Jarní sezona na Everestu má asi 17 obětí, zřejmě i kvůli nezkušenosti lezců

foto Horolezci při výstupu na Horolezci na Mount Everest na snímku z 22. května 2019.

Káthmándú - Na nejvyšší hoře světa Mount Everestu končí jarní lezecká sezona, která se zapíše mezi ty nejtragičtější. Při pokusu o zdolání hory zahynulo 12 lidí a dalších pět se pohřešuje a je rovněž považováno za mrtvé. Organizátoři expedic podle agentury AFP uvedli, že k vysokému počtu obětí letos přispělo extrémně mrazivé počasí, ale také šetření na bezpečnostních opatřeních a "nezkušení a netrpěliví zahraniční horolezci".

Lezecká sezona, v níž je pro výstup vhodné počasí, trvá zpravidla do konce května. Nepál pro ni letos vydal rekordních 478 povolení k výstupu, přičemž každý z horolezců je zpravidla doprovázen nejméně jedním průvodcem.

"Tato sezona byla celkově špatná. Hlavním důvodem bylo extrémně chladné počasí... přispěla ale také neopatrnost," řekl jeden z organizátorů expedic Mingma Gjaldže Šerpa, jehož tým byl zodpovědný za zprovoznění cesty na vrchol na začátku sezony.

Nejtragičtější byla podle AFP sezona 2015, kdy nejméně 18 lidí přišlo na Everestu o život v důsledku zemětřesení, jež si po celém Nepálu vyžádalo téměř 9000 mrtvých. V roce 2014 zabila 16 nepálských horských průvodců na nejvyšší hoře světa lavina a sezona byla poté ukončena. Z letošních 17 obětí a nezvěstných je deset cizinců.

Nepálští horští průvodci, citovaní agenturou AFP, uvedli, že tak chladné počasí v lezecké sezoně nepamatují. "Mělo být teplo, kolem minus 28 stupňů Celsia. Teploty ale klesaly až k minus 40," řekl Mingma Gjaldže Šerpa.

Mrazivé počasí a silný vichr způsobily podle něj mnoha nepálským průvodcům a nosičům na začátku sezony omrzliny, což mělo dopady na vybavení výškových táborů pod vrcholem. "Čtvrtý výškový tábor nebyl dostatečně připraven a nedostaly se do něj všechny zásoby... klienti byli ale netrpěliví a na výstup se stejně vydali," prohlásil. "Domnívám se, že některým obětem se dalo zabránit, kdyby byly zásoby na místě," dodal.

Někteří horolezci byli zachráněni jen díky mimořádným výkonům nepálských průvodců. Třicetiletý Geldže Šerpa v květnu zachránil zcela vyčerpaného a promrzlého malajsijského horolezce, kterého našel bez kyslíkové láhve v takzvané "zóně smrti" v nadmořské výšce přesahující 8000 metrů.

Šerpa si Malajsijce připevnil na záda a snesl ho o 600 metrů níže, kde se k záchranné akci připojil další nepálský průvodce. Společně se pak střídali v transportu horolezce, jehož zabalili do podložky na spaní, než dospěli k místu, odkud je mohl vyzvednout vrtulník. Svého čínského klienta přitom Geldže Šerpa přesvědčil, aby vlastní cestu na vrchol vzdali.

Rakušan Lukas Furtenbach, který rovněž organizuje výstupy na Everest, uvedl, že počet obětí by podle jeho názoru mohlo snížit zavedení povinných bezpečnostních pravidel. Velká konkurence mezi horolezeckými společnostmi totiž vyvolává obavy, že některé firmy na bezpečnosti klientů šetří. Furtenbach mimo jiné upozornil, že v letošním roce došlo opakovaně ke krádežím kyslíkových láhví, přičemž obětí byl i jeho tým.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je neděle 1. října 2023

Očekáváme v 21:00 15°C

Celá předpověď