Jihočeši se podílejí na osvětě o EU. Spojili síly s ČTK

foto Novou databázi pro knihovny spustila ČTK loni na podzim a nabízí v ní denně až 100 vztahových zpráv o EU.

Jihočeská vědecká knihovna v Českých Budějovicích se zapojila do projektu, který dělá Protext Česká tisková kancelář v grantu Evropa proti covidu-19. Jeho cílem je zvýšit povědomí o politikách EU. Agentura dodává do knihoven speciální zpravodajství, k němuž se návštěvníci dostanou přes webový rozcestník.

Kvůli pandemii se v mnoha knihovnách náběh zpomalil, což platilo i pro Jihočeskou vědeckou knihovnu (JVK). O nové databázi, již spustila ČTK loni na podzim a v níž nabízí denně až 100 vztahových zpráv o EU, informovali pracovníci knihovny své čtenáře okamžitě po jejím spuštění. Nicméně propagaci této nové nabídky významně zintenzivnili od března 2022.

„Informovali jsme a stále informujeme čtenáře prostřednictvím našich sociálních sítí a také na webových stránkách,“ říká k tomu Zuzana Hájková, náměstkyně pro knihovnické služby JVK, a pokračuje: „Studenti středních škol měli příležitost dozvědět se o této možnosti také při informačních lekcích v budově na Lidické, kde je databáze přístupná. Další metodou propagace byly tištěné letáčky, které jsme umístili ve všech provozech naší knihovny. V poslední době jsme o této databázi také více informovali návštěvníky v knihovně individuálně.“ Sdělení o existující databázi předalo vedení JVK také ředitelům největších knihoven v kraji při společných poradách.

Databáze je přístupná na čtyřech počítačích. Vzhledem k tomu, že čtenáři při jejich využívání nepotřebují žádnou asistenci pracovníků knihovny, nemají tito možnost sami sledovat, kolik lidí si v databázi informace vyhledává. „Jsme veřejně přístupná knihovna, využívají nás všechny skupiny obyvatel a přístup k jednotlivým databázím bezprostředně neevidujeme,“ vysvětluje Zuzana Hájková.

Kromě databáze ČTK mají z této oblasti čtenáři k dispozici ještě databáze Anopress a Pressreader. „Tyto databáze mají nespornou výhodu v tom, že jsou pro naše registrované čtenáře dostupné po přihlášení i z domova. To samozřejmě přispívá k nepoměrně vyššímu zájmu o ně. Jít do knihovny, studovat faktografickou databázi přímo na PC na místě, to vyžaduje opravdu hluboký zájem čtenáře,“ uzavírá Zuzana Hájková.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je čtvrtek 8. června 2023

Očekáváme v 9:00 22°C

Celá předpověď