Jednání o vedení Sněmovny začnou ve středu, Spolu chce předsednictví

foto Zleva Jan Bauer, Jana Černochová, Zbyněk Stanjura, Ivan Adamec a Marek Benda vystoupili 12. října 2021 v Praze na tiskové konferenci poslaneckého klubu ODS.

Praha - Koalice Spolu požaduje post předsedy Poslanecké sněmovny, hnutí ANO by podle předsedy sněmovního klubu ODS Zbyňka Stanjury mělo mít nárok na místopředsedu dolní komory a poměrné zastoupení ve vedení výborů. Novinářům po jednání klubu občanských demokratů Stanjura řekl, že rozhovory o ustavení Sněmovny by mohly začít ve středu odpoledne. První schůze dolní komory po volbách by se mohla odehrát 8. listopadu. Na prvních jednáních po víkendových sněmovních volbách se dnes sešli poslanci hned několika klubů. Jejich vedení si zvolili poslanci ANO, ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a SPD.

"Pokud bude probíhat hladce předání moci, tak budeme respektovat poměrné zastoupení stran ve Sněmovně, pokud bude někdo zkoušet sestavit vládu, která bude mít nulovou šanci získat důvěru, tak to nepůjde hladce," uvedl Stanjura. Zda bude mít v předsednictvu Sněmovny místo i SPD, záleží podle Stanjury na dohodách. "Mohou (tam) být i nemusí, záleží na tom, kolik funkcionářů bude, nemyslím, že by se měl zvyšovat počet místopředsedů, ale také se může snížit," uvedl Stanjura.

Dosud měla Sněmovna pět místopředsedů. Stanjura řekl, že v nižším počtu Sněmovna fungovala lépe.

Z řady praktických důvodů podle Stanjury vzniknou v rámci koalice Spolu tři poslanecké kluby, ale na ustavující schůzi bude fungovat jako jeden poslanecký klub.

Zasedání Sněmovny svolává prezident, a to tak, aby začalo nejpozději třicátý den po dni voleb. Neučiní-li tak, sejde se Sněmovna třicátý den po dni voleb, čemuž odpovídá šéfem poslanců ODS udávaný termín 8. listopadu. Stanjura uvedl, že s prezidentem, který je od víkendu hospitalizován na jednotce intenzivní péče, chce koalice Spolu navázat kontakt, až mu bude lépe. "Je vrcholně neslušné, abychom stanovovali nějaký deadline," uvedl Stanjura.

Podle zákona svolává ustavující schůzi bývalý předseda Sněmovny, pokud se stane poslancem. Vzhledem k tomu, že dosavadní předseda Radek Vondráček (ANO) se do Sněmovny dostal, svolá schůzi on.

ANO chce funkci předsedy Sněmovny, trvá na poměrném zastoupení

Hnutí ANO vznese nárok na funkci předsedy Sněmovny, ve složení jejích orgánů trvá na poměrném zastoupení. Po první schůzi poslanecké frakce ANO to novinářům řekli nynější šéf dolní komory Radek Vondráček a první místopředseda klubu Jaroslav Faltýnek. Faltýnek předpokládá, že nyní vládní hnutí skončí v opozici. ANO podle něho nechce blokovat vznik nové vlády. Vůli k jejímu skládání už deklarovaly dosavadní opoziční koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se Starosty.

Hnutí ANO si sice zachová nejpočetnější klub, obě opoziční koalice ale budou mít v dolní komoře většinu 108 hlasů. "My umíme počítat do 108, my umíme počítat do 104. Takže počítáme s tím, že budeme v opozici," uvedl Faltýnek. Později poznamenal, že jde o jeho osobní názor. Podle Vondráčka by měl říci finální pozici ANO k vládním vyjednáváním premiér Andrej Babiš, který po víkendových volbách oznámil, že chce dát nabídku ODS. Občanští demokraté poukazují na to, že taková nabídka by byla pouze formální.

"Máme zájem na tom, aby vše proběhlo hladce. Nechceme vymýšlet žádné obstrukce, nechceme nic zbytečně protahovat. Máme zájem na tom, aby v České republice nová vláda vznikla v nějakém rozumném termínu," uvedl Vondráček. Podobně se vyjádřil také Faltýnek. "Pokud se týká takzvaného předání moci, tak my ho určitě blokovat ho nebudeme. Máme za to, že v této situaci, v které se nachází naše země, tak že by to nebylo moudré, správné," podotkl.

Ve Sněmovně by mělo mít ANO podle svých představitelů nárok na vedení sedmi výborů a na obsazení dvou mít ve vedení dolní komory. "Budeme trvat na pozicích, které nám jako 72člennému klubu náleží," uvedl Vondráček. Podle Faltýnka ANO vyčká na nabídku spolupracujících koalic, o obsazení funkce předsedy Sněmovny čeká debatu. Určitě nárok vzneseme, je otázka, jak to dopadne," řekl. Podle Vondráčka je s ohledem na velikost klubu nárok "poměrně oprávněný". Pozici šéfa dolní komory ale chce pro sebe koalice Spolu.

Také SPD bude prosazovat, aby orgány Sněmovny byly sestaveny na základě poměrného zastoupení. Fiala uvedl, že SPD by měla mít jednoho místopředsedu. "Hnutí, které volilo přes půl milionu občanů a má 20 poslanců, by mělo mít zastoupení v orgánech vedení Sněmovny," uvedl. Bez toho by se nemohli poslanci SPD dobře připravovat na jednání, doplnil Fiala.

Některé její subjekty či celá koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) však zástupce SPD do vedení Sněmovny pravděpodobně zvolit odmítnou. "My jako TOP 09 jsme nikdy do žádné funkce ve Sněmovně nepodporovali extremistu. Nemůžete očekávat, že bychom kdokoliv z nás volili jakéhokoliv zástupce SPD do nejužšího vedení Sněmovny," řekla novinářům předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Sněmovní kluby svých stran povedou Schillerová, Stanjura či Radim Fiala

Sněmovní klub hnutí ANO nově povede nynější vicepremiérka a ministryně financí Alena Schillerová. Po dnešní první schůzi členů frakce po víkendových volbách to novinářům řekl místopředseda hnutí Radek Vondráček. Schillerová vystřídá dlouholetého předsedu poslanců ANO Jaroslava Faltýnka, který už tuto pozici neobhajoval.

Faltýnka zvolili poslanci ANO prvním místopředsedou klubu. Další místopředsedy budou vybírat za týden. V končícím volebním období měla frakce šest místopředsedů.

Nyní vládní ANO bude mít i v novém volebním období v dolní komoře nejsilnější klub. Počet jeho členů ale klesne o šest na 72. Schillerová (57), jež není členkou hnutí, vedla jihomoravskou kandidátku hnutí ANO. Od voličů získala téměř 23.000 přednostních hlasů.

Členem ANO se chce v nejbližší době stát místopředseda Babišovy vlády, ministr dopravy, průmyslu a obchodu Karel Havlíček, který za hnutí kandidoval jako nestraník. 

Dlouholetý předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura bude pokračovat v jeho čele i v nové Sněmovně. Místopředsedy klubu dnes poslanci občanských demokratů zvolili starostku Prahy 2 Janu Černochovou, ekonomického experta strany Jana Skopečka, odborníka na školství Jana Bauera, sněmovního veterána ODS Marka Bendu a dosavadního místopředsedu hospodářského výboru dolní komory Ivana Adamce. Oznámil to na twitteru předseda ODS Petr Fiala.

První místopředseda ODS Stanjura vede klub od listopadu 2013. Všichni dnes zvolení funkcionáři klubu už byli členy jeho vedení v končící Sněmovně. O některých z nich se spekuluje jako o kandidátech na ministry.

Klub ODS bude mít jako druhý nejpočetnější v nové Sněmovně 34 členů, dosud měl 25.

Předsedou klubu hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) ve Sněmovně bude nadále Radim Fiala, jeho místopředsedou zůstává Radek Rozvoral. Funkce ve Sněmovně by se podle SPD měly rozdělit na základě poměrného zastoupení, což by znamenalo i místo ve vedení komory pro SPD, řekl novinářům po dnešním úvodním jednání poslaneckého klubu předseda hnutí Tomio Okamura.

SPD v minulých volbách získala 22 mandátů, v letošních víkendových volbách jich obdržela 20 za zisk 9,56 procenta hlasů. "Výsledek mohl být lepší, pokud by se netříštily síly ve vlastenecké části politického spektra," zopakoval dnes Okamura. Klub si podle něj dnes ujasňoval, jak bude podávat návrhy předpisů, ale i odbornosti jednotlivých poslanců.

Klub lidovců povede bývalý předseda strany Marek Výborný. Jeho místopředsedy budou Vít Kaňkovský, Marie Jílková a Jiří Navrátil. ČTK o výsledku hlasování informovala mluvčí KDU-ČSL Kateřina Procházková. Na jednání klubu naváže v pražském síle KDU-ČSL - Paláci Charitas dnešní jednání celostátního výboru strany.

KDU-ČSL, která ve volbách kandidovala v rámci koalice Spolu s ODS a TOP 09, zaznamenala nejlepší výsledek ve své polistopadové historii, získala 23 mandátů. Dosud její klub vedl místopředseda Jan Bartošek. O něm se spekuluje jako o možném kandidátovi na post ministra obrany.

Předsedou poslanců TOP 09 se stal místopředseda strany Jan Jakob, místopředsedy budou Helena Langšádlová a někdejší šéf klubu Michal Kučera, který se do Sněmovny vrátil po čtyřech letech. Novinářům to řekla předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová.

TOP 09 v rámci vítězné koalice Spolu získala ve volbách 14 mandátů a její poslanecký klub tak má dvojnásobnou velikost proti končícímu volebnímu období.

Starosta Roztok u Prahy Jakob je poslancem od letošního ledna. V dolní komoře nahradil někdejšího předsedu poslanců TOP 09 a bývalého ministra financí Miroslava Kalouska. Ten složil mandát kvůli brzkému startu předvolební kampaně s tím, že kandidovat nebude.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je čtvrtek 21. října 2021

Očekáváme v 13:00 16°C

Celá předpověď