Játra – nezastupitelný orgán. Jak fungují a k čemu slouží?

foto Jak vypadají zdravá (vlevo) a nemocná játra.

Pokud si položíte ruku na oblast pravých dolních žeber, právě jste našli místo, kde se nacházejí vaše játra. Jde o největší žlázu lidského těla vážící asi 1,8 kg u mužů a 1,3 kg u žen. Tento orgán zadržuje kolem 13 procent (asi 570 ml) krve a má přes 500 funkcí.

Játra mají červenohnědou barvu a skládají se ze dvou hlavních laloků, levého a pravého. Ty se dále dělí na celkem přibližně 100.000 malých lalůčků. Asi 60 procent jater tvoří jaterní buňky zvané hepatocyty. Ty mají nespočet funkcí, např. vstřebávají živiny a odstraňují škodlivé látky z krve. Jeden hepatocyt má životnost asi 150 dní. Krevní zásobení jater je dvojí: tepenná krev bohatá na kyslík je přiváděna jaterní tepnou, zatímco krev obsahující živiny a chudá na kyslík přitéká portální žilou, vedoucí z tenkého střeva.

Pro život nepostradatelná 

Játra kromě jiných úkolů mají na starost i následující:

  • zpracovávání živin vstřebaných trávicím traktem,

  • ovládání krevních hladin tuků, aminokyselin a glukózy,

  • boj proti infekcím, které se dostaly do krevního oběhu, a to pomocí Kupferových buněk, které pozřou všechny cizorodé organismy,

  • neutralizace, ničení a vylučování toxinů a jiných látek,

  • výrobu žluči,

  • ukládání železa, vitamínů rozpustných v tucích a jiných důležitých nutrientů,

  • přeměnu živin na energii,

  • výrobu, rozkládání a regulaci hladiny mnoha hormonů,

  • tvorbu bílkovin zodpovědných za většinu chemických reakcí v těle.

Zdroj rychlé energie

Jedna z nejdůležitějších funkcí jater je rozkládat živiny za vzniku energie. A nejen to. Polysacharidy (škroby = řetězce jednoduchých cukrů) vstřebané z potravin, jako jsou například brambory nebo chléb, jsou rozkládány na jednoduché cukry. Pokud je aktuální potřeba energie nižší než nabídka, jsou znovu spojovány do odlišného řetězce, který se nazývá glykogen a je to prakticky živočišný škrob. Ten se ukládá do jater a kosterního svalstva, kde slouží jako velmi rychlý zdroj energie.

Soukromá čistička

Tento orgán také z organismu vylučuje odpadní a cizorodé látky, které nejsou rozpustné ve vodě a nemohou být vyloučeny ledvinami. Žluč snadno transportuje v tucích rozpustné látky do dvanáctníku, odkud po průchodu tenkým a tlustým střevem odejdou spolu se stolicí.

Ohleduplný přístup 

Lidé s poškozenými játry mají problémy vyplývající z nedostatečného vykonávání zmíněných úkolů. Proto je potřeba, aby na tuto žlázu kladli menší nároky a pomohli jí s regenerací, jak jen je to možné. Například je vhodné nezatěžovat játra zbytečnými toxiny, pomáhat jim v regulaci hladiny glukózy a poskytovat jim velmi pestrou stravu, která je bohatá na živiny všeho druhu.

http://www.virova-hepatitida.cz/aktualne/jatra-nezastupitelny-organ-jak-funguji-a-k-cemu-slouzi-1270

 

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je pondělí 20. března 2023

Očekáváme v 21:00 8°C

Celá předpověď