Jedná 3. kolo panelu o demokracii a hodnotách EU

foto V italské Florencii rokuje občanský panel č. 2 projektu Konference o budoucnosti Evropy

Počínaje pátkem 10. prosince rokuje v italské Florencii občanský panel č. 2 projektu Konference o budoucnosti Evropy. Jeho tématy jsou “Evropská demokracie / hodnoty, práva, právní stát, bezpečnost”. Původně prezenční setkání bylo změněno na hybridní s omezením fyzické účasti přítomných, a to s ohledem na epidemiologickou situaci.

V italské Florencii rokuje občanský panel č. 2 projektu Konference o budoucnosti EvropyDotyčný panel se zabývá tématy souvisejícími s demokracií, jako jsou volby, účast mimo období voleb, pocit, že se zvolení zástupci vzdalují těm, kdo je zvolili, svoboda sdělovacích prostředků a dezinformace. Zaměřuje se rovněž na otázky související se základními právy a hodnotami, právním státem a bojem proti všem formám diskriminace. Současně řeší i problematiku vnitřní bezpečnosti EU, jako je ochrana Evropanů před teroristickými činy a jinými trestnými činy.  

V italské Florencii rokuje občanský panel č. 2 projektu Konference o budoucnosti EvropyÚčastníci panelu, kteří budou komunikovat s dalšími aktéry on-line, se scházejí v Evropském univerzitním institutu (EUI). Jde o mezinárodní ústav pro postgraduální a pokročilá studia založený v roce 1976. Od té doby postupně vyrostl do podoby instituce s více než 800 studujícími, profesorkami, profesory, postdoktorandskými stipendistkami a stipendisty atd. Ročně je do postgraduálních programů přijímáno něco přes 100 nových studujících, především z 15 členských zemí EU, dále z Norska, Švýcarska a Polska i z řady dalších zemí.

V italské Florencii rokuje občanský panel č. 2 projektu Konference o budoucnosti EvropyPanel č. 2 navazuje na svá předešlá dvě jednání ve Štrasburku 24. až 26. září a on-line 12. a 14. listopadu. Podrobný program je k dispozici ZDE . V důsledku zrušení zasedání panelu č. 2, jenž se zabývá silnější ekonomikou, sociální spravedlností a zaměstnaností / mládeží, sportem, kulturou a vzděláváním / digitální transformací, se nyní posouvá i původně plánované plenární zasedání konference ve dnech 17. a 18. prosince ve Štrasburku. Panel 1 se měl sejít 3. až 5. prosince v irském Dublinu. Ještě do konce roku budou V italské Florencii rokuje občanský panel č. 2 projektu Konference o budoucnosti Evropynicméně komunikovat pracovní skupiny pléna, aby byl chod celé Konference. Zbylé dva panely mají v programu setkání v první polovině ledna v Maastrichtu a Varšavě.

Hybridní počin z Florencie s předpokládanou kombinovanou účastí 200 panelistů bude možné sledovat přes multimediální centrum EP v pátek a sobotu, stejně jako na mnohojazyčné digitální platfomě konference.

3 x 4 panely

Evropské debatní panely představují jeden z ústředních bodů Konference o budoucnosti Evropy, která je první masivní všeobecnou debatou o dalším směřování EU. Jejími zakladateli jsou Evropský parlament, Rada EU a Evropská komise.

Každý panel tvoří z jedné třetiny mladí lidé ve věku 16 až 25 let, respektováno je vyvážené zastoupení žen a mužů. V zájmu posílení transparentnosti jsou plenární jednání panelů (tj. diskuse všech 200 občanů) živě přenášena na vícejazyčné digitální platformě konference ve 24 jazycích.

Od září 2021 do ledna 2022 se mají odehrát všechny čtyři panelové diskuse. Ve vícejazyčném prostředí se účastníci každého panelu sejdou vždy třikrát, aby postupně diskutovali o těchto vybraných tématech:

1) silnější hospodářství, sociální spravedlnost, zaměstnanost / vzdělávání, mládež, kultura, sport / digitální transformace;

2) evropská demokracie a hodnoty, práva, právní stát, bezpečnost;

3) změna klimatu, životní prostředí a zdraví;

4) EU ve světě a migrace.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je pátek 29. září 2023

Očekáváme v 9:00 22°C

Celá předpověď