Jídelní vozy dopravců nabídnou cestujícím řízky i pražené cvrčky

foto Logo společnosti Leo Express.

Praha - Tuzemští železniční dopravci přichystali na letošní léto pro cestující speciální nabídky jídel. České dráhy nově nabídnou lidem třeba španělského ptáčka, dopravce RegioJet na lince do Chorvatska řízek v chlebu a firma Leo Express například tvarohové knedlíčky či pražené cvrčky. Společnosti to sdělily ČTK. Podle dopravců o jídlo ve vlacích meziročně vzrostl zájem.

"Během května jsme zaznamenali zvýšený zájem o catering v našich vlacích ve srovnání s posledními roky," uvedla mluvčí RegioJetu Alexandra Janoušek Kostřicová. Podle ní za tím stojí návrat do normálu po covidu a zavádění novinek. Růst zájmu o jídlo ve vlacích potvrdil i mluvčí Leo Expressu Emil Sedlařík. "Meziroční počet objednávek vzrostl zhruba o šest procent," uvedl. Průměrná útrata na jednoho cestujícího za jídlo ve vlaku je podle něj zhruba 100 Kč.

České dráhy poslední květnový den uvedly nové menu pro vozy ČD Restaurant, které připravil juniorský národní tým Asociace kuchařů a cukrářů ČR. Nově tak nabízí pórkovou polévku, cuketové placky s uzeným sýrem a nakládanou zeleninou, španělského ptáčka s rýží či koláč s rybízem a rebarborou. Ceny se pohybují kolem 200 korun za hlavní jídlo, za polévku zaplatí cestující 75 Kč.

Nejprodávanějším jídlem je ale podle společnosti kuřecí řízek s bramborovým salátem, který je ve stálé nabídce. Již pátým rokem České dráhy také nabízí ve spolupráci s pivovarem Chroust vlastní řemeslné pivo Union, které má etiketu s železničním motivem. Cestující vyjde na 79 Kč.

RegioJet představil nové palubní menu na začátku dubna, novinky chystá také pro přímé spoje do Chorvatska, jejichž provoz zahájí 16. června. Cestujícím nabídne například tradiční balkánský pokrm pljeskavicu, holandský řízek nebo řízek v chlebu. Stálá nabídka dopravce obsahuje například guláš se špekovým knedlíkem, plněné knedlíky uzeným masem či sushi. Ceny hlavních jídel se pohybují kolem 100 Kč, polévka je za zhruba 40 Kč. "Ceny cateringu držíme stabilně na nízké úrovni, ze současných produktů nebudeme nic zdražovat," uvedla Janoušková Kostřicová. Dodala, že pivo Pilsner Urquell si cestující mohou dát za 25 Kč nebo různé druhy koláčů za deset Kč. Nejprodávanějšími jídly jsou podle mluvčí tvarohový koláč, sushi a guláš.

Leo Express každé tři měsíce mění palubní menu, které odpovídá ročnímu období. Od 1. června dopravce nově nabízí tvarohové knedlíčky, výpečky, sushi či zmrzlinu. Ve stálé nabídce má dopravce například pražené cvrčky. "Těch se prodají řádově stovky kusů měsíčně," řekl catering specialista Leo Expressu Petr Vrabec. Ceny hlavních jídel se pohybují mezi 120 a 180 korunami.

"Aktuálně si všímáme zvyšující se popularity značky piva Braník, především mezi mladší generací. V rámci alkoholických nápojů nabízíme také cider, který je prakticky synonymem pro léto,” dodal Vrabec. Velké pivo Braník vyjde ve vlacích Leo Express na 39 Kč.

vid mha

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je úterý 3. října 2023

Očekáváme v 21:00 18°C

Celá předpověď