsetín.

Zlín - Hejtman Zlínského kraje a senátor Jiří Čunek (KDU-ČSL) nebude kandidovat na předsedu lidovců. Čunek se chce věnovat kraji, řekl ČTK. Stát se předsedou strany mají zájem první místopředseda strany a bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka, předseda poslaneckého klubu Jan Bartošek a poslanec Marek Výborný. Sjezd lidovců bude v březnu.

Čunek ČTK řekl, že má v kraji hodně práce, v poslední době se zaměřuje zejména na snahu vybudovat ve Zlíně novou krajskou nemocnici. Uvedl také, že jeho názory na některé strategické kroky, jako byl například vstup do vlády, jsou diametrálně rozdílné od jeho kolegů a mohly by způsobovat kontroverzi. "Mohlo by to způsobovat velké napětí," uvedl Čunek.

"Abych stihl Senát i kraj, nemohu se teď věnovat tomu, abych přesvědčil kolegy, kteří měli jiný názor na politiku a jsou v Poslanecké sněmovně, aby svůj názor nějak změnili," řekl Čunek.

Skutečnost, že nebude kandidovat na předsedu strany, oznámil Čunek v pátek na okresní konferenci lidovců ve Vsetíně. Dnes však nevyloučil, že v budoucnu by se tak mohlo stát. Podporu žádnému ze tří kandidátů vyjádřit nechtěl. "Nechť se mí kolegové rozhodují nezávisle na mně," uvedl Čunek.

Dosavadní předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek, který stranu vede od roku 2010, nebude na březnovém sjezdu funkci obhajovat. Strana podle něj potřebuje nový impulz, který jí už on sám nedokáže dát.

Rozhodnutí nekandidovat oznámil Bělohrádek na lońské říjnové celostátní konferenci lidovců. Brzké ohlášení svého záměru zdůvodnil tím, že chce poskytnout kandidátům čas, aby se představili členské základně a prezentovali svou vizi směřování strany. Uvedl, že svých možných nástupců vidí několik, o jménech ale nechtěl spekulovat. Nehodlá ani žádného kandidáta osobně podpořit.

Volbě nového stranického lídra budou předcházet dvě debaty kandidátů. Jedna se koná dnes v Brně, druhá 25. února v Praze. "V Praze bychom to chtěli otevřít i pro veřejnost, aby lidé mohli pokládat dotazy, bylo to pro ně atraktivní a aby se tam všichni kandidáti mohli projevit," řekl počátkem ledna Bělobrádek. Veřejné debaty by podle něj měly přispět k tomu, aby souboj o předsednictví byl soubojem koncepcí, a ne pouze sjezdového projevu.

Pod novým předsedou lidovce na konci května čeká první test voličské obliby v podobě voleb do Evropského parlamentu, ve kterých strana obhajuje tři mandáty.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

30°C

Dnes je čtvrtek 27. června 2019

Očekáváme v 13:00 30°C

Celá předpověď