Jan Šibík vystavuje fotografie zmrzačených dětí

BRNO 21. dubna (ČN - Jana Sobotková) - Snímky zmrzačených dětí, které dokumentují následky občanské války a masakrů v západoafrickém státě Sierra Leone, vystavuje v Brně fotograf časopisu Reflex Jan Šibík. Expozice dvanácti barevných velkoformátových fotografií s názvem "Podejte ruce dětem ze Sierra Leone" bude až do 25. dubna instalována ve velkém stanu na brněnském náměstí Svobody.

Výstava Šibíkových fotografií je součástí humanitární akce, jejímž cílem je shromáždit finanční prostředky na pomoc dětem postiženým občanskou válkou.

Ta v zemi na západním pobřeží Afriky probíhá již devět let a při boji o politickou moc jsou masakrováni, mrzačeni a znásilňováni muži, ženy i děti. Šibíkovy snímky tak přinášejí svědectví o jedné velké humanitární katastrofě.

"Je to válka bez pravidel. Nikdo nedokáže vysvětlit, natož pochopit, proč zfetovaní bojovníci - mezi nimiž jsou často děti - mrzačí civilní obyvatelstvo," popisuje ve své reportáži situaci v Sierra Leone Ondřej Drábek. "Zapomeňte na Kosovo. Utrpení lidí lze jen těžko porovnávat," dodává. Jeho slova dokreslují fotografie dětí, jimž chybí ruce, nohy, uši...

Na pomoc dětem byla vyhlášena humanitární sbírka, díky které se již podařilo získat téměř půl milionu korun. Všechny vybrané peníze jsou určeny pro dva tábory - jeden z nich, v němž žijí zmrzačení lidé, je přímo v hlavním městě Freetownu, druhý leží asi 30 km od metropole a je určen dětem - zabijákům. Tyto děti umějí zacházet se zbraněmi, umějí zabíjet, ale neumějí si hrát s hračkami. Právě to je humanitární pracovníci učí. Číslo konta, na které lze přispět, je 2200022/5100, v.s. 2994.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

3°C

Dnes je středa 26. ledna 2022

Očekáváme v 21:00 1°C

Celá předpověď