Jaromír Nohavica si ponechá Puškinovu medaili, kterou dostal od Putina

foto Ruský prezident Vladimir Putin (vlevo) 4. listopadu 2018 v Moskvě na slavnostní recepci u příležitosti Dne národní jednoty udělil Puškinovu medaili českému písničkáři Jaromíru Nohavicovi (vpravo). Puškinova medaile je od roku 1999 udělována ruským občanům i cizincům, kteří se významně zapsali v kulturní oblasti, literatuře či jiných oborech umění. Z Čechů byli medailí dosud oceněni bývalý prezident Václav Klaus, který ji dostal v roce 2007, a předseda Česko-ruské společnosti Jiří Klapka, který medaili obdržel letos v březnu.

Ostrava - Skladatel a zpěvák Jaromír Nohavica si ponechá Puškinovu medaili, kterou v roce 2018 dostal od ruského prezidenta Vladimira Putina. "Puškinovu cenu jsem dostal za písně a ne za válčení," sdělil dnes Nohavica ČTK a serveru iDNES.cz. Události na Ukrajině označil za hrozné. Naopak slovenský spisovatel Ján Štrasser se ocenění veřejně vzdal. Reagoval tak na vpád ruských vojsk na Ukrajinu.

Nohavica ocenění získal podle oficiálního vyjádření Kremlu za zásluhy o upevnění přátelství a spolupráce mezi národy a sbližování a vzájemné obohacování národních kultur. Medaili si Nohavica převzal v listopadu 2018 v Kremlu osobně. Převzetí medaile vyvolalo polemiku mezi Nohavicovými příznivci i v médiích.

Puškinova medaile je od roku 1999 udělována ruským občanům i cizincům, kteří se významně zapsali v kulturní oblasti, literatuře či jiných oborech umění. Třícentimetrová stříbrná cena má na lícové straně profil ruského básníka Alexandra Sergejeviče Puškina, na rubu jeho podpis a pořadové číslo.

V roce 2004 ji dostal i slovenský spisovatel a překladatel Ján Štrasser. Ten se ale ocenění v reakci na napadení Ukrajiny Ruskem vzdal, informoval slovenský web Teraz.sk. "Bohužel Puškinova medaile je i Putinova medaile, certifikát o jejím udělení podepsal prezident Ruské federace," uvedl Štrasser.

V Česku je nositelem Puškinovy medaile kromě Nohavici také někdejší prezident Václav Klaus. Ocenění mu udělil prezident Putin v roce 2007. Klaus, kterému medaili na Pražském hradě předal ruský velvyslanec, tehdy uvedl, že ocenění je dalším potvrzením dobrých česko-ruských vztahů, které "opět nalézají svoji normálnost". V březnu 2018 byl Puškinovou medailí oceněn také předseda Česko-ruské společnosti Jiří Klapka.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je pondělí 8. srpna 2022

Očekáváme v 21:00 17°C

Celá předpověď