Je v zájmu České republiky být u obnovy Iráku, uvedl v Bagdádu Lipavský

foto Český ministr zahraničí Jan Lipavský (vlevo) jednal 25. května 2023 se svým iráckým protějškem Fuádem Husajnem.

Bagdád - Je v českém zájmu, aby se české firmy mohly podílet na obnově Iráku, uvedl dnes při své jednodenní návštěvě Bagdádu český ministr zahraničí Jan Lipavský. Připomněl, že v zemi se dobré pověsti těší také český zbrojní průmysl. Na místě za přísných bezpečnostních opatření jednal se svým iráckým protějškem Fuádem Husajnem, premiérem Muhammadem Súdáním i prezidentem Abdal Latífem Rašídem.

Kromě toho Lipavský zahájil jednodenní česko-irácké obchodní fórum a ráno se setkal také s českými vojáky a velitelem mise NATO v Iráku. Do země ministr přiletěl z jednodenní návštěvy Rijádu a večer odlétá zpět do Prahy.

Lipavský v Bagdádu na podnikatelském fóru představil zástupce 15 českých firem, včetně České zbrojovky a Czechoslovak Group. "Česko je velmi aktivní v obranném průmyslu. Máme zde letadla L159 a také Tatrovky," řekl Lipavský českým novinářům. Je podle něj důležité ukázat, že české společnosti mají v zahraničí podporu české vlády.

V Iráku českým firmám podle Hospodářské komory ČR nabízejí řadu příležitostí právě projekty v obranném průmyslu i v oblasti rekonstrukce, výstavby či modernizace rozvodných sítí a elektráren či spolupráce v oblasti filtrace vody.

Irácká vláda podle Lipavského chce, aby se Irák stal energeticky soběstačným, protože plyn nyní například importuje z Íránu. "Když už vyvezou produkty, chtějí, aby se peníze nerozkutálely. Úkolem České republiky je nabídnout tam, kde můžeme, dlouhodobé partnerství," poznamenal šéf české diplomacie.

Zástupci NATO a iráčtí představitelé podle Lipavského poukazují na zlepšující se bezpečností situaci v zemi a pokles v počtu útoků ze strany teroristické skupiny Islámský stát (IS). I nadále však české velvyslanectví v Bagdádu provázejí ta nejpřísnější bezpečností opatření. S diplomaty je neustále ochranný tým a služba v Bagdádu patří k nejtěžším na velvyslanectvích ČR v zahraničí, uvedl ministr.

S iráckým kolegou Lipavský jednal o regionální bezpečnosti, migraci i obchodní spolupráci obou zemi. "Irácká strana velmi vnímá, jak pomáháme s bezpečností v Iráku. Máme zde i české vojáky, jsou součástí mezinárodní mise NATO," poznamenal Lipavský. Rovněž upozornil, že irácká strana vnímá tlak na repatriaci iráckých migrantů a mění svůj přístup, protože chce mít s Evropou dobré vztahy. Ministr se svým iráckým protějškem, kterého pozval do Prahy, hovořil i o tom, jak ruská agrese na Ukrajině ohrožuje evropskou bezpečnost.

Irácký ministr zahraničí vzájemné vztahy označil za velmi dobré. "Bilaterální vztahy mezi Irákem a Českou republikou jsou opravdu zdravé a postavené na dobrých základech, " prohlásil na tiskové konferenci. Doplnil, že irácké hospodářství potřebuje 'know how' a technologie a Česká republika v tomto může na úrovni vlády nebo jednotlivých firem velmi pomoci. Rovněž zmínil, že Irák má ropu a budoucí vzájemné vztahy mohou také těžit z možností země. V závěru vyjádřil přání, aby Česká republika Irák "nadále podporovala na úrovni EU".

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je středa 31. května 2023

Očekáváme v 19:00 20°C

Celá předpověď