Jihomoravský kraj převzal šek 6,5 milionu od Tchaj-wanu na následky tornáda

foto Jihomoravský hejtman Jan Grolich (vpravo) převzal 8. září 2021 v Lužicích na Hodonínsku šek na 6,5 milionu korun od zástupců tchaj-wanské delegace na řešení následků červnového tornáda. Vlevo vedoucí Tchajpejské hospodářské a kulturní kanceláře Liang-Ruey Ke.

Lužice (Hodonínsko) - Jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) převzal v Lužicích na Hodonínsku šek na 6,5 milionu korun od zástupců tchaj-wanské delegace na řešení následků červnového tornáda. Kraj přijal podporu desítek dárců z řad států, krajů a měst, podle Grolicha je ale částka z Tchaj-wanu jedna z nejvyšších. Peníze poslouží na obnovu krajského a obecního majetku, lidé by měli dostat podporu z jiných sbírek.

Bouře s kroupami a tornádem se přehnala Břeclavskem a Hodonínskem poslední červnový čtvrtek. Zanechala za sebou šest mrtvých a 1200 poškozených domů, z nichž asi 200 muselo jít k zemi. Poškozená byla i auta a zeleň.

Grolichovi předal symbolický šek vedoucí Tchajpejské hospodářské a kulturní kanceláře Liang-Ruey Ke, který ČTK řekl, že dar je od vlády. "Potkali jsme se ze zástupci z Tchaj-wanu z toho důvodu, že oni byli jednou z prvních zemí a nejštědřejších, které přispěly. V posledních měsících jsme poukazovali na velkou vlnu solidarity, kolik se vybralo peněz od lidí, ale bylo neuvěřitelné i to, jak reagovaly další státy a jejich vlády," řekl Grolich. Podpora se sešla jak od států, tak krajů nebo měst.

Grolich na dotaz ČTK uvedl, že peníze půjdou na obnovu krajského a obecního majetku, požadavky lidí s poškozenými domy by měly pokrýt jiné sbírky. Peníze vybíraly například neziskové organizace nebo obce. Majitelé domů mohli žádat i o dotace ministerstvo pro místní rozvoj. Začátkem září mělo ministerstvo v programu Živel na obnovu obydlí podepsáno přes 300 smluv za více než 430 milionů korun.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je sobota 4. prosince 2021

Očekáváme v 3:00 0°C

Celá předpověď